Újra a bezárás fenyegeti a párkányi Hársfa utcai óvodát
Információink szerint a nyári hónapokat követően ismét napirendre került a párkányi Hársfa utcai óvod megszüntetésének az ügye - nem azonnali hatállyal, hanem valószínűleg a következő iskolaévtől. A lépéssel a város önkormányzati üzemeltetésű magyar óvoda nélkül maradna és csak két vegyes intézmény működne a városban. A Hársfa utcai létesítmény mellett a szlovák tannyelvű Ady utcai óvoda is bezárásra kerülhet, de az az intézmény eltérően a magyartól, huzamosabb ideje létszámgondokkal küzd.

Az ügy kapcsán novemberben a polgármester ellátogatott az óvodába és nagyvonalakban ismertette az elképzelést, konkrét tervet azonban nem mutatott be és a találkozó után is rengeteg részlet maradt homályban (beleértve a bezárás módját és időpontját, az alkalmazottak sorsát, a változások ütemezését). Párkány városa valószínűleg holnap dönt a költségvetésről, melynek sarokszámait - és benne az óvodáknak elkülönített összeget - tudomásom szerint még a helyi képviselők sem ismerik.
"Mi, a párkányi Hársfa utca óvodába járó gyermekek szülői szomorúan értesültünk arról, hogy az intézményt ismét a bezárás veszélye fenyegeti. Tudatában vagyunk annak, hogy a kevesebb született gyermek és a magasabb energiaárak nehéz kihívások elé állítják a városvezetést, ugyanakkor fontosnak tartjuk, hogy a Hársfa utcai óvoda és annak szellemisége a jövőben is megmaradjon.
Ezért a következőkre kérjük a döntéshozókat:
1. Tegyenek meg mindent az óvoda megmaradásáért
A legjobb forgatókönyv az óvoda fenntartása! A döntéshozók vegyenek figyelembe minden lehetőséget az óvoda megőrzésére, mivel a Hársfa utcai óvoda a közösség szempontjából is pótolhatatlan. Tisztában vagyunk az általános születési és gazdasági mutatókkal, de az óvodabezárás kapcsán több kérdésre sem született a nyilvánosságot kielégítő válasz. A Hársfa utcai óvoda megszüntetése megoldja az óvodákat érintő fenntarthatósági problémákat? Az intézmény nem válik fenntarthatóvá, ha az elhanyagolt épületet energiagazdaságossá teszik magyarországi, megyei vagy más többletforrásokból? Meg tudja tartani a város az óvoda alkalmazottjait? Ezek mind olyan problémák, amelyekre a kölcsönös jóakarat szellemében akár olyan megoldást is lehet találni, amely bebiztosítja az óvoda további fennmaradását!
2. Magyar tannyelvű óvodára szükség van!
Amennyiben a Hársfa utcai létesítmény fenntartásához és korszerűsítéséhez nem lehet forrásokat mozgósítani, feltétlenül szükséges egy önkormányzati fenntartású magyar nyelvű óvoda haladéktalan kialakítása Párkány városában – több szülő számára ez volt a legfontosabb kérdés, mikor óvodát választott a gyermeke számára. Nem történhet meg, hogy kapacitáshiány, igazgatói döntés vagy más külső tényező hatására a magyar osztályokba jelentkező óvodásokat szlovák osztályokba irányítsák át. A városi magyar osztályok most is magasabb átlaglétszámmal működnek, mint a szlovákok, egy magyar intézmény azonnali kialakítása garancia az oktatás minőségének fenntartására, Párkány városának érdekeit is szolgálja és megnyugtatja az aggódó szülők egy részét.
3. A kollektívának együtt kell maradnia!
A Hársfa utcai óvoda pótolhatatlan oktatást nyújtott a gyermekeinknek, szellemét fent kell tartani. Az óvoda munkatársai – az óvónők, a vezetés, a személyzet – felé hálával tartozunk és munkájukban feltétlenül megbízunk. Szorgalmazzuk, hogy gyermekeink együtt, lehetőség szerint egy épületben és ugyanazon oktatókkal folytassa a tanulást, ne adják fel a családbarát és természetközeli alapelveiket sem. Ez gyermekeink alapvető érdeke is, akik biztonságot és bizalmat keresnek, a bizalmi viszonyt pedig a Hársfa utcai óvoda személyzetével alakították ki. Káros, ha az óvoda kollektívája szétszóródik és a gyermekeknek minden átmenet nélkül új, ismeretlen környezetbe, új óvónők közé kell beilleszkedniük kapaszkodó nélkül – a csoportokat és óvónőket egyaránt egy közösségben kell tartani.
4. Nem szabad megtiltani a beiratkozásokat!
Követeljük, hogy ne korlátozzák a gyermekek beiratkozását a Hársfa utcai óvodába a jövő évre nézve! Amennyiben nincs lehetőség a beiratkozásokra, az gyengíti az óvoda státuszát. Sokkal könnyebb megindokolni egy elsorvasztott intézmény feltétel nélküli megszüntetését, az óvónők és alkalmazottak elbocsátását és leépítését és a gyermekek szétszórását. Semmi akadálya nincs annak, hogy a beiratkozó gyermekek szülei a májusi időszakban alternatívákban is gondolkodjanak, az óvoda pedig az emberileg és szakmailag megterhelő helyzet ellenére is folyamatosan működjön, lehetőséget biztosítva ahhoz, hogy a legfiatalabb generáció is magyar óvodába járhasson – amíg meg nem oldódik a város óvodarendszerét érintő átalakítás!
Szorgalmazzuk a folyamatos kommunikációt a polgármesteri hivatallal, a városi képviselőkkel és a jóakaratú civilekkel, mert a kialakult helyzetre csak együtt tudunk olyan megoldást találni, ami nem csak a Hársfa utcai óvodának megfelelő, hanem a várost és a közösséget is gazdagítja.