2024. november 6., 20:05

Nem lehet megkérdőjelezni az eredményt - Kiss Rajmund Trump győzelméről

Az előzetes várakozásokhoz képest fölényes győzelmet aratott Donald Trump. Milyen okok állnak a háttérben? Elfogadják a vesztes demokraták a választás eredményét? Kiss Rajmundot, az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetőjét kérdeztük, aki Washingtonból követte az amerikai elnökválasztás eseményeit és hetek óta elemzéseivel, helyzetértékeléseivel tájékoztatja a Ma7 olvasóit.

kiss rajmund
Fotó: Kiss Rajmund archívuma

"2016-ban és 2020-ban is alulmérték Donald Trump népszerűségét" - emlékeztetett Kiss Rajmund, hozzátéve, "sejthető volt, hogy 2024-ben is alul fogják mérni.

Lehetett tudni azt is, hogy a választás a csatatérállamokban fog eldőlni. Így is történt, hiszen nem New Yorkban vagy Kaliforniában, nem Texasban és Floridában dőlt el, ki költözhet 2025-ben a Fehér Házba"

- húzta alá a szakértő. Kiss Rajmund hozzátette, "ha Kamala Harris behúzta volna Pennsylvaniát, Michigant és Arizonát, akkor ő lett volna a befutó".

Az amerikai választók nem kértek a Biden-Harris politikából

"Ehhez képest a csatatérállamokban Donald Trump diadalmaskodott, mégpedig nagyon világos mandátummal, fölényes szavazati aránnyal" - hangsúlyozta Kiss Rajmund, emlékeztetve, hogy "Trump ezúttal országosan is a legtöbb szavazatot kapta. A szakértő kiemelte, a választás olyan egyértelmű eredményt mutat, hogy azt nem lehet megkérdőjelezni, a vesztes fél is kénytelen elfogadni.

A választók döntése nagyon világos volt - köszönik szépen, nem kérnek többé a Biden-Harris politikából - a rossz gazdasági döntésekből, az illegális migrációból. Ezért adtak egy nagyon világos, széleskörű felhatalmazást Donald Trumpnak"

- húzta alá Kiss Rajmund.

kiss rajmund
Kiss Rajmund: A választás olyan egyértelmű eredményt mutat, hogy azt nem lehet megkérdőjelezni, a vesztes fél is kénytelen elfogadni
Fotó:  Kiss Rajmund archívuma
Sikeresebben mozgósított Trump

A szakértő hangsúlyozta,

az idei választáson is látszódott, hogy az egyes társadalmi csoportok választói magatartását, mint ahogy a tagállamok pártpreferenciáit sem lehet kőbe vésni".

Az ezredfordulón még Florida volt az egyik leginkább billegő állam, mostanra a republikánusok stabil bázisa lett" - emlékeztetett Kiss Rajmund.

Változnak a szavazói preferenciák is. Korábban elképzelhetetlen volt, hogy a Latin-Amerikából bevándorolt szavazók ne a demokratákra szavazzanak, most ellenben nagy számban szavaztak Donald Trumpra"

- húzta alá a szakértő, hozzátéve, hogy "a várakozásokhoz képest a fiatalok körében is jobban szerepelt az újraválasztott elnök".

A republikánus mozgósítás idén az előválasztások kapcsán is jóval sikeresebb volt, mint eddig bármikor. A levélszavazatok eddig hagyományosan a demokratákat erősítették, idén ebben is sikeresebb volt Trump kampánycsapata - szögezte le Kiss Rajmund. 

A demokratákkal szimpatizálóknak fel kell dolgozniuk a vereséget

"Nem tudom, melyik nagyobb pofon a vesztes demokratáknak, ez vagy a 2016-os volt. Annyi biztos, az idei választás után is láttam embereket sírni.

Az amerikai társadalom rendkívül megosztott, jó egészséget kívánok Donald Trumpnak ahhoz, hogy ezt a megosztottságot felszámolja. A demokrata oldalnak és a velük szimpatizálóknak fel kell dolgozniuk a vereséget, nemcsak az Egyesült Államokban, szerte a nagyvilágban, így Európában is"

- húzta alá Kiss Rajmund.

A Magyar7 46. számában lapinterjút olvashatnak Kiss Rajmunddal, akit arról is kérdezünk, mit ígért Donald Trump a győzelmi beszédében, meg tudja-e tartani ígéretét, és lezárja az ukrajnai háborút, illetve milyen szerepe lehet az Orbán Viktor és Donald Trump közötti személyes jó kapcsolatnak a magyar-amerikai viszony alakulása szempontjából. 

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.