2024. november 18., 09:28

A VW és a szlovák munkavállalók

Az ezredforduló után a szlovák gazdaság egyértelműen az autógyártásra fókuszálva lépett a gyorsan felívelő növekedési pályára, s állítjuk, még akkor is jó döntésnek bizonyult, ha ezt az iparágat is elérték a recesszió hullámai. A legnagyobb hazai és egyik legnagyobb globális szereplő, a német Volkswagen nyomban a rendszerváltozás után letelepedett Csehszlovákiában, illetve Pozsonyban, s az elmúlt évtizedekben az ország egyik legnagyobb munkáltatója lett. A cég körül az utóbbi hónapokban tapasztalható bizonytalanság szinte biztosan hatással lesz a szlovákiai gyárakra is, de nem feltétlenül negatív értelemben.

Volkswagen
A Volkswagen nagy megtakarításokat helyezett kilátásba
Fotó: Magyar7/Archív felvétel

A Pozsonyi Autógyárat 1971-ben alapították, majd 1991-ben eladták a Volkswagennek. A jelentős bővülésen és fejlesztéseken átesett gyár harminc éve teljesen német tulajdonban van. A harmadik generációs Passatok mellett modellek sokaságát, köztük prémium kategóriás járművet gyártanak a pozsonyi telephelyen, munkát adva több tízezer alkalmazottnak és alvállalkozónak.

A Volkswagen szeptember elején jelentette be hivatalosan, hogy a magas energia- és bérköltségek, a kemény ázsiai verseny, az európai kereslet gyengülése, valamint a vártnál lassabb elektromos átállás miatt felmondani készül az 1994 óta érvényben lévő munkahelyvédelmi programját, amely 2029-ig gátat szab az elbocsátásoknak. A nagy kérdés az, hogy a globális szinten közel 700 ezer alkalmazott közül mennyit fog érinteni a leépítés, és vajon Szlovákia milyen mértékben lesz érintett ebben a folyamatban. Az eddigi információk alapján viszont sem a pozsonyi, sem pedig a turócszentmártoni üzemre nem vonatkozik a leépítés.

A Volkswagen 2018-ban még arról tájékoztatta a szakmai szervezeteket, hogy 1,2 milliárd eurót fektet be Szlovákiában, hogy elindítsa az elektromos járművek gyártását, és arra is ígéretet tett, hogy stabilizálja a munkaerő-állományt. Ez azért is figyelemreméltó, mert az elektromos autók gyártásához nem szükséges olyan és annyi munkaerő, mint a belső égésű autók esetében.

Tudjuk, az autóipart is megviselte a világjárvány és az energiaárak radikális emelkedése, s a megváltozott piaci viszonyokhoz nem mindenkinek sikerült alkalmazkodni. Miközben a vásárló azt látja, hogy egyre több hibrid és elektromos autó van a kínálatban, a gépkocsik ára jelentősen emelkedett. A német konszern ugyanakkor a kifulladás jeleit mutatja. Idén még a tavalyi adatokhoz képest is – amelyek nem voltak kiemelkedők – lemaradásban van. A közelmúltban közzétett adatok alapján a Volkswagen Csoport az idei harmadik negyedévben 2,176 millió járművet szállított le megrendelőinek, 7,1 százalékkal kevesebbet, mint 2023 harmadik negyedévében. Az év első kilenc hónapjában 6,524 millió járművet állított elő a cég, 2,8 százalékkal kevesebbet az előző év azonos időszakához képest. A 2024-es terv szerint a Volkswagen Csoport 9 millió autót gyárt, tavaly ez a szám 9,24 millió volt. Az éves tervezett értékesítési árbevétel 320 milliárd euró körül lehet a tavalyi 322,3 milliárd euró után, tehát mindkét mutató rosszabb eredményt jelez.

Teljesen más szemszög

A Volkswagen ennek fényében nagy megtakarításokat helyezett kilátásba. Jövő év február 28-án bezárják a tulajdonukban lévő brüsszeli Audi gyárat. 2025-től a bérek kétéves befagyasztását tervezik, emellett pedig a havi 167 eurós prémiumot, illetve más juttatásokat is megvonnak az alkalmazottaktól. Szó van jelentős leépítésekről és a megmaradt alkalmazottak bérének tízszázalékos csökkentését is tervezik.

A nemzetközi elemzések és lapértesülések, amelyekből mindezeket tudjuk, a szlovákiai gyárak kapcsán sem közölnek kedvező előrejelzéseket, ám a valóság teljesen más. A szlovák lapok arról írnak, hogy a pozsonyi Volkswagen a bonyolult nemzetközi helyzet ellenére is emeli a munkavállalók juttatásait, mert a munkaerőpiaci helyzet nem egyszerű.

A Volkswagen Slovakia ennek fényében a közelmúltban új kollektív szerződést kötött, amely 2027 végéig lesz érvényben. Ez a megállapodás nemcsak a további bérnövekedést garantálja a pozsonyi gyár dolgozói számára, hanem új juttatásokat is kilátásba helyez – írja a Hospodárske noviny.

Az új kollektív szerződés részeként a Volkswagen Slovakia éves tarifaemelést vezet be. A jövő év elejétől a tarifaosztályok 80 euróval nőnek, a következő két évben pedig évi négy százalékkal emelkednek a bérek. Emellett a pozsonyi és a turócszentmártoni gyár dolgozói egyszeri hatszáz eurós bónuszt kapnak az új megállapodás megkötése alkalmából, ami erősíti a vállalati lojalitást és vonzza a képzett munkaerőt.

Az új jutalmak közé tartozik a több mint 3000 euró összegű juttatás, amit életjubileumuk alkalmával kapnak a munkavállalók, valamint a megemelt szabadságdíj és a nehéz élethelyzetekben járó támogatás. A Volkswagen Slovakia új javadalmazási rendszert is bevezet, beleértve a jelenléti bónuszt, amely felváltja a korábbi csoportértékelési rendszert.

Ezek a lépések egyértelműen azt jelzik, hogy a szlovákiai érdekeltség valószínűleg erősödni fog a németországi leépítések hatására, mert ugyan EU-s gyártásról van szó, de a bérköltségek még mindig jóval alacsonyabbak itt, mint Németországban, a logisztikai lehetőségek viszont kiválók, tehát úgy tűnik, a pozsonyi Volkswagen gyár még előnyt is kovácsolhat a nemzetközi problémákból.

Hosszú távon azonban a kérdés leginkább az, mennyire sikerül a konszernnek megtartania a pozícióját az elektromos autók versenyében a kínai és más ázsiai konkurenciával szemben. Teljesen egyértelmű, hogy mint az Európai Unió politikája, a német konszern stratégiája sem teljesen működőképes az autópiaci világversenyben, miközben a feltörekvő, egyre jobb elektromos autókat gyártó ázsiai cégekről még nem beszéltünk. Úgy vélem, ebben a versenyben a szlovák autóiparnak nem kell mindenképpen a vesztesek közé tartoznia, mert a német konszern mellett több ázsiai szereplő is jelen van az országban. Ami a szűk keresztmetszetet jelenti, az a jelenlegi munkaerőhiány, ami az ipar más területein is komoly problémát jelent az országban.

Megjelent a Magyar7 2024/46. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.