Fico mesterterve: közös lista Dankóékkal és a Republikával? Elemzőt kérdeztünk
Miután Robert Fico visszatért üzbegisztáni útjáról, arról beszélt, szerinte az országnak jót tenne, ha kevesebb párt működne, hasonlóan néhány más országhoz, mint Üzbegisztán vagy Kína. Egyúttal azt is felvetette, el tudna képzelni egy választási blokkot a nemzeti és szociáldemokrata irányultságú pártok, például a Smer, az SNS és a Republika között, amely képes lenne többséget alkotni a parlamentben. Vajon Fico komolyan gondolja a szlovákiai pártpolitika reformját, vagy ez egy újabb figyelemelterelés más témákról? Juraj Hrabko politikai elemzőt kérdeztük.

Juraj Hrabko szerint Ficónak a választási blokkosításra tett javaslata csak az egyik lehetséges forgatókönyv, amellyel a kormányfő a hatalomban maradást próbálja biztosítani, de nem tekinthető végleges irányvonalnak, amelyet mindenáron véghez vinne.
– mutat rá Hrabko, aki szerint ki kell várni, hogy ezt később Ficóék mennyire gondolják komolyan, mert ez az egész inkább csak „próbaléggömbök" eregetése. Az elemző szerint
azt azonban biztosra lehet venni, hogy Fico valamilyen változást készít elő a választási szabályok terén, természetesen nem a demokratikus verseny javítása érdekében, hanem saját politikai előnyére.
- figyelmeztet Hrabko.
Sok elemző állítja azt, hogy Fico és a Smer egyre radikálisabb irányba mozdul el. Ám ez csak retorika, vagy a Smer tényleg megváltozott? Hrabko úgy látja,
a radikalizálódás már visszafordíthatatlan.
- jelenti ki Hrabko, aki hozzáteszi, Fico már szociáldemokratának sem játssza meg magát, hiszen az európai baloldal végleg elutasította, nem fogják őt már soha visszafogadni.
Robert Fico konkréten meg is nevezte, hogy a Smer, a Republika és az SNS közös listán indulhatna a következő választáson. Hrabko ezt a jelenlegi szabályozás mellett nem tartja valószínűnek, de nem zárja ki, ha változás történik. Hasonlóképpen szerinte azt sem lehet kizárni teljesen, hogy
például a Hlas, amely korábban kijelentette, hogy a Republikával nem lépne kormányra, mégis együttműködjön egy ilyen koalícióval.
Az elemző ezt jelenleg elképzelhetetlennek tartja, de mindig történhetnek meglepetések.
– teszi hozzá.
Fico stratégiája mögött Hrabko szerint egyértelmű hatalmi logika áll.
- fogalmaz az elemző.
Ami a pártok számát illeti, Hrabko szerint nincs jelentősége, hány párt alakul, hiszen nem az összes párt indul el a választáson. A politikai pluralizmus nem jelenti azt, hogy minden párt be is jut a parlamentbe. Hrabko szerint
az ilyen törekvések, amelyek a pártok számának mesterséges csökkentésére irányulnak, valójában az önszerveződés szabadságának korlátozását jelentik, ami súlyosan sértené a demokratikus alapjogokat.
- zárta gondolatait Juraj Hrabko.