2024. szeptember 6., 12:44

A Volkswagen szlovákiai alkalmazottait is érintheti a cégben uralkodó káosz?

A legnagyobb német autógyártó cég több üzemet bezárt, illetve rengeteg alkalmazottat elbocsájtott Németországban. De vajon van okuk ettől tartani a cég szlovákiai alkalmazottainak?

Fotó: TASR

A Volkswagen történelme talán legnehezebb időszakán megy keresztül. Németországban több üzemet is bezártak, Szlovákiában azonban jelenleg nem kell hasonlóra számítani. A Volkswagen nemrégiben jelentette be, hogy a világ számos pontján bezárhatja üzemeit, ez viszont sem a pozsonyi, sem pedig a túrócszentmártoni üzemre nem vonatkozik.

A múlt év végén kezdtünk neki az új generációs Volkswagen Passatok és Škoda Superbek gyártásának, egyúttal már tervben vannak a teljesen elektromos Porsche Cayenne-k gyártás is. Jelenleg is több pozícióra keresünk alkalmazottakat, a legnagyobb kereslet az elektronikai végzettséggel rendelkező szakemberek iránt van"

– ezt már Lucia Kovárovič Makayová, a Volkswagen szlovákiai csoportjának szóvivője mondta.

A Volkswagen még a hét elején jelentette be, hogy a kiadásaik csökkentése érdekében nem kizárt, hogy üzemeket fognak bezárni.

Az állam nyújthat segítséget?

Veronika Grimm közgazdász és a német kormány egyik tanácsadója szerint az állam direkten nem keveredhet bele ebbe az ügybe, segítséget ettől függetlenül nyújthat. Szerinte az államnak megvan a feladata a strukturális változások elősegítésében, melyen jelenleg az autóipar keresztülmegy.

A Volkswagen már évek óta küzd a magas kiadásokkal, a bevételi oldalon pedig jelentősen elmaradnak a Škodától, a Seattól, vagy az Auditól.

A tavalyi év végén egy tervet dolgoztak ki, mellyel 2026-ra 10 milliárd euróra csökkenthetik a kiadásokat, valószínűleg ennek a része volt néhány üzem bezárása és az alkalmazottak elbocsátása is.

Rendkívül súlyos a helyzet

A káosz odáig fokozódott, hogy a cég Németországon belül több üzemét is bezárhatja. A vállalatnak összesen 680 ezer alkalmazottja van szerte a világon, hamarosan azonban kénytelenek lesznek befejezni a munkahelyek biztosítására irányuló programjukat, ami 1994-től volt érvényben, és konkrétan az alkalmazottakat biztosította az elbocsátással szemben.

A Volkswagen igazgatója, Thomas Schäfer szerint a helyzet odáig fajult, hogy a megoldáshoz már nem elegendőek az egyszerű intézkedések, melyek a kiadások csökkentésére irányulnak. A német vállalat az elmúlt öt évben az értékének közel harmadát elveszítette, ami a nagy európai autógyártók közül a legrosszabb mutatónak számít.

A Volkswagen Európán kívül az Egyesült Államokban és Kínában is rosszul teljesít, ahol a piacon egyre nagyobb részesedést szereznek maguknak a hazai elektronikus autókat gyártó cégek.

A Volkswagen Európán belül az egyik legnagyobb gépjárműgyártónak számít, így különösen érdekes lesz megfigyelni, hogy hogyan, vagy egyáltalán képesek-e lesznek megoldani ezt a problémát.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.