2024. június 15., 10:00

Csenger Tibor: Új erőre, új szemléletre van szükség a párton belül

Sikertelenül végződött a Magyar Szövetség számára az Európai Parlamenti választás. A párt sajtónyilatkozatában maga is kudarcként értékelte a helyzetet, és szeptemberre tisztújító kongresszus megtartását helyezte kilátásba, sőt egyesek szájából olyan kijelentések is elhangzottak, hogy vége az etnikai politizálásnak a Felvidéken. Ennek kapcsán megkérdeztük a párt országos elnökségének tagjait, hogyan értékelik az EP-választás eredményeit, miként látják a párt jövőjét és mit gondolnak az etnikai politizálásról. A kérdésekre Csenger Tibor elnökségi tag válaszol.

Csenger
Csenger Tibor
Fotó: Csenger Tibor

Három választás után vagyunk, és nagyjából ugyanazokat az eredményeket értünk el. Nem tudtunk több választót megszólítani, így nem tartom lehetségesnek, hogy továbbra is ugyanaz a társaság próbáljon meg elérni valami, hátha sikerrel járunk.

Ennek érdekében azt javasolnám, hogy az elnökség 51 százaléka változzon meg, a párt vezetésében ugyanis új szemléletre van szükség"

- hangsúlyozta Csenger Tibor.

Személyes meglátásom szerint kevés szakmai munka folyik a párton belül. Kimondottan komoly problémának tartom például a magyar alapiskolák mélyrepülését, amivel mindenképp foglalkozni kellene.

Csenger továbbá hozátette,

a szlovák kormánytagok ígéreteit egyszerűen nem tudjuk túllicitálni, olyan ügyeket kell felkarolnunk és érintenünk, melyek csupán minket érintenek, ilyen például a magyar iskolák ügye.

Ez nem csupán a párt hibája, de az iskolákkal foglalkozó szervezeteké egyaránt. Azt vesszük észre, hogy a régiókban a magyar iskolákat látogató diákok létszáma folyamatosan csökken. A kisebb községek egyre nehezebb anyagi helyzetbe kerülnek, és nehezen tudják fenntartani az alapiskolákat és az óvodákat. Számos szakmabeli van, aki tanácsot tudna adni ebben a problémakörben, azonban továbbra is hiányzik a közös kommunikáció.

Az iskolaügy az egyik dolog, melyet kimondottan hiányoltam. Hiába teszünk ígéretet például az utak javítására, vagy a régiófejlesztésre, amennyiben nem vagyunk a kormányban, abszolút semmi ráhatásunk nincs erre. A megyén belüli lehetőségeket többé-kevésbé sikerül elérni.

Az olyan térségekből, amelyek gazdaságilag gyengébbek, a fiatalok nagyobb városokba (például Nyitrára, Komáromba, Pozsonyba) távoznak a jobb megélhetés, a nagyobb lehetőségek reményében. A szülők a gyermekeiket elviszik egy olyan környezetbe, ahol már nincs lehetőségük magyar iskolát látogatni, mi pedig keressük a szavazóinkat, hogy hova tűntek.

Az olyanokat, akik például Pozsonyba költöztek, nem biztos, hogy meg tudjuk szólítani. Egy új szemlélettel, azokat a politikusokat kellene ebbe bekapcsolni, akik jobban azonosulnak a választókkal, és olyat ígérnek és tesznek, amit elfogadnak a szavazók. Nem az a cél, hogy mindenkit leváltsunk, de szükség van az új erőre, egy új szemléletre, illetve egy-két szakmailag tapasztalt tagot is mindenképp meg kell tartani.

Nem az elnökön van a politikai felelősség, nem az a megoldás, hogy csupán a párt elnökét váltjuk le, ennél gyökeresebb változásokra van szükség"

- nyomatékosította Csenger Tibor. 

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.