2024. október 12., 18:19

A mobiltelefonok csapdájában

Mint azt Önök is jól tudják, a magyarországi és szlovákiai általános iskolákban az új tanév kezdete óta a gyerekek kötelesek a nap kezdetén leadni a mobiltelefonjaikat, ezzel is próbálják korlátozni a fiatalok mobiltelefon-használatát.

mobiltelefon
Fotó: unsplash.com

Ezzel a rendelettel megtették az első lépést annak érdekében, hogy a gyerekek minél kevesebbet telefonozzanak, a folyamat azonban még rendkívül hosszú. Mit csinálnak ugyanis a gyerekek? A tanítás végeztével azonnal a kezükbe kapják készülékeiket, és olyan intenzitással kezdik el nyomkálni a képernyőt, hogy az szinte már füstöl. Mert ugye abban a pár órában rengeteg mindenről lemaradtak, nem tudták pörgetni a TikTokot, meg a barátaik/ismerőseik képeire sem tudtak azonnal reagálni. Nincs ez így rendjén. Mármint az nincs rendben, hogy a fiatalokat ennyire beszippantja az internet, a közösségi felületek.

A szociális életüket is lényegében itt élik ki, élőben alig beszélnek, mert hát sokkal egyszerűbb és kényelmesebb online kommunikálni egymással. Itt viszont a kommunikáció minősége rendkívül sekélyes, az érzelmek kiváltásáról pedig nem is beszélve.
Bekeményít a WHO?

A dolog már odáig fajult, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is felfigyelt a problémakörre, és rendkívüli szabályozásokat akarnak bevezetni ezen a téren. Közlésük szerint a túl sok mobilhasználat, illetve az ahhoz kapcsolódó közösségi médiában való viselkedés negatív hatással van a fiatalok szellemi egészségére.

A szabályozások értelmében egy bizonyos korhatárhoz kötnék a mobilhasználatot, valamint a korhatáros tartalmakon túl más témák is korlátozva lennének.

A WHO elmúlt időben készített tanulmányából azt olvashatjuk ki, hogy a serdülők körében egyre nagyobb problémát jelent az internetes játékok és a szociális média általi függőség. A felmérésben 280 ezer 11 és 15 év közötti fiatal vett részt Európából, Közép-Ázsiából, valamint Kanadából. Az eredmények azt mutatják, hogy tízből egy gyereknek problémái vannak a túl sok közösségi média használatával, illetve ennek negatív hatásait is érzékelik.

Érdekes, hogy míg a lányok esetében ez 13 százalékuknál állt fenn, addig a fiuknál csupán 9 százaléknál. A számítógépes játékok okozta függőség esetében már fordultak az arányok, a fiúk esetében fordul elő gyakrabban, melynek negatív hatása van a tanulmányi eredményekre, valamint a szellemi egészségre. A WHO szerint a megoldás az lenne, hogy a gyerekek megtanulnák mellőzni a mobilkészülékeiket. Egyszerűnek hangzik, azonban koránt sincs így.

Egy olyan gyereknek/fiatalnak, aki egész fiatal kora óta ebben szocializálódik, nem olyan könnyű egyik napról a másikra letenni a telefont. Hány és hány olyan videó kering a világhálón, ahol épphogy csak járni képes gyerek telefont vagy táblagépet tart a kezében.

A mai gyerekek már szinte előbb tanulják meg kezelni az okoseszközöket, mint írni vagy olvasni, ami egészen elrettentőnek mondható.

Itt azonban a szülőket kell felelősségre vonni. Persze nem azt mondom, hogy teljesen tiltsák el a gyerekeket a telefonozástól, azonban tanítsanak önmérsékletet. Szabályozzuk a készülékek használatát, illetve mutassák be nekik az internet hasznos oldalát, tehát olyan tartalmakat, melyek a szellemi fejlődésüket elősegíthetik.

Törekedjünk az egyensúlyra

A témával kapcsolatban megszólítottunk egy érintett szülőt, aki szerint helyes döntés volt a mobiltelefon-használat korlátozása az oktatási intézményekben, ez azonban csupán egy hosszabb folyamat első lépcsőfoka.

Ahogy elmondta, a családjukban elsősorban a gyerekek testi és lelki egészségét fejlesztő tevékenységekre helyezik a hangsúlyt, így a gyerekek sportolnak, illetve más aktív szabadidős tevékenységeket végeznek.

Hozzátette, a mobiltelefon-használatát sem vonják meg teljesen tőlük, viszont minimálisra korlátozzák azt. Ennek ellenére nincs egyszerű dolguk a szülőknek, 2017-ben ugyanis a TikTok révén egy új üstökös jelent meg az alkalmazások palettáján, ezt követően pedig a statisztikák drasztikus romlásnak indultak.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság megbízásából egy kutatást végeztek el, mely a 8-15 éves korosztály mobiltelefon-használatát vizsgálta. Ennek alapján az alapiskolás diákok naponta közel négy órát nyomkodják a telefonjukat, legtöbben a közösségi médiát használják, a TikTok pedig ezen belül is kiemelkedik. Nincs ez így jól.
Egészségügyi kockázatok

A szellemi fejlődésre jelentett veszélyen kívül a telefonozás balesetveszélyes is lehet, számtalan olyan felvételt láthatunk, ahol az illető a mobilhasználat miatt szenvedett balesetet.

Emellett a túlzásba vitt mobilhasználat a látásra is káros hatással lehet, valamit szabálytalan testtartást eredményez, melynek a csigolyák látják a kárát.

Mielőbbi megoldást kell találni erre a problémakörre, máskülönben a következő generáció már kizárólag az online térben fogja leélni a teljes életét, amely szörnyű következményekkel járhat a társadalomra nézve.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.