2024. szeptember 3., 15:03

Miklós László: A választók széles rétege nem értette, miért volt pártszakadás

A szlovákiai nemzeti alapú, etnikai politizálás lehetséges jövőképeiről, illetve az utóbbi, mintegy féltucat meghatározó választáson való sikertelen szereplés okairól kérdezzük interjúsorozatunkban a felvidéki magyar közélet ismert, meghatározó egyéniségeit. Miklós László volt környezetvédelmi miniszter is elmondta, hogy látja az etnikai politizálás lehetőségeit.

Miklós László
Miklós László
Fotó: Somogyi Szilárd

Miklós László szerint a végzetes hiba a 2009-es pártszakadás idején történt, amikor Bugár Béla és szárnya távozott a Magyar Koalíció Pártjából, és megalapították a Most-Híd pártot.

Tudom, hogy voltak személyes ellentétek, de a távozásuk a párt berkeiben tulajdonképpen nem volt megbeszélve, és nem is indokolták kellőképpen. Pedig csak négy-öt ember utálta egymást, ami előfordul a jobb családokban is, és erre ráment a párt. Azt, hogy ez személyes sértettség okán történt, nagyon nehezen tudom elviselni"

– mondta.

A pártszakadást követően "aztán mindkét oldalról jöttek a hibák. A szakadás után a Híd jó eredményt ért el, és bejutott a parlamentbe, az MKP pedig azóta sem tudott visszakerülni."

Miklós László személyes tapasztalatai is azt mutatják, hogy a felvidéki magyar közösségben hiányosak voltak az információk a párszakadásról.

Én gömöri vagyok. Lehet, hogy a Pozsonyhoz közelebbi régiókban többet tudtak a pártszakadásról, de szűkebb régiómban többen is megkérdezték tőlem: miért dobtuk ki Bugár Bélát, holott önként döntött a távozás mellett.

A pártszakadás aztán a választói bázis egy részét arra sarkallta, hogy ne menjen választani, amíg a két párt újra nem egyesül. Ez a mostani parlamenti választások előtt valósulhatott volna meg, de újfent személyi ellentéteken bukott el. A Híd ugyanis nem tudta elfogadni Gyimesi György elhelyezését a listán, így távozott, ami számukra sem végződött jól."

Miklós László meg van győződve róla, ha a Híd nem távozik a Szövetségből, a párt akár 6-7 százalékot is kaphatott volna a parlamenti választáson.

Az egykori miniszter az MKP, illetve utódpártjai sorozatos sikertelenségének okát is a pártszakadáshoz köti. Miklós szerint a politikai elit tagjai egymás között, illetve egymásnak elmagyarázták, miért volt szükség a pártszakadásra, azonban a választók felé ezt nem kommunikálták kellőképpen.

"A választók széles tömege nem érzékelte, mi volt a különbség Csáky Pál és Bugár Béla politizálása között. Ők csak azt látták, hogy »összevesztek«, és felbomlott a párt. Magyarázhatjuk a választóknak Csallóközben, Gömörben vagy éppen a Bodrogközben, hogy az egyik ilyen elvek mentén politizált, a másik meg olyanok mentén, a választók csak azt látják, hogy eddig volt egységes magyar párt, most meg nincs.”

Ezt követően az MKP, illetve a Magyar Szövetség már nem tudott tömegeket vonzani.

A déli járásokban volt a legalacsonyabb a választási részvétel, és még ott sem mindenki választja a magyar pártot. Ennek oka lehet a kiábrándultság is, de az is, hogy a választók egy része azt mondja: ha mindig veszekedtek, miért válasszunk benneteket?”

Miklós László a területi alapú listaállítást sem tartja szerencsésnek. "A párton belül azon vitatkoznak, melyik régióból hány ember kerüljön fel a listára. A sikertelen választást követően pedig értékelik, ki hány karikát szerzett, miközben a párt nincs a parlamentben. Ez nem jó" – vélekedett. Véleménye szerint inkább a szakmaiságra kellene helyezni a hangsúlyt, és az egyes, szlovákiai magyarság számára fontos területek – mezőgazdaság, gazdaság, szociális kérdések – szakértőit felépíteni a párton belül.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.