Döntő csaták: A muzulmánok megvetik lábukat
A Nyugatrómai Birodalom megszűnése után Róma öröksége keleten élt tovább, az ott lakók rómainak nevezték magukat. Császárukat is úgy nevezték, baszileusz Rómaión, vagyis a rómaiak császára. A Keletrómai Birodalmat fennállása alatt sosem nevezték Bizáncnak, ezt a fogalmat a 15. századi olasz humanisták terjesztették el. Bizánc városát is Konstantinápoly néven emlegették.

Justinianus megpróbálta visszaállítani az egykori Római birodalom fényét, de ez csak ideig-óráig sikerült neki. Halála után a hódításai fokozatosan elvesztek. Sokkal időtállóbb cselekedete volt a római jog kodifikálása, a Corpus Juris Civilis. A hetedik század elején Bizánc háborúba keveredett a perzsákkal, amit csak óriási áldozatok árán tudott megnyerni. A győzelemmel ismét a birodalomé lett Kis-Ázsia.
Hérakleiosz császár, akit egyes történészek a legnagyobb bizánci uralkodónak tartanak, azonban nem nyugodhatott meg. Délkeletről a perzsáknál jóval nagyobb veszély fenyegette országa határait, megjelentek a harcias arab törzsek.
Az Arab-félsziget sivatagos részein vándorló beduin törzsek éltek, akik állattenyésztéssel, kereskedelemmel foglalkoztak. Időnként kirabolták egymást, illetve a környező városokat. Számukra a legfontosabb város, a Kába kőnek is helyet adó, Mekka volt. Zarándokok ezrei keresték fel, az arabok által isteni lénynek tartott Fekete Követ.
Halála után az iszlám vallási és világi vezetője a kalifa lett, azaz a „Próféta helyettese, örököse”. A kalifák megkezdték a terjeszkedést az Arab-félszigeten túlra, mivel a „termékeny félhold” vidéke jóval kedvezőbb életfeltételek kínált, mint az elsivatagosodott otthonuk. Mivel Bizánc és a perzsák kivéreztették egymást, az araboknak könnyű dolguk volt. A közel-keleti térség népei, törzsei egyre elégedetlenebbek voltak Bizánc uralmával. A Mohamed halála után megindult támadások egyre kellemetlenebbekké váltak Hérakleiosz császárnak. Hatalmas nehézségek árán új sereget állítatott fel öccse, Theodor parancsnoksága alatt.
A másik oldalon azonban egy ragyogó képességű hadászati zseni állt, Khaled ibn-al Valid.
Összekovácsolta a széthúzó arabokat, és két évvel a jarmúki csata előtt hatalmas verést mért a bizánciakra. Az arab hadsereg nagyfokú mobilitással bírt, mivel csak lovasságból állt, nagyszámú könnyűlovas íjásszal a soraikban. Legjelentősebb volt a lándzsás lovasság, amely közelharcra kardot is viselt. A győzelem után, csak az Isten kardjaként emlegetett, Khaled megszilárdította Palesztina feletti uralmát. Nem ült azonban a babérjain, tisztában volt vele, Bizánc még nincs legyőzve. Az addig üsd a vasat, amíg meleg elv jegyében tovább nyomult Szíriába, és bevette Damaszkuszt.
Az arab tengerben már csak két jól megerődített város dacolt vele: Jeruzsálem és Kaiszareia.
Hérakleiosz hatalmas létszámú sereget toborzott, melyben anatóliai katonák éppúgy helyet kaptak, mint az örmény keresztények nehézlovasai, valamint a keresztény arab törzsek fegyveresei. A két fél a Jarmúknál, vagyis a Jordán folyó egyik mellékágánál találkozott. Nehéz pontos adatok találni a seregek létszámára. Annyi elmondható, hogy a bizánciak az arab csapatok létszámának akár kétszeresét is kitehették. A számok az arabok tekintetében 25 ezertől a 60 ezres nagyságrendig terjednek. A sokkal kisebb arab seregnek kedvezett a hadszíntér, mert az egyik oldalon hegyszoros, a másik oldalon lávasivatag terült el, ami kedvező volt egy védekező seregnek.
Az arabok helyzetét az is könnyebbé tette, hogy egységesek voltak, míg a bizánci sereg zsoldosokból, illetve a bizánciakat nem túlságosan szívlelő örményekből és keresztény arabokból állt.
Az ellenséges seregek több hétig néztek farkasszemet egymással, kisebb nagyobb összecsapásokkal tarkítva, míg végül 636 augusztusában lezajlott a döntő összecsapás, mely a Próféta gyermekeinek a győzelmét hozta. A csata napjáig a bizánci sereg a dezertálások, betegségek miatt tovább apadt, de még így is fölényben voltak. Augusztus 20-án Khaled vezér úgy döntött, elérkezett az idő a támadásra, Allah is rámosolygott azon a napon, mert a feltámadó szél homokvihart okozott, és ez mind a bizánci csapatok szemébe vágódott. Az arab lovasokat ez a legkevésbé sem zavarta, mikor rátámadtak a bizánci sorokra. A támadás nyomán a bizánci seregben harcoló keresztény arabok tömegesen álltak át muszlimokhoz. Az arab nők ugyanolyan vehemenciával küzdöttek, mint a férfiak. A harcokban mindkét bizánci parancsnok, Theodor és Vahan is, elesett. Miután Khalid harcosai a visszavonulást lehetővé tevő hidat is elfoglalták a bizánciak hátában, Hérakleiosz hadserege végkép pánikba esett, az arab harcosok a teljes sereget megsemmisítették. Egész Szíria megnyílt a muszlim hódítók számára.
Egy hónap múlva Damaszkusz újra elesett, és nem sokkal később Jeruzsálem is a muzulmánoké lett. A csata következtében ez a terület arab földdé vált, s bár a 12. századeban néhány évre újra keresztény kézre került, tartósan visszaszerezni sosem sikerült többé.
Ahmad ibn Jahja al-Baládzuri, 9. századi perzsa származású, muszlim történetíró Kitáb futúh al-Buldán (Az országok meghódításának könyve) című művében írta a jarmúki ütközetről: