2020. május 6., 11:50

A világ nem térhet vissza a régi kerékvágásba? Nem biztos, hogy lesz védőoltás a COVID-19 ellen

Bár úgy tűnik, Szlovákiában lassan visszakapjuk a normális életünket, résen kell lennünk. Több járványügyi szakember is arra figyelmeztet, nem biztos, hogy lesz védőoltás az egész világot sakkban tartó koronavírus ellen.

Fotó: TASR/AP

A COVID-19 betegséget okozó új koronavírus Kínából származik, de Európába is eljutott, s Szlovákiában is megjelent. Annak ellenére, hogy az utóbbi napokban csökken az új fertőzöttek száma és emiatt a korlátozásokat gyorsabb tempóban lehet feloldani, nagy a veszélye annak, hogy elér bennünket a járvány második hulláma is.

Az ENSZ főtitkára, Antonio Guterres szerint csakis akkor élhetünk úgy, mint a járvány előtt, ha meglesz a COVID-19 elleni védőoltás. Erről a ČT hírtelevízió tájékoztatott.

Különben nem marad más védekezés a vírus ellen, mint a társadalmi korlátozások. Ezek pedig negatív hatással vannak a gazdasági életre, amit sok ember megtapasztalt már Szlovákiában is.

Vakcinát ígérnek a politikusok és tudósok egyaránt, ez viszont egyes epidemiológusok szerint még nincs a láthatáron.

„Vannak itt olyan vírusok, amelyek ellen még mindig nincs oltóanyagunk”  – mondta a CNN hírtévének David Nabarro epidemiológus, a WHO COVID-19 szakértője.

Nem bízhatunk 100 százalékig abban, hogy meglesz a vakcina. És ha igen, akkor vajon átmegy-e az összes hatékonysági és biztonsági teszten”

– tette hozzá.

Állandó készültségben

Nabarro szerint muszáj felkészülni arra, hogy a társadalom úgy fog védekezni a koronavírus ellen, mint egy állandó veszélyforrás ellen. Ennek ellenére a tudósok nagy része bízik abban, hogy meglesz az oltóanyag.

Bár a vírus gyorsan mutálódik, de szerencsére nem változtat magán semmi lényegeset, vagyis stabilnak mondható.

Egyes kutatók szerint 18 hónapon belül meglehet a vakcina.

Más kutatók szerint viszont nem ártana, ha két forgatókönyvünk lenne. Az egyik, amelyik számol az oltóanyaggal és egy másik, ami a védőoltás nélküli világra készül.

Fel kell készülnünk a covidra, mondta Nabarro.

Szerinte fontos, hogy jövőben az emberek felelősségteljesek legyenek és ha megbetegednek, otthon maradjanak. Úgy véli, véget ért a workoholikok (munkamániások) ideje, amikor sokan megfázva vagy náthával is bejártak a munkahelyükre dolgozni.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.