2023. május 22., 17:31

Egyelőre még csak beszélgetnek az F-16-osokról, bumázska még nincs

Egy újságcikk olykor csodákra képes, és akár nemzetközi diplomáciai kérdéseket is el tud gereblyézni. Feltéve, ha a szerző az ukrán külügyminiszter…

F-16
Hamarosan Ukrajna felett is?
Fotó: Pexels

A napokban több cikkben is foglalkoztunk az Ukrajnának szánt nyugat-európai és amerikai fegyveradományok legújabb hullámával, különös tekintettel az Ukrajna által már hosszú ideje követelt vadászgépek kérdésével.

Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a múlt hét elején, illetve azt megelőzően nyugat-európai körúton járt, Olaszországot, Németországot, Franciaországot és Nagy-Britanniát érintve. Főként ez utóbbi ígért neki jelentős támogatást a vadászgépek terén, ami főleg elvi támogatást és lobbierőt jelent, a Királyi Légierő ugyanis nem tartja hadrendben az 1978 óta, különböző változatokban gyártott F-16-osokat. Berlin és London viszont átdobta a forró burgonyát az Atlanti-óceánon, mondván, az ügyben Washingtonnak kellene döntenie.

Joe Biden még a G7-csúcsra menet zöld utat adott az F-16-osoknak. Egyelőre ő sem a saját készleteiből adna, mindössze jelezte, nem kívánja megakadályozni, hogy európai szövetségesei ilyen gépeket adományozzanak Ukrajnának. Az amerikai kormányzatnak ugyanakkor jelenleg nincs tudomása ilyen vadászgépek exportjára vonatkozó hivatalos megkeresésről, és az amerikai külügyminisztérium tisztviselői még nem kaptak utasítást az átadásukhoz szükséges dokumentumok elkészítésére.

A G7 csúcstalálkozó végén Joe Biden – akitől már sok furcsaságot hallhattunk – úgy fogalmazott:

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ígéretet tett arra, hogy nem vetik be az amerikai gyártmányú F-16-os vadászgépeket oroszországi célpontok ellen.

Az amerikaiak azért próbálnak ügyelni arra, hogy az orosz medve bajszát a szükségesnél jobban ne húzogassák, az Ukrajnába szállított HIMARS rakétavetők hatótávolságát például korlátozták, ahogy arról korábban beszámoltunk. Ugyanezt nyilván egy vadászgéppel nem lehet megtenni.

Az 1970-ben, Samuel P. Huntington által alapított, nagy tekintélyű külpolitikai szaklap, a Foreign Policy portálján azonban már öt nappal Biden döntése előtt megjelent egy cikk, amely megelőlegezte, hogy az ügyben, az amerikai elnök pár hónappal ezelőtti elutasító álláspontja ellenére milyen döntés várható. A cikk címe: Öt ok, amiért Ukrajnának F-16 vadászgépeket kell kapnia. A cikk szerint "Ezzel a stratégiai lépéssel Washington nemcsak sok ukrán életet ment meg, és biztosítja Ukrajna harctéri sikereit, hanem hozzájárul a globális élelmiszerválság enyhítéséhez, értékes tapasztalatokra tesz szert, amelyek megerősítik az Egyesült Államok légierejét, és hosszú távú stabilitást biztosít Európában."

Lássuk az okokat.

1. Először is Ukrajnának modern repülőgépekre van szüksége lég- és rakétavédelmünk megerősítéséhez, életek megmentéséhez és civilek védelméhez.

2. Másodszor, modern sugárhajtású gépekre van szükségünk szárazföldi erőink támogatásához.

3. Harmadszor, modern sugárhajtású gépekre van szükségünk a fekete-tengeri gabonafolyosó biztonságának biztosításához.

4. Negyedszer, Ukrajna tapasztalata az F-16-osok Oroszországgal való közvetlen harcban való repülésében az Egyesült Államok légierejének hasznára válik.

5. Ötödször, az ukrán pilóták kezében lévő F-16-osok erős elrettentő eszközként szolgálnak majd az európai határok újrarajzolására irányuló jövőbeni orosz próbálkozásoktól, biztosítva a kontinens hosszú távú stabilitását.

A többes szám első személyből már sejthetik, hogy a cikk szerzője nem a portál valamelyik külpolitikai szakértője, pedig ilyenből is van szép számmal. Nem. Az amerikai külpolitikai lap cikkét Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter jegyzi. Hát lehet ilyen érveknek nem engedni?

Előfordulhat azonban, hogy az átadás-átvétel nem lesz olyan gyors, mint azt Ukrajna gondolja, mivel a donoroknak – elsősorban az F-16-osokkal rendelkező észak-európai országoknak, például Hollandiának, Dániának, Norvégiának és Lengyelországnak – időre van szükségük, hogy áttekintsék arzenáljuk elérhetőségeit. Ha ez megtörtént, a Kongresszust hivatalosan értesíteni kell, és lehetőséget kell adni arra, hogy kifogást emeljen az F-16 harmadik felek általi átadása ellen, amit a kormányzat még nem tett meg.

A Kongresszus értesítésre adott válaszának határideje 30-ról 15 napra csökken, ha a jóváhagyást kérő ország NATO-tag vagy más közeli védelmi szövetséges.

De biztos, ami biztos, az Egyesült Államok újabb 375 millió dollár  értékű katonai segítséget küld Ukrajna számára lőszerek és egyéb felszerelés formájában, jelentette be a Fehér Ház Joe Biden amerikai és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök találkozójával egyidőben. Ugyanakkor azt az ukrán kérést, hogy repülőgépek formájában is küldjenek segítséget, Washington továbbra sem teljesíti.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.