VW-káosz: A cég fizetéscsökkentéssel, az alkalmazottak tüntetéssel fenyegetőznek
Nemhogy javulna, egyre inkább csak fokozódik a német cég háza táján uralkodó krízis, és a még el nem bocsájtott alkalmazottaknál is kezd betelni a pohár, akik azt sem zárják ki, hogy a közeljövőben az utcára vonulnak, és felszólalnak a megszorítások ellen.

Valószínűleg semmi újat nem mondok azzal, hogy a Volkswagen szebb napokat is látott már. A német cég egy negatív spirlába került, melyből nem látni a kiutat. Korábban már beszámoltunk róla, hogy a vállalat szerte a világon, de elsősorban Németországban több üzemét bezárja, illetve tömeges elbocsátásokat terveznek. Azoknak sincs azonban okuk az örömre, akik megtarthatják az állásukat, nekik ugyanis különböző levonásokkal, illetve az eddigi bónuszok eltörlésével kell szembenézniük.
A vállalat továbbá olyan javaslattal állt elő, hogy rugalmassá tennék az alkalmazottak munkaidejét, ezzel is elkerülve a további elbocsátásokat.
Az alkalmazottak nyilvánosan is hangot kívánnak adni az elégedetlenségüknek, így a közeljövőben sztrájkokkal kell számolni. A szakterület vezetői úgy fogalmaztak, hogy támadásba lendülnek, és a tömeges leépítések és megszorítások helyett egy észszerű tervet fognak felvázolni a cég vezetőinek a probléma megoldására.
Ahogy mondták, tisztában vannak azzal, hogy a Volkswagen jelenleg milyen nehéz helyzeten megy keresztül és azt szinte lehetetlen orvosolni elbocsátások nélkül, azonban azt észszerű keretek között kellene megtenni, és nem tömegesen elküldeni a munkásokat.
A németországi üzemek többsége már december kezdetétől tüntetéseket terveznek, Thortsen Gröger, az IG Metall szakszervezet képviselője azonban úgy fogalmazott, reményei szerint még karácsony előtt sikerül megoldást találni erre a problémára.
Mint jól tudjuk, a Volkswagenen belüli válság elsősorban a kínai autógyártók elképesztő fellendülésével magyarázható. Míg korábban rengeteg a Volkswagen csoport alá tartozó gépjárművet értékesítettek Kínában, addig mostanra sokkal inkább a hazai gyártmányú – elsősorban elektromos – gépjárműveket vásárolják.
És ha ez még nem lenne elég, egyre több kínai gyártmányú autót adnak el Európában is, ami a bevételi szempontból újabb csapást jelent a német cég számára.
Számunkra talán az lehet a jó hír, hogy a cégen belüli krízis sem a pozsonyi, sem pedig a túrócszentmártoni üzemet nem érinti, így ott továbbra sem várhatók elbocsátások, bércsökkentések, illetve hasonló megszorító intézkedések.