Furik Csaba: Újra kell szervezni magunkat
Sikertelenül végződött a Magyar Szövetség számára az Európai Parlamenti választás. A párt sajtónyilatkozatában maga is kudarcként értékelte a helyzetet, és szeptemberre tisztújító kongresszus megtartását helyezte kilátásba, sőt egyesek szájából olyan kijelentések is elhangzottak, hogy vége az etnikai politizálásnak a Felvidéken. Ennek kapcsán megkérdeztük a párt országos elnökségének tagjait, hogyan értékelik az EP-választás eredményeit, miként látják a párt jövőjét és mit gondolnak az etnikai politizálásról. A kérdésekre Furik Csaba elnökségi tag válaszol.

„Nyilvánvalóan követtünk el hibákat, mert ha nem így lenne, jobb eredmény született volna a választáson. A saját házunk előtt is söprögetnünk kell.
Meggyőződésem, hogy a lista felállításakor olyan embereket is kellett volna indítani, akik húznak be szavazatokat. Nekem hiányzott a jelöltek közül például Forró Krisztián. Azt is láttam, hogy egyéni kampányok zajlottak, nem pedig a Szövetségé, s ezáltal nem közösségünk, az egység volt kihangsúlyozva. De azt is el kell mondani, hogy munka nélkül nem lehet sikert elérni” – értékeli az EP-választást Furik Csaba.
Drab Melinda példáját hozza fel, aki a 12. helyen indult. Rengeteget dolgozott, családokhoz járt. Ezzel pedig a 8. helyre sikerült feltornásznia magát.
Ami a hogyan továbbot illeti, arról sommás véleménye van. Amíg magyar él a Felvidéken, addig a nemzetiségi politizálásnak van helye.
Újra kell szervezni magunkat, a pártot is. Dolgozni kell, a mozgósítást minden településen el kell végezni. Ehhez persze az embereket is meg kell találni. Itt a Bodrogközben is lehet látni, hogy ahol az emberek odatették magukat, ott hozták az eredményt. Ami működik helyi szinten, azt kéne megvalósítani országoson is. Az egókból is vissza kellene venni. Sikerélményhez kell juttatni a választót, közösségünket” – fűzi hozzá.
Furik Csaba szerint nagy kérdés az is, hogy ki fogja vezetni a jövőben a Magyar Szövetséget, annál is inkább, mert politikussá nem egy csettintésre válik az ember, és mi, itt a Felvidéken nem vagyunk képesek két-három évente „felépíteni” új politikusokat.