A komáromi hős szobra
Klapka György, Komárom hős védője, a tavaszi hadjárat egyik kitervelője 1849 májusában már Komárom parancsnoka. Miközben az országban a katonai helyzet kezd tarthatatlanná válni, Klapka kitart, nem adja fel az ostromzár alá vett erődöt, nem hajlandó kapitulálni. Ezt tartják a szabadságharc utolsó jelentős haditettének.

Az elbukott szabadságharc után Klapka György Svájcban telepedett le. Hazája ügyét akarta továbbra is szolgálni, és kétszer próbált meg fegyveres felkelést indítani. Először a krimi háború idején, amikor a török kormány adott volna katonákat, de végül osztrák tiltakozásra lemondtak tervükről. Szerepet vállalt a Magyar Légió létrehozásában is, ennek kudarca után azonban lemondott.
A kiegyezést követően hazatért és a Deák-párt színeiben Illava képviselője lett. 1892. május 17-én halt meg, Budapesten temették el. Komárom város vezetése még halálának évben elhatározta, hogy szobrot állít a hősnek. A méltó és művészi emlékmű megvalósításának egyik lelkes képviselője Tuba János országgyűlési képviselő volt. A művészt, az akkor már ismert Róna Józsefet is ő ajánlotta a város vezetésének, illetve a szoborbizottságnak.
A szükséges pénz azonban csak évek múlva gyűlt össze, így a bronz alkotást csak 1896. november 15-én leplezhették le a város főterén. Az ünnepségen megjelent Klapka tábornok fia, ifj. Klapka György is.
Ami a később Csehszlovákiához került területeken maradt magyar emlékművekkel gyakran megesett, Klapka szobrával nem történt meg. A Trianont követő években sem távolították el, de a második világháború után a várost megszálló katonaság a várba száműzte a szobrot. Vagy húsz évnyi „várfogság” után, amikor hollétéről és sorsáról, állapotáról szinte semmit sem lehetett tudni, hirtelen nagy változás történt. 1965-ben, a település várossá nyilvánításának 700. évfordulóján, október 28-án engedélyezték a Nagy János által restaurált Klapka-szobor felállítását. Persze nem az eredeti helyén, hanem a vár közelében lévő Anglia parkban, ahol annak idején a zenepavilon is állott és Lehár Ferenc is vezényelt. A rendszerváltozást követően, 1991-ben kerülhetett vissza eredeti helyére, a Városháza előtti térre a felújított Klapka-szobor.
Megjelent a Magyar7 2025/17. számában.