Miklós László: A választók széles rétege nem értette, miért volt pártszakadás
A szlovákiai nemzeti alapú, etnikai politizálás lehetséges jövőképeiről, illetve az utóbbi, mintegy féltucat meghatározó választáson való sikertelen szereplés okairól kérdezzük interjúsorozatunkban a felvidéki magyar közélet ismert, meghatározó egyéniségeit. Miklós László volt környezetvédelmi miniszter is elmondta, hogy látja az etnikai politizálás lehetőségeit.
Miklós László szerint a végzetes hiba a 2009-es pártszakadás idején történt, amikor Bugár Béla és szárnya távozott a Magyar Koalíció Pártjából, és megalapították a Most-Híd pártot.
– mondta.
A pártszakadást követően "aztán mindkét oldalról jöttek a hibák. A szakadás után a Híd jó eredményt ért el, és bejutott a parlamentbe, az MKP pedig azóta sem tudott visszakerülni."
Miklós László személyes tapasztalatai is azt mutatják, hogy a felvidéki magyar közösségben hiányosak voltak az információk a párszakadásról.
A pártszakadás aztán a választói bázis egy részét arra sarkallta, hogy ne menjen választani, amíg a két párt újra nem egyesül. Ez a mostani parlamenti választások előtt valósulhatott volna meg, de újfent személyi ellentéteken bukott el. A Híd ugyanis nem tudta elfogadni Gyimesi György elhelyezését a listán, így távozott, ami számukra sem végződött jól."
Miklós László meg van győződve róla, ha a Híd nem távozik a Szövetségből, a párt akár 6-7 százalékot is kaphatott volna a parlamenti választáson.
"A választók széles tömege nem érzékelte, mi volt a különbség Csáky Pál és Bugár Béla politizálása között. Ők csak azt látták, hogy »összevesztek«, és felbomlott a párt. Magyarázhatjuk a választóknak Csallóközben, Gömörben vagy éppen a Bodrogközben, hogy az egyik ilyen elvek mentén politizált, a másik meg olyanok mentén, a választók csak azt látják, hogy eddig volt egységes magyar párt, most meg nincs.”
Ezt követően az MKP, illetve a Magyar Szövetség már nem tudott tömegeket vonzani.
Miklós László a területi alapú listaállítást sem tartja szerencsésnek. "A párton belül azon vitatkoznak, melyik régióból hány ember kerüljön fel a listára. A sikertelen választást követően pedig értékelik, ki hány karikát szerzett, miközben a párt nincs a parlamentben. Ez nem jó" – vélekedett. Véleménye szerint inkább a szakmaiságra kellene helyezni a hangsúlyt, és az egyes, szlovákiai magyarság számára fontos területek – mezőgazdaság, gazdaság, szociális kérdések – szakértőit felépíteni a párton belül.