Kiss Rajmund: Aki hozza Pennsylvaniát, 2025-ben beköltözhet a Fehér Házba
A finisébe érkezett az amerikai elnökválasztás. Mit mutatnak az utolsó felmérések: Trump vagy Harris lesz a befutó? Kiss Rajmundot, az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetőjét kérdeztük, aki Washingtonból követi az amerikai elnökválasztás eseményeit és hetek óta elemzéseivel, helyzetértékeléseivel tájékoztatja a Ma7 olvasóit.
Minden közvélemény-kutató mást mér, vagyis a felmérések rendkívül szoros eredményt vetítenek előre – hangsúlyozta Kiss Rajmund az utolsó közvélemény-kutatások adataira reagálva.
A szakértő hozzátette, a republikánusok abban bízhatnak, hogy a korábbi választásokon rendre alulmérték Donald Trump támogatottságát.
Az elnökjelöltek és az alelnökjelöltek is a kampány utolsó napjaiban az ún. csatatétérállamokra koncentrálnak, ahol a választás eldől majd. A finisben a jelöltek egy napon belül akár több ezer mérföldet is utaznak. Például J. D. Vance republikánus alelnökjelölt az utóbbi 24 órában Pennsylvaniától Észak-Karolinán át Georgiáig három csatatérállamban is beszédet tartott – emelte ki Kiss Rajmund.
A szakértő emlékeztetett, aki hozza Pennsylvaniát, az előrejelzések szerint 2025-ben beköltözhet a Fehér Házba. Kiss Rajmund hozzátette,
2016-ban Hillary Clinton ugyan országosan több szavazatot kapott, de Trump megnyerte a csatatérállamokat, így begyűjtve az elektori szavazatok többségét ő lett a befutó – húzta alá a szakértő.
Az amerikai választási rendszerben a győztes mindent visz elve érvényesül – hangsúlyozta Kiss Rajmund, vagyis, ha egy nyolcmilliós államban az egyik jelölt akár csak ezer szavazattal többet kap, az összes elektori szavazatot ő kapja meg.
Ebből adódóan a végén még akár kis szavazatelőny mellett is nagy különbségek alakulhatnak ki az elektori szavazatokat tekintve – tette hozzá a szakértő, emlékeztetve, hogy legutóbb Georgiában hatezer, Pennsylvaniában 40 ezer szavazattal kapott többet Joe Biden. Ha ezt a 46 ezer szavazatot Trump kapja, akkor ő maradt volna az elnök – emlékeztetett Kiss Rajmund.
Sajátos az is, hogy közel 80 millióan szavaztak már szeptember 21-e óta, vagyis a választás már régen elkezdődött, a levélszavazatok is lassan elérik a 40 milliót – húzta alá a szakértő, hangsúlyozva,
Több államban a választóktól nem kérnek személyazonosító okmányt – emelte ki Kiss Rajmund.
Vagyis – tette hozzá a szakértő – a visszaélések elkerülése céljából mindenképpen változtatni kellene a szabályokon. Minden elnöknek az az érdeke, hogy tisztán, tisztességes versenyben a választópolgárok felhatalmazásából nyerjen, ne pedig a visszaélések döntsék el, ki lesz a befutó – húzta alá Kiss Rajmund.