2023. május 17., 21:01

Sok mindent ígértek Zelenszkijnek, vadászgépeket egyelőre nem

Nagy-Britannia további több száz légvédelmi rakétát, illetve pilóta nélküli légi eszközt ad át Ukrajnának, az utóbbiak között új, 200 kilométert meghaladó hatótávolságú támadó drónok is lesznek – ez Volodimir Zelenszkij ukrán államfő hétfői, londoni látogatásának mérlege. A nyugati sajtó józanabb része szerint az újabb fegyverek felingerelhetik az orosz medvét.

Storm Shadow
Storm Shadow cirkálórakéta a Királyi Légierő Múzeumában
Fotó: Wikipedia

Nem teltek eseménytelenül Volodimir Zelenszkij elmúlt napjai. Az ukrán köztársasági elnök a napokban Franciaországban, Németországban, Olaszországban és Nagy-Britanniában  is megfordult, a politikai támogatás mellett bőszen gyűjtve a fegyvereket a tavaszi offenzívához.

Rishi Sunak és Zelenszkij Chequersben, a brit miniszterelnökök Londontól 65 kilométerre északnyugatra lévő vidéki rezidenciáján ült tárgyalóasztalhoz. Az Aljazeera beszámolója szerint a helikopterrel érkező ukrán államfőt brit kollégája kézfogással és öleléssel fogadta.

Zelenszkij, miután Oroszország 2022 februárjában megtámadta országát, második nagy-britanniai utazásán köszönetet mondott elhivatott szövetségesének, és kijelentette, hogy a háború

nemcsak Ukrajna biztonsága, hanem egész Európáé szempontjából is fontos”.

Az Egyesült Királyság Ukrajna egyik fő katonai szövetségese lett, rövid hatótávolságú rakétákat és Challenger tankokat küld Kijevbe, és 15 000 ukrán katonát képez ki brit földön.

Challenger 2
Challenger 2 – az 1998 óta hadrendben levő tank 120 mm-es ágyúja félelmetes fegyver
Fotó:  Wikipedia

A múlt héten Nagy-Britannia bejelentette, hogy több mint 250 kilométeres hatótávolságú Storm Shadow cirkálórakétákat küldött Ukrajnába – ez az első ismert szállítmány azon fegyverekből, amelyeket Kijev régóta követel szövetségeseitől. Nagy-Britannia az első ország, amely nyilvánosan vállalta, hogy Kijevet nagy hatótávolságú cirkálórakétákat adott Kijevnek.

Rishi Sunak londoni hivatala közölte a találkozóról kiadott közleményében, hogy Nagy-Britannia további több száz légvédelmi rakétát, illetve pilóta nélküli légi eszközt ad át Ukrajnának. A Downing Street ismertetése szerint az utóbbiak között új, 200 kilométert meghaladó hatótávolságú támadó drónok is lesznek.

A BBC egyébként ebben a cikkében tételesen közli a fegyvercsomag tartalmát, az egyes eszközök alapvető leírásával és fotójával, militáns érdeklődésű olvasóink számára kihagyhatatlan.

Ben Wallace védelmi miniszter a londoni alsóház képviselőinek adott tájékoztatásában elmondta: a brit védelmi tárca Storm Shadow típusú rakétákat szállít Ukrajnának. A gyártó által szolgáltatott adatok szerint e fegyvertípus hatótávolsága 250 kilométer. Wallace ismertetése szerint e rakétatípus kizárólag hagyományos töltetek szállítására alkalmas, hosszú hatótávolságú precíziós eszköz, amely kiegészíti az Ukrajnának már korábban átadott hasonló fegyverek, köztük a HIMARS és a Harpoon rakéták nyújtotta védelmi képességeket.

Oroszország természetesen nem volt elragadtatva Zelenszkij nyugati útjától. A Kreml szerint London lépése "rendkívül negatív". Dimitrij Peszkov, a Kreml szóvivője ugyanakkor emlékeztetett, "ez semmilyen drasztikus és alapvető befolyást nem gyakorolhat a különleges katonai művelet kibontakozására.”

Sunak szerint "nagyon érdekes" a Kremltől hallani, de azt mondta, hogy az Egyesült Királyság "nem megy el", és Nagy-Britannia "hosszú távra itt van” –  idézi a Financial Times a brit kormányfőt.

Zelenszkij egyébként (ígéretekkel) teli zsákkal érkezett vissza Kijevbe. Németország 2,7 milliárd eurós, harckocsikat, légvédelmi rendszereket és lőszereket tartalmazó segélycsomagot hagyott jóvá. Emmanuel Macron "több tucat" könnyű harckocsit, páncélozott járművetés légvédelmi rendszereket ígért. Ezek szállítása az "elkövetkező hetekben" várható.

Zelenszkij valamennyi meglátogatott partnerétől próbált harci repülőgépeket is szerezni. A világ hadseregeit évről évre rangsoroló Global Firepower szerint Ukrajnának 69 vadászgépe van, ezek közül 41 harcképes. A veszteségeket a háború kezdete óta – csak igazolt források alapján – listázó Oryxspioenkop portál szerint Ukrajna 210 különböző katonai repülőgépet veszített, ezek közül 168-at megsemmisítettek, egyet megrongáltak, 42-t elfogtak. Ebből 62 vadászgép. A részletes listát itt böngészhetik típusok szerint.

2022-09-01-f-16
Fotó:  TASR

Vadászgép tehát úgy kellene Ukrajnának, mint egy falat kenyér. Ilyent viszont nyugati támogatói (egyelőre) nem ígértek neki. A Downing Street úgy fogalmaz hétfői tájékoztatásában, hogy Nagy-Britannia a nyáron alapszintű repülési képzést indít ukrán pilótáknak, és London e programmal párhuzamosan együttműködésre törekszik "más országokkal" F-16-osok szállítása érdekében. A brit királyi légierő (RAF) állományában nincsenek F-16-os harci repülőgépek.

Zelenszkij felvetette a brit kormányfőnek nyugati harci gépek ukrajnai szállítását. Az ukrán elnök szavai szerint ez nagyon fontos téma, mivel jelenleg Ukrajna nem tudja ellenőrzése alatt tartani légterét.

brit kormányfő szóvivője hétfőn mindazonáltal megerősítette azt a korábban is többször kinyilvánított londoni álláspontot, hogy Nagy-Britannia nem tervezi harci repülőgépek átadását Ukrajnának.  Rishi Sunak maga is úgy fogalmazott a tárgyalás után, hogy a katonai repülőgépek átadása "nem egyszerű ügy".

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.