Verbálisan már készülnek a tavaszi offenzívára
Az orosz-ukrán háború a kommunikációs teret is csatatérré változtatta. Most épp a tavaszi ellentámadás a téma. Verbálisan már jól megy. De nézzük, mi a helyzet a lövészárkokban.
A lövészárok nem a küzdelem elvont metaforájaként értelmezendő, az alábbiakban valóban a földbe ásott védelmi rendszerekről lesz szó, melyek a lovas fegyvernem háttérbe szorulása óta, hadtörténeti szempontból ugyan nem teljesen pontosan, de lényegileg az I. világháború óta határozták meg a hadviselést.
Korábban e hasábokon már írtunk róla, a CNN-nek köszönhetően az Öböl-háború volt az első olyan fegyveres konfliktus, melyet élőben követhettünk, addig a tömegtájékoztatás jobbára a (hadi) események után járt. Kuvait felszabadítása óta azonban radikálisan megváltozott a háború percepciója, miután az valós időben költözött be a nappalinkba.
Az egy éve és két hónapja mindennapjaink részévé vált orosz-ukrán háború, ahogy azt már megszokhattuk, a donyecki mezőkhöz hasonlatosan csatatérré lett sajtóban is zajlik, a fizikaival azonos jelentőségűvé vált lélektani hadviselés mezején, mert egyébként, laikusként, katonai szempontból előre elárulni, mire készülünk, nem tűnik túl racionálisnak.
Ilyenkor kell visszanyúlni a forráshoz, Szun-ce: A háború művészete című alapművéhez, melyben figyelmeztet:
Ezzel az időszámításunk előtt 544 – 496 között élt hadvezér a lélektani hadviselés alapelveit rakta le. Ha tehát valaki leírja az újságban, hogy mire készül a harcmezőn, az nem akkora őrültség, mint első látásra tűnik.
Ukrajna azt állítja, hogy a tavaszi ellentámadás előkészítése már majdnem befejeződött. Amikor elindul, valószínűleg délen, a konfliktus sarkalatos pillanata lesz. De az oroszoknak csaknem hat hónapjuk volt arra, hogy előkészítsék a terepet – és egy bonyolult védelmi rendszert építsenek ki. Az áttörés óriási kihívást jelent majd – figyelmeztetnek szakértők a Maxar műholdfelvételei alapján.
A CNN és más hírügynökségek által áttekintett műholdfelvételek azt mutatják, Dél-Ukrajna egyes részein kiterjedt az orosz védelem: tankcsapdák sorban, műszaki zár: akadályok, aknamezők és lövészárkok.
A védelmi rendszer több száz kilométeren keresztül folytatódik a kanyargó déli fronton keresztül – ahol az ukrán erők várhatóan a következő hetekben összpontosítják ellentámadásukat.
A Reuters elemzése szerint „Oroszország pozíciói leginkább a frontvonalak közelében koncentrálódnak a délkelet-zaporizzsja régióban, keleten, valamint a Krím-félszigetet Ukrajna többi részével összekötő keskeny földsávon keresztül.”
Stephen Wood, Maxar szerint ezeket a védelmeket egy hatalmas területen reprodukálják, a déli Krímtől egészen Donyeck egyes részeiig.
Szergej Akszjonov, a Krím-félsziget oroszok által kinevezett vezetője a hónap elején azt mondta, hogy
Katonai szakértők azonban figyelmeztetnek, ezek a védelmi rendszerek csak akkor bírnak erővel, ha csapatokat is rendelnek hozzájuk, egyébként korlátozott akadályt jelentenek, ezért az oroszok fokozták jelenlétüket Dél-Ukrajnában.
Az ukrán tisztviselők elismerték, hogy a tavaly szeptemberi, Harkov régió nagy részén átsöprő hirtelen támadással ellentétben minden nagyobb ellentámadásban hiányozhat a meglepetés eleme.
Ami az ellentámadást illeti, Franz-Stefan Gady, a modern hadviselés londoni szakértője által vázolt ideális forgatókönyv szerint
Amint a támadás elkezdődik, más tényezők is szerepet játszhatnak: az időjárástól kezdve az oroszok képességén és ellentámadási hajlandóságáig, valamint a légierő helyzete.