Viola Miklós: Akár évtizedenként követhetik egymást a világjárványok, fel kell készülni
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közgyűlése kedden konszenzussal fogadta el a járványügyi megállapodást. Bár előzetesen a Fico-kabinet több aggályt is megfogalmazott, a végszavazásnál Szlovákia sem emelt kifogást. Az ún. pandémiás egyezmény kapcsán Viola Miklóst, a Magyar Szövetség egészségpolitikusát kérdeztük.

„A pandémiás egyezményt két nézőpontból lehet vizsgálni. Az egyik az egészségügyi szféra, a szakma szempontja, a másik a szavazók kegyeit kereső politika nézőpontja. A Szlovák Tudományos Akadémia és a Közegészségügyi Hivatal üdvözölte az egyezmény elfogadását, amelynek a legfőbb célkitűzése az, hogy világjárvány esetén minél gyorsabban és hatékonyabban tudjanak reagálni az országok a helyzetre. Biztosítható legyen a korai felismerés, a diagnosztika, a betegek ellátása és a szükséges óvintézkedések gyors bevezetése.
– hangsúlyozta Viola Miklós.
„A politikai viták során az egyezmény elutasítása mellett azzal érveltek, hogy az csorbíthatja az országok önálló döntési jogkörét, szuverenitását és korlátozhatja az alapvető emberi jogokat. Orvosi szempontból eltúlzottnak tartom ezeket a reakciókat, egyetértve a hazai és a külföldi szakmai véleményekkel, nem látom azokat a kockázatokat, hogy az egyezmény nagy beavatkozás lenne az ország szuverenitásába vagy csorbítaná az emberi jogokat” – húzta alá a Magyar Szövetség egészségpolitikusa.
Viola hangsúlyozta, „egy egészségügyi válsághelyzetet, amilyen a pandémia, politikai eszközökkel nem lehet megoldani.
Hozzátette, „a pandémiás egyezményt úgy is felfoghatjuk, hogy a Covid idején elkövetett hibákra reagál a WHO, azokat próbálja kiküszöbölni. Tanulni kell a múlt hibáiból, és fel kell készülni egy újabb világjárványra. Sajnos ennek esélye egyáltalán nem elhanyagolható. A vírusok gyors elterjedését segíti a távolságok lerövidülése. Korábban is jellemző volt, hogy évszázadonként egy vagy két pandémia felütötte a fejét. Nagyon valószínű, hogy a jövőben akár évtizedenként követhetik egymást a világjárványok”.
Viola emlékeztetett, „a környezetünkben lévő vírusok egyre agresszívabbak, ellenállóbbak a kezelési módszereinkkel, az antivirális szerekkel szemben. A leghatásosabb védekezés egyértelműen a vakcina, ezért is szükséges elősegíteni az oltások fejlesztését, az új technológiákat. A Covid idején is láthattuk, hogy az mRNS vakcináknak kulcsszerepe volt a járvány leküzdésében. A pandémiás egyezmény támogatja ezeket a tudományos erőfeszítéseket. Szlovákia esetében mindez azért is fontos, mert az ország saját erőforrásaiból nem tudja biztosítani a vakcinák kifejlesztését és előállítását, rászorul a nemzetközi együttműködésre”.
Az oltások elutasítása nagyban hozzájárul, hogy a korábban már leküzdöttnek hitt betegségek újra felüthessék a fejüket. Gondolok a tbc-re vagy a kanyaróra. A felelőtlen politikusi megszólalásokkal nem szabad előidézni olyan helyzetet, amelyben az édesanyák elutasítják a védőoltásokat, kockáztatva a gyermekeik egészségét” – húzta alá Viola Miklós.