Duray Rezső: Nem engedhetjük meg magunknak, hogy a más pártok listáján induló magyarok elvigyék a voksok jó részét
Közéleti személyiségeket kérdezünk, miként látják a magyar párt jövőjét, és mit gondolnak az etnikai politizálásról. Ezúttal Duray Rezső, a Magyar Szövetség szenci járási titkára véleményére voltunk kíváncsiak, aki a rendszerváltozást követően több mint harminc évig volt a magyar párt szenci városi szervezetének elnöke, járási elnöke és az országos tanács tagja, egykori megyei képviselő, nem mellesleg a Szenc és Vidéke Társulás elnöke.
Ahogy meséli, már a kezdet kezdetén is voltak ellentétek, egyet nem értések a párton belül, az összhang sosem volt tökéletes, de nem voltak annyira szembetűnők az ellentétek, mint napjainkban. Amikor a magyar párt bekerült a parlamentbe, akkor pedig túlzott elvárásokkal kellett szembenéznie, az akkori minisztereink rendre kapták a fejmosást a falvak vezetőinek részéről, mert a kritizálók nem voltak tisztában a kormánytisztviselők hatásköreivel. Az országos tanács ülései kemény hangulatban folytak.
– idézi fel a szórványmagyarok közt szerzett tapasztalatait. Hozzáteszi: ha felülről fog építkezni a párt, akkor nem sok jót remélhetünk, mert nem ehhez voltunk hozzászokva az elmúlt évtizedekben.
Szenc és környéke hatalmas betelepülési hullámmal küzd, a magyarság aránya csökken, egyre nehezebb elérni, hogy egy-egy képviselő-testületbe vagy a megyére magyar ember kerüljön. Örömmel nyugtázza ugyanakkor, soha nem volt annyi elsős a szenci magyar iskolában, mint idén, és ugyanez mondható el a féli magyar alapiskoláról is.
„Olvastam portálukon az eddig megjelent a véleményeket, sokan a megszólalók közül rátapintottak a lényegre, jómagam a tájékoztatásban, az emberek közé járásban, témák felvállalásában látom a sikeresség esélyét.
– teszi fel a kérdést.
Duray Rezső szerint a fiatalítás is elengedhetetlen, mert az újabb generációkat is meg kell tudni szólítani. Ők a szenci járásban már tettek is efelé lépéseket.
Több éve készítek statisztikákat, és úgy gondolom, hogy a magyarlakta járásokban rá leadott szavazatok nagyjából 70 százaléka magyar emberektől származott. Éppen ezek a számok hiányoztak most nekünk az EP-választáson. Hamran István, Grendel Gábor szintén szlovák pártok listáján indultak, ugyancsak sok szavazatot vittek el” – mutat rá a sorozatos kudarcok lehetséges okára.
A megoldás szerinte az lehetne, hogy ezeket a magyar nemzetiségű politikusokat még időben be kellene „csatornázni”, meg kell szólítani, a Magyar Szövetségbe hívni, mert 100 ezer szavazattal nem lehet elérni a bejutáshoz szükséges 5 százalékot.
Ellenünk indulnak, gyengítik a pártot a törpepártokba tömörülő magyarok is. Minden szavazat számít, sokszor megtapasztaltuk már, hogy néhány szavazaton múlott a képviseletünk.
„Ami az elnök személyét illeti, Gubík Lászlót és Becse Norbertet is jól ismerem, mindkettőt hallottam már beszélni, értékes emberek, de meggyőződésem, hogy egyedül nem, csak egy jó csapattal tudnak boldogulni.
– fűzi hozzá.