Felvidéki borászok az 1. Csíki Majálison
Május 13-15. között került megrendezésre Csíkszeredán az 1. Csíki Majális, ezen belül is a Kincses Pince elnevezésű sétáló kóstoló, ahol Felvidéket 7 borászat képviselte. Az esemény főszervezője a Székelyföldi Gazdaszervezet és a Magyar Agrárminisztérium volt.
A nagyszabású Kárpát-medencei gasztronómiai találkozó keretében borutcával, kézműves élelmiszer mustrával, valamint borászati mesterkurzusokal várták az odalátogatókat.
Varga Péter a Felvidéki Gazda polgári társulás elnökének képviseletében pedig további 3 borászat személyesen is bemutatta borait, mégpedig a Palík Pincészet Peszektergenyéről, a Kovil borászat Dunamocsról és a H&V borászat Muzsláról.
A gazdag kultúrprogramokkal, koncertekkel tarkított 3 napos rendezvényen több 1000 látogató vett részt, főleg Székelyföldről.
A felvidéki borok közül kimondottan megkedvelték a Peszeki leánykát, a Szent Lőrincet és a Dunajt, a legutóbbit több kóstoló is a rendezvény legjobb vörösborának titulálta.
Sokan nem ismerték a Felvidéken legnagyobb mennyiségben termesztett szőlőfajtát sem, a Zöld veltelinit. Mint azt Geönczeöl Attila elmondta,
A felvidéki borászok kiváló borokat készítenek, viszont egy pár nagyobb vállalkozáson kívül szükség van a kisebb borászok közös propagálására, érdekképviseletére, hogy nemzetközi szinten is megismerjék őket, keressék a boraikat, termékeiket”.
Ebben vállalt meghatározó szerepet a Szlovákiai Magyar Borászok Polgári Társulása,
amely a Schams Ferenc Terv keretén belül idén létrehozza a felvidéki borászok központi weboldalát, továbbá kialakítja a párkányi székhelyű Borok Házát, amely bemutatóteremként, borszaküzletként és információs központként fogja várni a borkedvelő közönséget. Ezen kívül borászati tanfolyamokat rendez az ország több területén, melynek első helyszíne Bodrogszerdahely volt, a következő pedig júniusban, Ipolynyéken kerül megrendezésre.