Tovább korlátozza a Facebook a nem eredeti tartalmakat
Újraközléssel, megosztással egyre nehezebben szerezhetünk nemhogy lájkokat, de egyáltalán elérést a közösségi médiában. A Facebook újabb algoritmus-frissítést jelentett be.

Amikor a teljesen offline, élete csaknem 90 százalékát vezetékes telefon nélkül leélő nagyanyám a szomszéd Jolán néni háza előtt levő, hatalmas fűzfa lombja alatti padra ült, a másik szomszédasszony, Ilon néni társaságában, hogy aznap is átpörgessék a hírfolyamot, az érintettek személyiségi jogaira körülbelül annyira voltak tekintettel, mint a közösségimédia-cégek napjainkban. Ebben a hírfolyamban is megvolt minden, közélet, kultúra, kapcsolatok, gasztro. Az arányokat viszont kizárólag ők szabályozták.
A közösségimédia-platformok mára forrongó, versengő ökoszisztémává váltak. A vállalatok egyik fő célja, hogy ne csupán passzív felhasználókat vonzzanak, hanem aktív alkotókat is ösztönözzenek saját tartalmak létrehozására. Ezekről lesz, vagy inkább lenne friss és üde a newsfeed. Ha indenki csak megoszt, akkor meg uncsi. Akinek a tartalomgyártás nagyon jól megy, annak pénzt is kínálnak érte. Ennek ellenére az emberek nem törik össze magukat a tartalomgyártásban. A Mintel által 2024-ben végzett felmérés azt mutatja, hogy a közösségimédia-használók mindössze 10%-a tartja magát tartalomgyártónak; további 9% pedig influenszernek vallja magát, ami együtt mindössze 19%-os önbevalláson alapuló tartalom-előállítási arányt jelent. Pontosabban erről tett nyilatkozatot, hisz korántsem biztos, hogy aki eredeti alkotónak tartja magát, az elő is álít eredeti tartalmat.
A közösségimédia-cégek ezért különféle stratégiákat alkalmaznak: anyagi jellegű ösztönzőket (például monetizációs programokhoz való hozzáférést vagy fizetett partneri lehetőségeket), algoritmikus előnyöket (nagyobb elérést biztosító rangsorolási tényezőket) és exkluzív funkciókat (például szerzői jogi védelmet és attribúciós eszközöket). A Facebook legújabb bejelentése például kifejezetten a nem eredeti tartalmak visszaszorítására fókuszál, hogy az eredeti alkotók munkája kapja meg a megfelelő láthatóságot és elismerést.
A frissítésről beszámoló Sociamediatoday.com szerint a Facebook a jövőben nem eredetiként tekint majd az olyan posztokra, melyek többször újraközlik mások videóit, fotóit vagy szövegeit anélkül, hogy engedélyt kérnének, forrást jelölnének meg vagy jelentős, értelmes kiegészítést tennének hozzá. Ezzel szemben a trendekben való részvétel, reakcióvideók készítése vagy mások tartalmának saját kommentárral, egyéni nézőponttal való újrafeldolgozása továbbra is megengedett és támogatott. A nem eredeti tartalmat közzétevő fiókok csökkentett eléréssel kell számoljanak, így az általuk posztolt minden tartalom kevesebb felhasználóhoz jut el. Kísérleti jelleggel olyan attribúciós megoldásokat is tesztelnek, melyek automatikusan linkelik a másolt videókat az eredeti forráshoz.
Az Instagram tavaly már kitiltotta az aggregátor fiókokat a javaslatok közül, és igyekszik eredeti posztokkal helyettesíteni az ismételt megosztásokat. Ezek a kezdeményezések együttesen erősítik a kreatív alkotók helyzetét, és segítenek abban, hogy a felhasználók valódi, friss tartalmakat találjanak a platformon.
Az eredeti tartalom gyártásának ösztönzése tehát központi kérdés a platformok versenyében. Aki sikerrel épít közösséget saját, egyedi tartalmai köré, az hosszú távon erősebb elköteleződést és magasabb felhasználói aktivitást ér el, ezzel is növelve saját felületének exkluzivitását és piaci értékét.