2020. május 6., 08:18
Frissítve: 2020. máj. 9. 02:45

Szigorú szabályok mellett indulhat újra az élet Szlovákiában - HÍRFOLYAM

Kövesse nyomon az új koronavírus-járvány híreit folyamatosan frissülő hírfolyamunkkal.

Fotó: TASR/AP
A Magyar Közösség Pártja levélben fordult a Szlovák Köztársaság és Magyarország külügyminisztereihez.

Az MKP javaslata értelmében a párt a határátlépés engedélyezését kéri a meghívólevéllel rendelkező polgárok számára a határtól számított például 80 kilométeres távolságon belül.

Igor Matovič a határnyitásról

Szlovákia abban az esetben nyithatja meg a határait, ha a szomszédos országokban is olyan kedvezően fog alakulni a járványhelyzet, mint nálunk. 

A balti országok május közepétől megnyitják határaikat

Ezzel Európában ők lesznek az első államok amelyek visszaállítják a polgárok szabad mozgásának jogát, igaz, egy úgynevezett utazói buborékban. Úgy nyilatkoztak, hogy a nyitáshoz még csatlakozhatna Finnország és Lengyelország.

 

Mintegy négyszáz olasz maffiavezért engedtek ki a börtönből a járvány miatt

A koronavírusjárvány miatt házi őrizetbe helyezett bűnözők azonnali újrabörtönzését sürgette Olaszországban Alfonso Bonafede igazságügyi miniszter, miután a sajtóban szerdán megjelent a cellájából elengedett 376 maffiavezér névsora.

A dél-olaszországi bűnszervezetek hírhedt alakjai töltötték a karantén időszakát saját otthonukban a rájuk kiszabott szigorú börtönbüntetés helyett.

Elemzők szerint az igazságügyi miniszter így igyekszik korrigálni a veszélyes bűnözők vitatott házi őrizetét.

A sajtóban megjelent lista szerint a szervezett bűnözés 347 kiemelt tagja került házi őrizetbe: közülük Palermóban 61, Nápolyban 67, Rómában 44, Catanzaróban 41, Milanóban 38, Torinóban 16 személy. A névsorban szerepel a szicíliai maffiafőnök, Antonino Sacco, az 1992 és 1993 közötti maffiamerényletekről ismert Graviano fivérek utóda. Házi őrizetbe került Pasquale Zagaria, a nápolyi camorra hírhedt vezéralakja, Giosue Fioretto, a Casalesi-camorraklán pénztárosa, valamint Francesco Ventrici, aki a nemzetközi kokainkereskedelemben ismert mint a kolumbiai kartellek egyik európai képviselője.

Johnson: napi 200 ezer szűrés a következő cél

A konzervatív párti kormányfő március végén kezdődött betegsége óta most először vett részt a képviselői kérdések és azonnali miniszterelnöki válaszok szokásos szerda délutáni alsóházi vitájában, és kijelentette: a kormány célkitűzése az, hogy május végére naponta 200 ezer koronavírus-szűrést végezzenek el az országban, és utána "még feljebb kell menni".

Az április végére kitűzött cél a napi 100 ezer szűrés volt, és ezt a kapacitást sikerült elérni, sőt az elmúlt időszakban volt olyan nap, amikor 120 ezernél több szűrést végeztek Nagy-Britanniában.

A szerdai alsóházi vitanapon Johnson megerősítette, hogy vasárnap részletesen ismerteti az országgal a Covid-19 járvány miatt március 23-a óta érvényben lévő korlátozások enyhítésének menetrendjét.

Johnson tervei szerint a kormány e hét végén arról ismertet átfogó menetrendet, hogy miként lehet újraindítani a gazdaságot, a gyerekek milyen módon térhetnek vissza az iskolákba, hogyan lehet majd ismét munkába utazni és hogy lehet a munkahelyeket biztonságosabbá tenni, úgy, hogy közben folytatódhasson a járvány visszaszorítása.

Nagy-Britanniában jelenleg csak az alapvető szükségleti cikkek, főleg élelmiszerek és gyógyszerek beszerzése, valamint napi egy testedzés céljából lehet kimenni az utcára, és kettőnél több, nem egy háztartásban élő ember nem tartózkodhat együtt közterületen.

