A szeretetteljes szolgálat, az anyaság és az identitásképző komp – megjelent a MAGYAR7 17. száma
Keresse, olvassa lapunkat, de legjobb, ha megrendeli.

Ferenc pápa szolgálatából nekünk az a legfontosabb, hogy őszinte és szeretetteljes volt a viszonyulása hozzánk, magyarokhoz, értette a magyar lelkiséget, ami mostanság ritkán adatik meg. Talán ebben szerepe lehet annak is, hogy az öreg kontinensen Magyarország az egyik utolsó bástya, ahol még a keresztény értékek a vezérlők, ahol a család szentsége mindenekfölött áll, írja Molnár Judit Szívvel a magyarokért című vezércikkében.
A lelki élet mellett a gazdaságit is megreformálta a címe Kocur László összefoglalójának, amelyben az elhunyt Ferenc pápa életrajza mellett legfontosabb reformjait is megtalálják. „Ferenc pápa 1415 óta nem tapasztalt helyzetben vette át a római katolikus egyház vezetését: XVI. Benedek előtt ekkor mondott le utoljára egyházfő. Buenos Aires peremkerületéből érkezve új megközelítést hozott a Vatikán falai közé. Az egyházban, a vallások között és a világpolitikában is a párbeszéd elkötelezett híve volt.”
S hogy ki lesz az új pápa? Ezt nehéz lenne megmondani, de Puss atya szerint bizonyosan a Szentlélek is működni fog. A legfontosabbnak azt tartaná, hogy amit Ferenc pápa elkezdett, az folytatódjon, ne pedig leépüljön csak azért, mert az utódja munkatársai nem értették meg, vagy félreértették az előző pápát. A jezsuita szerzetessel B. Vida Júlia beszélgetett.
XVI. Benedek 2013-ban újra változtatott a szabályokon, ha a választásoknak nincs eredménye, már csak arra a két bíborosra lehet szavazni, akik a korábbi voksolásokon a legnagyobb bizalmat kapták. Közülük az lesz az új pápa, aki a konklávén részt vevők kétharmadának a szavazatát elnyeri, azzal a megkötéssel, hogy a két érintett nem vehet részt a szavazásban. Ha a megválasztott elfogadja a felkérést, azonnali hatállyal pápa lesz, elnyerve a katolikus egyház feletti legfelső hatalmat, írja Kolek Zsolt.
Immár második alkalommal nevezte ki Nyitra Megye Önkormányzata Gál Tamást, hogy újabb öt évig vezesse a Komáromi Jókai Színházat. A színész és rendező második mandátuma májusban kezdődik. Ebből az alkalomból kérdeztük tapasztalatairól, jövőbeli terveiről, de általános színházi közérzetéről, és a Komáromon túlmutató elképzeléseiről is. Gál Tamás a tőle megszokott szenvedéllyel vázolta fel az őt körülvevő színházi és kultúrpolitikai környezetet, amely olykor atipikus megoldásokat is igényel ahhoz, hogy a közönség egyre növekvő számban látogassa a Jókai Színház előadásait. Az interjút Somogyi Szilárd készítette, címe: A Jókai nem elégszik meg a népszínházi státussal.
Kivédheti az autóipar a vámok hatásait? A kérdésre Piac rovatunkban sokféle választ találhatnak. Tény, hogy a világ egyik legnagyobb autógyártójaként Szlovákia különösen érzékenyen reagál a globális mozgásokra, hiszen a szektor a bruttó hazai termék 11-13 százalékát adja, és közvetlenül vagy közvetve mintegy 250 ezer ember megélhetését biztosítja, írja Rajkovics Péter.
Lapunk főmunkatársa, Kövesdi Károly az Újbolsevikék húsvétja című írását azzal a magyar balos közegekben terjedő véleménnyel kezdi, hogy a magyarok nem vallásosak. Sőt: az egyháznak eltúlzott a szerepe Magyarországon. Munkatársunk szembeszáll az állítással és tételesen cáfolja, illetve elmondja, milyen kiállítással borzolják a konzervatívok idegeit a Széll Kálmán téren.
Életre szóló hivatás az anyaság, írja B. Vida Júlia, aki cikkét néhány provokáló mondattal kezdi. Mit sem ér a gazdagság, a karrier, ha ez embernek nincs gyermeke. A nő legfőbb küldetése az anyaság. A család a társadalom alapsejtje…Ugye, ismerős frázisok? Ma már nem nagyon illendő ezekkel előhozakodni, mert az emberre hamar rásütik, hogy régimódi, gondolkodása elavult. Új időkben új elméletek szükségesek...
Méry Beáta élete és művészete szorosan összefonódik a térélménnyel, a mozgással és az állandó úton levéssel. Utazásai, költözései, ingázásai nemcsak hétköznapi tapasztalatok, hanem az alkotói folyamat szerves részei, amelyek között az összekötő kapocs ő maga. Balla Rita kérdezte a fiatal művészt.
