2023. június 15., 15:48

Digital News Report 2023 – a közösségi média diktálja a hírfogyasztást

A hírfogyasztás terén a felhasználók sokkal nagyobb mértékben támaszkodnak a közösségi médiaplatformokra, mint a híroldalakra. Ez nem túl jó hír egyetlen portálnak sem.

közösségi média
Illusztrációs felvétel
Fotó: Pexels

A Reuters Intézet idén is kiadta a digitális médiafogyasztással kapcsolatos, Digital News Report 2023 című jelentését. A 160 oldalas dokumentum ezen a linken érhető el. A tanulmány mélyre ás az egyes platformok használatával kapcsolatban szokásokban. A mintát 52 ország 100 ezer felhasználója képezte.

A jelentésből kitetszik, hogy a hírportálok a közösségi médiával szemben továbbra is vesztésre állnak. Itt már csak az a kérdés, hogy ez csata- vagy háborúvesztés? A hírtartalom preferált forrása ugyanis a hírportálok közvetlen elérésével szemben a közösségi média lett, főként a 24 év alatti felhasználók körében, de a tendencia megmutatkozik az idősebb felhasználók körében is.

A viselkedés ugyanakkor régióspecifikus, az ázsiai, latin-amerikai és afrikai felhasználók nagyobb valószínűséggel támaszkodnak a közösségi alkalmazásokra, míg a nem kicsi ázsiai és csendes-óceáni piacok hajlamosak a hírgyűjtő webhelyekre fókuszálni.

Mark Zuckerberg, ha a beosztottjai beszámolnak neki a jelentésről, valószínűleg nem fogja megdicsérni őket. A Reuters szerint ugyanis a Facebook és az Instagram csökkenő tendenciát mutat, míg a TikTok és a WhatsApp – ez utóbbi szintén Meta-érdekeltség –  felszálló ágban van. A Snapchat és a Twitter használata stagnál. Ez utóbbiról sem volt masszív felhasználó-elvándorlás azt követően, hogy Elon Musk felvásárolta, tehát az erről szóló cikkek jobbára a szerzők ilyen irányú vágyáról számoltak be, nem valós tendenciáról.

A WhatsApp térnyerését a tanulmány készítői azzal magyarázzák, hogy – szemben a közösségimédia-robbanás utáni időszakkal – az internet végtelen emlékezete, a megosztó témákhoz való hozzászólástól való félelem és a reaktív szorongás miatt az emberek már kevésbé hajlandók közzétenni a sajt véleményüket, gondolataikat. Ebbéli igényüket kisebb csoportokban élik meg, a nagy nyilvánosság előtt pedig leginkább a megosztásokra szorítkoznak. Nyilván ezt a tendenciát a közösségi média urai is felmérték, így az algoritmus a saját, eredeti tartalmat részesíti előnyben, a megosztásokkal szemben, de úgy tűnik, sikertelenül.

Ez, főként a legnagyobb játékosokat, tehát a Meta platformjait arra késztette, hogy nagyobb hangsúlyt fektessenek az üzenetküldésre. Ebbe az irányba mozdult el a Twitter is.

Ezáltal viszont a közösségimédia-interakciókat kevesebb ember irányítja, mivel kevesebben posztolnak aktívan.

A Facebook és az Instagram továbbra is népszerű, temetni még korai volna. A TikTok növekvő befolyását annak tulajdonítják, hogy a rövid videók közzétételére létrejött platform kulcsfontosságú szórakoztatási formává vált. A közösségi média kezdeti vonzereje az a tudat volt, hogy mindenkinek lehet saját közvetítőcsatornája. Úgy tűnik azonban, az emberek hamar rájöttek az ebből fakadó árnyoldalakra is.

Ami a közösségi médián belüli hírfogyasztást illeti, ebben továbbra is a Facebook a vezető platform. Ami a "valódi"politika és gazdasági híreket illeti, a szakma mentsvára a Twitter lehet. A tanulmány szerint, míg a TikTok, az Instagram és a Facebook felhasználói nagyobb valószínűséggel fogyasztanak a hírekhez kapcsolódó szatirikus tartalmakat, paródiákat, mémeket, addig a Twitter-felhasználó nyitott az igazi hírekre is. Megjegyzem, ez a tendencia Közép-Európára nem jellemző, a Twitter itt nem tudott oly mértékben befolyást szerezni, mint Nyugat-Európában, vagy az Egyesült Államokban. Ahogy Berzsenyi Dániel is írja, "nem sokaság, hanem Lélek..." A Twitter összességében kevesebb, de jobb minőségű felhasználóval rendelkezik, akik aktívan részt vesznek a tweetelésben, általában jól értesültek, és nagyobb valószínűséggel osztják meg saját gondoltaikat, melyek aztán más hálózatokban is terjednek. Portálunk is számtalan alkalommal élt már politikusok tweetjei beépítésének lehetőségével.,

A Twitter befolyása tehát jelentősebb, mint azt ahogy a felhasználói számok sugallják.

A Twitteren a Ma7 is elérhető, ahogy a Facebookon, az Instagramon, a Youtube-on és a Telegramon is. Ha követi közösségimédia-csatornáinkat, nem fog lemaradni arról sem, amikor visszatérünk a jelentés egyéb részeire.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.