2023. május 23., 18:18

Már megkezdődött az ukrán pilóták kiképzése. Vagy nem

Az Európai Unió szerint már megindult, az ukránok szerint nem. Mi az? Az ukrán pilóták "átképzése" az F-16-os vadászgépek használatára.

Holland F-16-osok Eidhovenben. Hamarosan a kijevi betonon látjuk őket?
Holland F-16-osok Eidhovenben. Hamarosan a kijevi betonon látjuk őket?
Fotó: Before Flight Blog

A napokban beszámoltunk róla, összeállóban van az Ukrajnát negyedik generációs vadászgépekkel ellátó, nemzetközi "F-16 koalíció". Az Amerikában 1978-tól gyártott gépeket az Egyesült Államok európai szövetségesei "dobnák össze". AZ USA szerepe egyelőre annyi a történetben, hogy hozzájáruljon a gépek harmadik félnek való átadásához, ő maga – egyelőre – nem tervez gépeket adni. Bár ezt az állítást úgy kell kezelni, hogy csak a cikk megjelenésének napján érvényes, hisz láthatjuk, pár hónapja még Joe Biden is arról beszélt: Ukrajnának nincs szüksége F-16-osokra, aztán eljött a tavasz, és már másképp látja.

Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter a Foreign Policy amerikai diplomáciai szaklap hasábjain kérte a gépeket, és erősen lobbizott értük Rishi Sunak brit miniszterelnök is, igaz, számára ennek nem volt különösebb tétje, mivel Nagy-Britannia nem használja ezeket a gépeket, a szomszédét meg mindenki szívesen odakínálja.

Az Egyesült Államok Külügyminisztériuma egyelőre nem kapott hivatalos megkeresés a gépek harmadik félnek történő átadása kapcsán, de lehet, hogy a pilóták képzése már megindult.

Josep Borell szerint igen. Az Európai Unió kül -és biztonságpolitikáért felelős főképviselője az EU-tagállamok védelmi minisztereinek tanácskozásán a következő nyilatkozatot tette:

Örülök, hogy több országban, például Lengyelországban végre megkezdődött az ukrán pilóták kiképzése az F-16-os vadászgépek vezetésére", ez a folyamat időt vesz igénybe, de minél hamarabb kezdődik, annál jobb, mert ez megnyitja majd az utat ahhoz, hogy az ukrán erők megkapják a védelmükhöz szükséges vadászgépeket."

Ezzel szemben Jurij Ihnat, az ukrán légierő szóvivője egy keddi tévéműsorban azt mondta:

 a pilóták kiképzése még nem indult el, egyelőre az előkészületek tartanak."  

A szóvivő egyúttal üdvözölte, hogy létrejött egy több országból álló koalíció, amely támogatja ezt a lépést, és elmondása szerint már vannak olyan országok is, amelyek készek F-16-os gépeket adni Ukrajnának. Ezek után ember legyen a talpán, aki el tudja dönteni, hogy akkor most megindult-e, vagy sem.

Az amerikai katonai kérdésekben bennfentesnek számító Military Watch Magazine a New York Timesra, és más forrásokra hivatkozva azt írja, az európai partnerek – a cikkben konkrétan Hollandia és Norvégia van megnevezve – már rég odaadták volna az F-16-osaikat, de az Egyesült Államok ezt a háttérben blokkolta.

Az amerikai és európai álláspontok közötti eltérés valószínűleg fő oka, hogy az Egyesült Államoknak még mindig nagyon nagy részesedése van az F-16-os programban, nemcsak azért, mert a vadászgép évtizedekig az Egyesült Államok légierejének gerincét fogja alkotni, hanem azért is, mert továbbra is az osztály modernizált változatait kínálja exportra, időnként több száz millió dollárért repülőgépenként.

Ezzel szemben Nagy-Britannia és Franciaország nem üzemeltet  F-16 repülőgépeket, míg Norvégia, Hollandia és más európai felhasználók közel állnak az osztály teljes kivonásához, hogy F-35-ösre cseréljék őket – ezt Norvégia elsőként érte el, 2022 januárjában. Ha tehát F-16-osokat telepítenek Ukrajnába, az Egyesült Államok viselné az elsődleges kockázatot. Nemcsak annak a lehetőségét, hogy a vadászgép vagy annak technológiái orosz kézbe kerüljenek, ahogyan más nyugati eszközök is jelentős mennyiségben vannak orosz kézen a háború kezdete óta. Sokkal nagyobb az esélye annak is, hogy a vadászgépek jelentős veszteségeket szenvedjenek el mind a repülőtereket ért csapások során, mind pedig légi harcban, ami komoly csapást jelentene az F-16 hírnevére.

Az amerikaiak szerint az F-16-osok saját vadászgépekkel történő lelövése jelentősen növelné az orosz légierő presztízsét, amely már a közelmúltban is profitált a NATO legnagyobb nagy hatótávolságú gépeinek megsemmisítéséből.

A donor államok elsősorban a régebbi gépeket adnák át Ukrajnának. A szaklap szerint ezek, mivel nem alkalmasak a legmodernebb rakéták kilövésére, valószínűleg gyengén teljesítenénk, mivel nem rendelkeznek lopakodó képességgel, így az orosz föld-levegő rakéták könnyű célpontjai lehetnének.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.