Kazinczy Ferenc félreértéséről írt Lacza Tihamér a Leporolt históriákban, majd a Múltunkban Babucs Zoltán írását találják a kéménd–kőhídgyarmati ütközetről.
Újraindul a legendás farkasdi komp. Két évvel ezelőtt rossz műszaki állapota miatt szétszerelték az utolsó kompot, de a Magyar Szövetség Nyitra megyei képviselőinek köszönhetően újra indulhat a forgalom a két part, Vágfarkasd és Sókszelőce között, mégpedig új komppal. Ott ugyanis a komp nem csupán egy vízi alkalmatosság, hanem az identitás része.
Besztercebánya szükséges infrastrukturális befektetéseit foglalta össze Virsinszky Tamás, majd Nagy-Miskó Ildikó írását olvashatják Iván Lászlóról, aki nemrégiben Magyar Arany Érdemkeresztet kapott. Szerényen csak azt mondja, tettem a dolgomat, nem vártam díjakat.
A vers útja néha kanyarog, például Rimaszombatból Érsekújvárba. Ez a város adott otthont a 32. Tompa Mihály Országos Versenynek. A rendezvény bölcsője és megszokott helyszíne Rimaszombat – Tompa Mihály szülővárosa –, amely most kultúrházának felújítása miatt nem tudta fogadni az eseményt. A háromnapos találkozóra mintegy 150 fiatal érkezett, hogy vers- és prózamondásban, valamint verséneklésben mutassa meg tehetségét, írja Bokor Klára.
Szlovákia fővárosa, Pozsony, amely területét és lakosságát tekintve is az ország legnagyobb városa, az utóbbi évtizedekben rohamos fejlődésen ment keresztül. A legutóbbi népszámlálás szerint több mint 478 ezer ember lakja a Kis-Kárpátok lábánál, a Hegyháti-síkság és a Duna menti alföld között elterülő Duna-parti várost. Itt van a parlament és a kormány, de több más hazai és nemzetközi szervezet székhelye is. Dunajszky Éva: Amit nem mindenki tud Pozsonyról
Egy határon átnyúló projekt keretében átfogó felújításon esik át a kassai Miklós-börtön, a város egyik legjelentősebb történelmi épülete. A közel 2 millió eurós költségvetésű rekonstrukció során helyreállítják az épület szerkezetét, korszerűsítik a külső és belső tereket, valamint új kiállítást hoznak létre. Fábián Gergely: Börtön új köntösben.
A közös munka erősíti a közösséget, állítja Sándor Ildikó, akinek a személyében tapasztalt szakember került az Ipoly-völgye Európai Területi Társulás élére. Tőle érdeklődött a terveiről Agócs Szvorák Emese.
A jubileumi 10. Kárpát-medencei Fenntarthatósági Témahét alkalmából az érsekkétyi Egyházi Alapiskolát és Óvodát a legaktívabb határon túli iskolaként Zöld Tündér Díjjal tüntették ki. Ezzel ismerték el a fenntarthatósági oktatás terén végzett kiemelkedő munkát. Kaszmán Zoltán: Érsekkétyi Zöld Tündérek.
Tchoukball-láz Csallóközcsütörtökben. A Csepel-Szigeti Fogyatékosok Sportegyesülete (CSEFOSZ) és a nagypakai GRACE egészségkárosultak és mozgáskorlátozottak egyesületének közvetítésével Szlovákiában először a csallóközcsütörtöki alapiskolában nyílt lehetőség tchoukball mérkőzések lebonyolítására. Lacza Gergely járt ott.
Mi áll az atópiás dermatitis, azaz az ekcéma hátterében? Asztalos Kele Orsolya válaszol a kérdésre Gyógyír rovatunkban.
A Hazajáró a Zrínyiek nyomában járt a Szávától a Muráig.
Fekete Norbert ajánlata: Tokaji aranygaluska mascarponehabbal és dióropogóssal
Vas Gyula a Suzuki Swift 1.2 Hybrid 4x4 GLX: A 4. generáció topmodelljét tesztelte.
Két hét leforgása alatt másodszor találkozott egymással a DAC és a Slovan, ezúttal a MOL Arénában. A két csapat közötti összecsapások mindig ádáz csatát hoznak, a mostani mérkőzés azonban más volt, mint az eddigiek. A bajnokság alakulására való tekintettel ugyanis lényegében nem volt komolyabb tétje a találkozónak, a két héttel ezelőtti eseményeket figyelembe véve azonban volt miért visszavágnia a csallóközieknek. Mátis Rudolf: Revans a Pozsonyban történtekért.
A Ferencváros és a Győr nem találkozik a női kézilabda Bajnokok Ligája döntőjében, mivel a budapestiek már a negyeddöntőben elköszöntek a világ legrangosabb nemzetközi kupasorozatától, írja a Szurkolóban Rajkovics György.
A MAGYAR7 17. számának hátlapján a komáromi hős, Klapka György szobra látható.
Közéleti hetilapunkban természetesen megtalálják a keresztrejtvényt és a részletes műsort is. Keresse, olvassa lapunkat, de legjobb, ha megrendeli.