Szlovéniában az országos szerológiai vizsgálat szerint 2-4 százalékos a fertőzöttség

A vírussal szemben termelt ellenanyagot kimutató országos szerológiai tesztek eredménye szerint állapították meg.  A reprezentatív teszteredmények alapján készült tanulmány készítői 1368 - különböző korú és más-más régiókból származó - személyt vizsgáltak. Közülük 41 vérmintájában találtak antitestet, kettőjüknek pedig pozitív lett a Covid-19-tesztje. Ez azt jelenti, hogy országos szinten 42 ezer és 82 ezer közé tehető a koronavírus-fertőzésen átesett szlovén állampolgárok száma, ami több a vártnál, ugyanakkor viszonylag alacsony átfertőzöttséget mutat.

Szlovéniában egy nap alatt hárommal - feleannyival, mint egy nappal korábban-, 1448-ra emelkedett az ismert koronavírus-fertőzöttek száma. Az elmúlt 24 órában egy ember hunyt el a Covid-19 betegség következtében, a járvány halálos áldozatainak száma ezzel 99-re nőtt. A járvány megjelenése óta a kétmillió lakosú országban 58 923 tesztet végeztek. A diagnosztizált betegek közül 53-an vannak kórházban, közülük 14-et ápolnak intenzív osztályon.

Horvátországban

24 óra alatt héttel - néggyel kevesebbel, mint egy nappal korábban -, 2119-re nőtt a regisztrált fertőzöttek száma. Ketten meghaltak, velük 85-re emelkedett a halálos áldozatok száma. Az első fertőzés valamivel több mint két hónappal ezelőtti megjelenése óta 1601 beteget nyilvánítottak gyógyultnak. Pillanatnyilag 206 beteget kezelnek kórházban, közülük 14-en vannak lélegeztetőgépen. A négymilliós országban eddig 41 053 koronavírustesztet végeztek.

Moszkva elkezdi kivonni az Olaszországba küldött katonákat

Az orosz fegyveres erők március 22. és 25. között 15 szállítógépnyi védőeszközt és felszerelést küldtek Olaszországba. A mintegy 100 katona Lombardia több mint 90 településén 114 épületet és egyéb objektumot, körülbelül 1,1 millió négyzetméternyi belső helyiséget és 400 ezer négyzetméternyi útfelületet fertőtlenített. Emellett egy bergamói tábori kórház üzemeltetésében is részt vettek.

Eközben az orosz kormány harmadik tagjáról, Olga Ljubimova kulturális miniszterről derült ki, hogy koronavírus-fertőzött. A 39 éves tisztségviselő betegségének lefolyását sajtótitkára könnyűnek nevezte, a minisztert nem szükséges kórházba szállítani. Korábban Mihail Misusztyin kormányfő és Vlagyimir Jakusev építésügyi miniszter tett hasonló bejelentést.

Oroszországban az elmúlt nap alatt 10 559-cel 165 929-re nőtt az igazolt fertőzések száma, így az abszolút számokat tekintve csaknem utolérte Franciaországot (170 694) és Németországot (167 007) a szerdán nyilvánosságra hivatalos hozott adatok szerint.

Ez Oroszországban 6,8 százalékos napi növekményt jelent, az új fertőzések 40,9 százaléka tünetmentes. A halálozások száma 86-tal 1537-re, a gyógyulásoké 1462-vel 21 327-re emelkedett.

Az országban eddig csaknem 4,6 millió, az elmúlt nap alatt pedig mintegy 173 ezer tesztet végeztek el.

Világszerte legalább 90 ezer egészségügyi dolgozó lehet fertőzött

De nem kizárt, hogy valójában ez a szám ennek kétszerese is lehet - figyelmeztetett szerdán a Nővérek Nemzetközi Tanácsa (ICN).

A több mint 130, nővéreket tömörítő szervezetből álló szövetség adatai szerint a világon több mint 260 nővér halt bele a koronavírus-fertőzés okozta betegségbe.

Howard Catton, az ICN vezetője elmondta, valószínűleg 90 ezernél is magasabbra tehető a fertőzött egészségügyi dolgozók száma, mert nem állnak rendelkezésre adatok minden országból. Ha abból indulunk ki, hogy világszerte 3,5 millió körül van a koronavírusos esetek száma, és a fertőzöttek 6 százaléka egészségügyi dolgozó, akkor jelenleg akár a 200 ezret is meghaladhatja a fertőzött egészségügyi dolgozók száma - fejtette ki Catton.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is azt közölte, hogy 194 tagállama nem közöl átfogó adatokat a megfertőződött egészségügyi dolgozókról. Az ENSZ-szervezet legutóbb április 11-én adott közre becslést, amely szerint 22 ezer egészségügyi dolgozó lehetett akkor fertőzött.

