2023. november 16., 11:45

A kisvállalkozókra, az alkalmazottakra és az energiaárakra is figyelni akar a kormány

A héten a Fico-kormány elfogadta a programnyilatkozatát, amely kapcsán figyelmet érdemelnek a gazdasági célok is, mert azok alapjában határozhatják meg a mindennapjainkat is.

Denisa Saková
Fotó: TASR

A 88 oldalas dokumentumban hét oldalon foglalkoznak a gazdasági tervekkel, de ebből is négy oldal az energetikai kérdéseké. Ebből is nyilvánvaló, hogy a legégetőbb ügy kapta a legnagyobb figyelmet, de az ilyen tervezetekhez várhatóan sok benne az általános megfogalmazás.

A Fico-kormány választási programjához híven az ígéri, hogy komplex és hatékony kompenzációs rendszert valósít meg a villamos energia és a földgáz árára:

  • a leginkább kiszolgáltatott csoportok számára törvényes keretek között szabályozza az energiaárakat,
  • minden rendelkezésre álló eszközt felhasznál a belépő árak csökkentésére a villamosenergia, a földgáz esetében,
  • mechanizmusokat vezet be az áramhiány megelőzésére az ország területén,
  • dinamikus árszabással kívánja elérni a túlfogyasztás csökkenését,
  • de az energiafogyasztást is diverzifikálni kívánja és természetesen a fűtés modernizációjára fog törekedni.

Ezen a téren tehát nagy változást nem várhatunk, mint minden állam, akit érint az orosz-ukrán háború és az azzal kapcsolatos szankciók, Szlovákia is megoldásokat fog keresni, de vélhetően a jövőben nem kizárólag a brüsszeli elképzelések alapján. Fontos kihívásnak tartják emellett az innovációt, a szakemberek képzését és azt is, hogy a jelenlegi lehetőségeket elemezzék, s ezekből építkezzenek.

Ami talán érdekesebb a gazdasági részt illetően, azok a konkrét intézkedések terve. A programban egyértelműen a gazdasági környezet stabilitásának megteremtését kívánják megcélozni, de tegyük hozzá, maguk is változásokat vetítenek előre. Amire számíthatunk, hogy a szakszervezetekkel folytatott kommunikáció erőteljesebb hangsúlyt kap.

Nézzük mit is terveznek a kkv-k számára:

  • intézkedéseket a munkaerőpiaci hiány kezelésére,
  • az egyéni vállalkozók költségátalány keretének módosítását,
  • a családi vállalkozások generációváltását elősegítő feltételek megteremtését,
  • magánberuházások ösztönzését a leírások gyorsításával,
  • a közbeszerzések és az európai források lehívásának megkönnyítését,
  • a vállalkozások alapítását megkönnyítését.

A tervek sora persze hosszabb, de egyértelműen egy vállalkozóbarát környezet megteremtését szolgálják, a másik oldalon a munkavállalók számára továbbfejlesztési lehetőségeket akarnak kialakítani és olyan környezetet, amelyben a bérek is növekedhetnek. Összességében elmondható, igazán pozitív fejlődési képet vetít elő a kormányprogram, de ennek megvalósítása közel sem olyan egyszerű, főként, ha hozzátesszük, milyen gazdasági helyzet uralkodik ma Európában és Szlovákiában is.

A gazdaság új, modern növekedési modelljének elindításának kulcsa a kormány szerint az, hogy támogatni fogják az innovációt, amelyet a fenntartható fejlődés kritikus tényezőjének tartanak. Mivel az akadémiai és a magánszféra együttműködését az innovációk létrehozásában nem tartják elég hatékonynak, az állam még nagyobb szerepet akar vállalni ezen a téren.

A program gazdasági részének zárasaként pedig az is kiderül, a Fico-kormány nagy figyelmet akar fordítani a kutatás és fejlesztés támogatására, hazai és külföldi partnerek segítségével is, amelyben a diplomáciai eszközöket is segítségül kívánják hívni.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.