2023. április 30., 14:57

Verbálisan már készülnek a tavaszi offenzívára

Az orosz-ukrán háború a kommunikációs teret is csatatérré változtatta. Most épp a tavaszi ellentámadás a téma. Verbálisan már jól megy. De nézzük, mi a helyzet a lövészárkokban.

sárkányfogak
Sárkányfogak telepítése védelmi célokból, ezúttal "hazai pályán", a kurszki régióban
Fotó: Roma Sztarovojt Telegram-csatornája

A lövészárok nem a küzdelem elvont metaforájaként értelmezendő, az alábbiakban valóban a földbe ásott védelmi rendszerekről lesz szó, melyek a lovas fegyvernem háttérbe szorulása óta, hadtörténeti szempontból ugyan nem teljesen pontosan, de lényegileg az I. világháború óta határozták meg a hadviselést.

Korábban e hasábokon már írtunk róla, a CNN-nek köszönhetően az Öböl-háború volt az első olyan fegyveres konfliktus, melyet élőben követhettünk, addig a tömegtájékoztatás jobbára a (hadi) események után járt. Kuvait felszabadítása óta azonban radikálisan megváltozott a háború percepciója, miután az valós időben költözött be a nappalinkba.

Az egy éve és két hónapja mindennapjaink részévé vált orosz-ukrán háború, ahogy azt már megszokhattuk, a donyecki mezőkhöz hasonlatosan csatatérré lett sajtóban is zajlik, a fizikaival azonos jelentőségűvé vált lélektani hadviselés mezején, mert egyébként, laikusként, katonai szempontból előre elárulni, mire készülünk, nem tűnik túl racionálisnak.

Ilyenkor kell visszanyúlni a forráshoz, Szun-ce: A háború művészete című alapművéhez, melyben figyelmeztet:

A háború mindig a csalás útját járja. Így ha képesek vagyunk valamire, tegyünk úgy, mintha nem lennénk rá képesek; ha valamit felhasználunk, tegyünk úgy, mintha nem használnánk fel; ha közel vagyunk, keltsük azt a látszatot, hogy távol vagyunk; ha távol vagyunk, keltsük azt a látszatot, hogy közel vagyunk..."

Ezzel az időszámításunk előtt 544 – 496 között élt hadvezér a lélektani hadviselés alapelveit rakta le. Ha tehát valaki leírja az újságban, hogy mire készül a harcmezőn, az nem akkora őrültség, mint első látásra tűnik.

Ukrajna azt állítja, hogy a tavaszi ellentámadás előkészítése már majdnem befejeződött. Amikor elindul, valószínűleg délen, a konfliktus sarkalatos pillanata lesz. De az oroszoknak csaknem hat hónapjuk volt arra, hogy előkészítsék a terepet – és egy bonyolult védelmi rendszert építsenek ki. Az áttörés óriási kihívást jelent majd – figyelmeztetnek szakértők a Maxar műholdfelvételei alapján.

A CNN és más hírügynökségek által áttekintett műholdfelvételek azt mutatják, Dél-Ukrajna egyes részein kiterjedt az orosz védelem: tankcsapdák sorban, műszaki zár:  akadályok, aknamezők és lövészárkok.

A védelmi rendszer több száz kilométeren keresztül folytatódik a kanyargó déli fronton keresztül – ahol az ukrán erők várhatóan a következő hetekben összpontosítják ellentámadásukat.

A Maxar Technologies által a CNN-nel megosztott több műholdfelvétel, amelyek szerdán készültek, kiterjedt árkokat mutat be Polohy városától keletre, Zaporizsja régióban. A Reuters képelemzése több ezer védelmi állást talált a hatalmas területen.

A Reuters elemzése szerint „Oroszország pozíciói leginkább a frontvonalak közelében koncentrálódnak a délkelet-zaporizzsja régióban, keleten, valamint a Krím-félszigetet Ukrajna többi részével összekötő keskeny földsávon keresztül.”

Stephen Wood, Maxar szerint ezeket a védelmeket egy hatalmas területen reprodukálják, a déli Krímtől egészen Donyeck egyes részeiig.

Szergej Akszjonov, a Krím-félsziget oroszok által kinevezett vezetője a hónap elején azt mondta, hogy

fegyveres erőink modern, mélyreható védelmet építettek ki”.

Katonai szakértők azonban figyelmeztetnek, ezek a védelmi rendszerek csak akkor bírnak erővel, ha csapatokat is rendelnek hozzájuk, egyébként korlátozott akadályt jelentenek, ezért az oroszok fokozták jelenlétüket Dél-Ukrajnában.

Az ukrán tisztviselők elismerték, hogy a tavaly szeptemberi, Harkov régió nagy részén átsöprő hirtelen támadással ellentétben minden nagyobb ellentámadásban hiányozhat a meglepetés eleme.

Olkeszij Reznyikov ukrán védelmi miniszter pénteken azt mondta: "az ellentámadás előkészületei már majdnem befejeződtek". A beígért nyugati támogatás egy része is az országban van már. Hogy mekkora, ezzel kapcsolatosan eltérő adatokat találhatunk különböző forrásokban. Ettől függetlenül azonban, az ukrán katonáknak meg kell tanulni ennek használatát, kezelését, ami még békeidőben sem egyszerű feladat.

Ami az ellentámadást illeti, Franz-Stefan Gady, a modern hadviselés londoni szakértője által vázolt ideális forgatókönyv szerint

az ukrán páncélozott oszlopok egy gyenge ponton átütik a réteges orosz védelmet, gyorsan előrenyomulnak az orosz hátországba, és fenyegetik a parancsnoki és irányítási csomópontokat, például katonai főhadiszállásokat és ellátási központokat.”

Amint a támadás elkezdődik, más tényezők is szerepet játszhatnak: az időjárástól kezdve az oroszok képességén és ellentámadási hajlandóságáig, valamint a légierő helyzete.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.