Szétszéledtek a partra szálló migránsok Olaszországban

A kikötő mólóján vesztegel több száz ember Lampedusa szigetén a vírustesztre várva, miközben a szicíliai partokon a rendőrség üldözőbe vette a szétszéledő menedékkérőket szerdán. Ezzel egy időben Teresa Bellanova agrárminiszter lemondással fenyegetett, ha a kormány nem rendezi a tartózkodási engedély nélküli több mint félmillió migráns helyzetét.

A balti országok május 15-től megnyitják határaikat egymás állampolgárai előtt

A balti országok május 15-től megnyitják határaikat egymás állampolgárai előtt - jelentette be szerdán Krisjanis Karins lett kormányfő. A politikus erről a Twitter közösségi oldalán számolt be.

Közlése szerint a Jüri Ratas észt és Saulius Skvernelis litván kollégájával folytatott videokonferencián megállapodtak arról, hogy május közepétől megnyitják határaikat, amelyen át állampolgáraik szabadon közlekedhetnek. A más országokból érkezőkre viszont 14 napos önelszigetelés vonatkozik.

A lett egészségügyi minisztérium március 2-án adott hírt az első koronavírusos fertőzésről. Azóta 900 igazolt esetet mutattak ki, tizenheten meghaltak a kórban, 464-en pedig meggyógyultak.

A lett kormány március közepén hirdetett rendkívüli helyzetet április 14-ig, majd azt meghosszabbította május 12-ig. A korlátozás kiterjedt a tömegrendezvényekre, a nemzetközi légi-, vasúti- és tengeri utasforgalomra, továbbá a járműközlekedésre.

Peking szerint az amerikai külügyminiszternek nincsenek a vírus eredetét igazoló bizonyítékai

Peking szerint Mike Pompeo amerikai külügyminiszternek nincsenek bizonyítékai arra, hogy a világjárványt okozó, új koronavírus egy kínai laboratóriumból származna.

Hua Csun-jing, kínai külügyi szóvivő szerdai sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: az amerikai külügyi tárca vezetője nem tud bizonyítékokat felmutatni, amelyek alátámasztanák a kijelentéseit, miszerint az új koronavírus egy vuhani laboratóriumból ered, ugyanis nincsenek ilyen bizonyítékok.

Pompeo az ABC amerikai televíziós csatornának vasárnap adott interjújában "több jelentős bizonyítékról" beszélt, ám részletekbe nem bocsátkozott. Donald Trump amerikai elnököt pedig a Fehér Ház csütörtöki sajtótájékoztatóján kérdezték arról, hogy van-e megbízható információja arról, hogy a koronavírus a vuhani virológiai intézetből szabadult ki, amire igennel válaszolt, de részleteket ő sem közölt.
trump-pompeo.jpg
Donald Trump amerikai elnök és Mike Pompeo külügyminiszter
Fotó:  Washington Times

A kínai külügyi szóvivő szerint a járvány eredetének kérdését a tudósoknak kellene megválaszolniuk, "nem pedig a hazai politikai érdekek nevében hazudozó politikusoknak". Peking az amerikai nyilatkozatok kapcsán több alkalommal fogalmazta már meg, hogy Kína vádolásával Washington a saját, a járvány kezelésében elkövetett hibáiról igyekszik elterelni a figyelmet.

Az amerikai vezetés a vírus eredetén túl a járvány korai szakaszának, valamint súlyosságának elkendőzésével vádolja Kínát, Donald Trump pedig további büntetővámokat helyezett kilátásba a kínai termékekre, hogy ezzel szankcionálja Pekinget a járvány által az amerikai gazdaságban okozott károk miatt.

Kína, bár annyit hivatalosan is elismert, hogy felmerültek hiányosságok a járvány kezdeti kezelésében, kitart amellett, hogy nyíltan tájékoztatta a nemzetközi közösséget, valamint a releváns szervezeteket az új koronavírusról, és rendszeresen hangsúlyozza, hogy globális szinten is kiveszi a részét a járvány elleni küzdelemből. 

Törekedni kell az önellátásra

A Nézőpont adásában Patasi Ilonát a Szlovákiai Agrárkamara elnökét kérdeztük a mezőgazdaság jelenlegi helyzetéről.

