Ukrajna kifogyhat a tüzérségi lőszerből
Meglehetősen rövid időn belül kifogyhat a tüzérségi lőszerből Ukrajna, figyelmeztet egy amerikai tábornok. Az orosz-ukrán háború diplomáciai rendezése érdekében egyes elemzők azt javasolják, hogy a látszólagos katonai patthelyzetet fogadják el egy tűzszüneti megállapodásban, amelyben Ukrajnát a jelenlegi harcvonalak mentén osztanák fel.
Létfontosságú ukrán infrastrukturális létesítmények ellen intézett csapást mára virradóra Oroszország. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök X-csatornáján azt írta:
A támadások elsősorban az energetikai infrastruktúrát célozták. Az ukrán elnök bejegyzésében légvédelmi eszközöket kért szövetségeseitől. "Valamennyi európai szomszédunk és más partnerünk látja, hogy Ukrajnának kritikus szüksége van légvédelmi rendszerekre. Jelenleg azzal, hogy képesek vagyunk legyőzni az orosz terrort, a világ bebizonyíthatja, hogy minden terrort egyenlően bűncselekményként kezelnek. Ha azonban Oroszországnak megengedik, hogy ezt továbbra is megtegye, ha az orosz rakéták és a Shahed drónok továbbra is csapást mérnek nemcsak Ukrajnára, hanem szövetségeseink eltökéltségére is, az globális terrorengedélyt jelent. Légvédelmi rendszerekre és egyéb védelmi segítségre van szükségünk" – írja az ukrán elnök.
Mikola Olescsuk, az ukrán légierő parancsnoka Telegram-csatornáján részletesen ismerteti az Ukrajnára kilőtt csapásmérő eszközöket, amelyek közül 40 drón volt, és húsz cirkálórakéta. Olescsuk azt írja, 16 cirkálórakétát, 39 drón és 2 kh-59 rakétát sikerült megsemmisíteni.
Természetesen ez csak egy hadijelentés, melyet korlátozott eszközeinkkel nem tudunk verifikálni, ahogy a másik fél állításait sem. Ebben a korábbi cikkünkben, elemzőkre hivatkozva azt írtuk, a légvédelem drága mulatság, egy néhány tízezer euró értékű drónt gyakran egy nagyságrendekkel többe kerülő rakétával iktatnak ki...
Christopher Cavoli tábornok, az Egyesült Államok Európában állomásozó erőinek parancsnoka szerdán, egy kongresszusi meghallgatáson azt mondta, az ukránok "meglehetősen rövid időn belül kifogynak a tüzérségi lövedékekből és a légvédelmi eszközökből" az Egyesült Államok támogatása nélkül, így ki vannak téve a részleges vagy a teljes vereségnek.
Cavoli beszédében teljesen közérthető módon rávilágított a háború faék egyszerűségű logikájára.
Ugye, milyen egyszerű? A tábornok elmondta, minden egyes kilőtt ukrán tüzérségi lövedékre öt orosz kilőtt tüzérségi lövedék jut, de ennek száma az elkövetkező hetekben akár tízre is nőhet.
Amíg tehát a támogatásokhoz szükséges politikai játszmákat lejátsszák, úgy segítenek Ukrajnának, ahogy tudnak. Kedden arról döntöttek, több ezer gyalogsági fegyvert és mintegy 500 ezer lőszert adnak át Ukrajnának. A fegyvereket egy, a jemeni lázadóknak szánt iráni szállítmányból foglalták le.
Az orosz-ukrán háború diplomáciai rendezése érdekében számos elemző azt javasolta, hogy a látszólagos katonai patthelyzetet fogadják el egy tűzszüneti megállapodásban, amelyben Ukrajnát a jelenlegi arcvonalak mentén osztanák fel – írja a Responsible Statecraft politikai magazin hasábjain John Mueller, az Ohioi Állami Egyetem politológusa.
Mueller szerint ezt háromféleképpen valósítható meg. Az egyik lehetőség szerint a (béke?)szerződésbe belefoglalnák, hogy a délkelet-ukrajnai területek és a Krím annexiójának jogi elfogadását. Egy másik forgatókönyv a koreai lehetne, amikor a tényleges megegyezést a fegyveres konfliktus lezárása utánra hagynák, ahogy ezt tették Észak- és Dél-Korea esetében. A politológus szerint egy harmadik forgatókönyv lehetne, hogy a Krím-félsziget 2014-es annektálását elfogadnák, a 2022-es invázió utáni területszerzésekről pedig később döntenének. Azaz Ukrajna elveszthetné 2014 előtti területei 18%-át.
A politológus szerint ezen megoldások bármelyike előnyös lenne Ukrajna számára.
– mivel a háború utáni helyreállítás nagyon sokba kerülne.
"Másodszor, a tartós tűzszünet Ukrajna nagy részének esélyt (és ösztönzést) adna a korrupció és a gazdasági stagnálás problémáinak megoldására, amelyek jelenleg hátráltatják a Nyugathoz való csatlakozásra irányuló erőfeszítéseit" – írja.