A lazítások ellenére résen kell lennünk 

Több járványügyi szakember is arra figyelmeztet, nem biztos, hogy lesz védőoltás az egész világot sakkban tartó koronavírus ellen.

Négy igazolt koronavírus-fertőzöttet tartanak nyilván a Komáromi járásban

Ketten meggyógyultak, ketten házi karanténban lábadoznak.

Nyolc pozitív mintát találtak kedden

A gyógyultak száma huszoneggyel emelkedett 762-re – derül ki az Egészségügyi Információk Nemzeti Központja (NCZI) weboldalán közzétett adatokból. 

A dohányosok kisebb eséllyel fertőződnek meg, de súlyosabbak a tüneteik

Franciaországban sokan dohányoznak, talán a francia kutatók ezért is kutatták a nikotin és koronavírus viszonyát. Egy friss eredményük alapján a dohányosok kisebb eséllyel fertőződnek meg.

Ígéretes magyar kutatás

Életmentő lehet a Baranyi Lajos Egyesült Államokban élő magyar kutató által kifejlesztett terápia, amely képes meggátolni a koronavírus-fertőzés által kiváltott túlzott immunreakciót, az úgynevezett citokinvihart és a nyomában kialakuló súlyos tüdőgyulladást.

373-ra emelkedett az elhunytak száma Magyarországon

Meghalt 10 krónikus beteg, 46-tal, 3111-re emelkedett az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma Magyarországon – közölte a koronavirus.gov.hu szerda reggel. 

Szigorú szabályok mellett indulhat újra az élet Szlovákiában

Mától érvénybe lépett a karanténszabályok feloldásának második és harmadik fázisa, a vállalkozóknak az újranyitásra csak néhány óra felkészülési idejük volt. Mutatjuk, milyen szabályokat kell betartaniuk.

Ingyenes marad a vasúti közlekedés a nyugdíjasoknak

A hírt Andrej Doležal (Sme rodina) közlekedési miniszter osztotta meg a szociális hálón.  

Meghaladta a 3,66 milliót a fertőzöttek száma a világon, a gyógyultaké 1,2 millióhoz közelít

Világszerte 3 663 911-en fertőződtek meg a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 257 277, a gyógyultaké pedig 1 199 314 volt a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem összesítése szerint közép-európai idő szerint szerda reggel hét órakor.

Kedd reggel még 3 582 469 volt fertőzöttek száma, a halálos áldozatoké száma 251 562, a gyógyultaké pedig 1 167 883  volt. A fertőzés 187 független államban van jelen.

A diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, valamint a számontartás kritériumai is különböznek.

A legtöbb halálos áldozata a SARS-CoV-2-vírus okozta Covid-19 megbetegedésnek az Egyesült Államokban van, ahol 1 204 479 volt az igazolt fertőzöttek, 71 070 a halálos áldozatok és 189 791 a gyógyultak száma.

Spanyolországban 219 011 fertőzöttről, 25 613 halálos áldozatról és 123 486 gyógyultról tudni. Olaszországban 213 013 a koronavírus fertőzöttjeinek, 29 315 a halálos áldozatainak száma, és  85 231-en gyógyultak fel a Covid-19-ből. Az Egyesült Királyságban 196 243 a fertőzöttek száma, 29 501-an haltak bele a betegségbe, és 926-an gyógyultak ki belőle.
Franciaországban 170 687 fertőzöttről, 25 537 halálos áldozatról és 52 842  gyógyultról tudni.

Németországban 167 007 a fertőzöttek száma, a betegségnek nem volt új halálos áldozata, továbbra is 6993 a halottak és 135 100 a gyógyultak száma. Oroszországban 155 370 volt a fertőzöttek száma, a halálos áldozatoké 1451, a gyógyultaké pedig 19 865. Törökországban 129 491 fertőzést jegyeztek fel, 3520 a halálos áldozatok száma és 73 285 a gyógyultaké.

Brazíliában 115 953 a megfertőződöttek száma, 7958 a halálos áldozatoké és 48 221 a gyógyultaké. Iránban 99 970 fertőzöttről, 6340 halálesetről és 80 475 gyógyultról tudni. Kínában (Hongkong és Makaó nélkül) 83 968 esetet tartottak nyilván hétfőn reggel. A vírus okozta betegségnek nem volt új halálos áldozata, a halottak száma továbbra is 4637, a gyógyultaké pedig 78 870.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely a közép-kínai Vuhanból terjedt el.

 A járvány adatait itt követheti nyomon.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.