44 millióval az adósságcsapda ellen – VIDEÓVAL
A települések által fenntartott nyugdíjas otthonok megyei kezelésbe kerülnének át a kormány tervei szerint. Komáromban járt ma Richard Raši beruházásokért, régiófejlesztésért és informatizációért felelős miniszter és Erik Tomáš, munka-, szociális és családügyi miniszter.

A tárcavezetők a Komáromi járás polgármestereivel tárgyaltak a térség aktuális problémáiról, illetve ismertették tárcáik és a kormányzat aktuális terveit.
Richard Raši megköszönte Keszegh Béla polgármesternek, hogy méltó körülményeket biztosított a mai tárgyaláshoz, nem mulasztva el megjegyezni, hogy a komáromi erőd az európai uniós alapoknak köszönhetően szépült meg. A miniszter elmondta, a mai találkozó kezdeményezője Erik Vlček, a Hlas parlamenti képviselője volt.
Raši főként az európai uniós alapokkal kapcsolatos lehetőségekről tájékoztatta a polgármestereket. A miniszter szerint keresni kell az előzetes és áthidaló finanszírozási módokat, hiszen az utófinanszírozásos kifizetés főként a kisebb települések számára gyakorta nem bizonyul járható útnak, s így ez a körülmény kizárja őket a támogatásból.
A miniszter elmondta, átláthatóvá és tervezhetővé kell tenni a települések finanszírozását. "Szlovákiában minden önkormányzat küzdött azzal, amikor menet közben változtak meg a támogatási szabályok, például Matovič atombombái esetén" – mondta Richard Raši.
Ezek az intézkedések a miniszter becslése szerint százmilliókkal vágták meg az önkormányzatok költségvetését.
– mondta.
A miniszter bejelentette, most jelenik meg egy 44 millió eurós felhívás, a munka-, szociális és családügyi minisztérium gondozásában, mely a régiókban élő, hátrányos helyzetű családoknak szeretne segítséget nyújtani. Az intézkedés az adósságcsapdában levő időseket és marginalizált csoportokat célozza.
Ezzel kapcsolatban Erik Tomáš munkaügyi miniszter elmondta, legyenek akár Komáromban, akár Homonnán, az önkormányzatok szociális jellegű problémái mindenütt ugyanazok. Tomáš elmondta, a 44 milliós projekt európai uniós alapokból lesz finanszírozva. A forrást a Munka-, Szociális és Családügyi Központ kapja meg, itt döntenek az elosztásáról is. A pénzből országszerte családi adósságkezelő tanácsadó központok hálózatát szeretnék létrehozni, ahol az adósságcsapdában levő családok tanácsot kaphatnak.
– mondta.
A központokban a szegénység által leginkább fenyegetett csoportok tagjainak, a nyugdíjasoknak, a marginalizált közösségekben élőknek adnának tanácsot, akik önállóan nem tudnak élethelyzetükkel megküzdeni. A rossz anyagi helyzet kialakulásának megelőzése mellett a lelki egészség megőrzésére, és a családi kapcsolatok normalizálására is törekednének.
Tomáš elmondta, a polgármestereket a szociális intézmények finanszírozásának reformja is foglalkoztatta. Ezek ugyanis évről évre nagy szeletet hasítanak ki a falvak és városok költségvetéséből. A miniszter elmondta, a tervezett reformintézkedések keretében a városi és falusi nyugdíjas otthonok megyei kezelésbe kerülnének át, így nem terhelnék tovább a helyi önkormányzatok büdzséjét. A városok és falvak így a szociális jellegű forrásokat a házi gondozószolgálat működtetésére fordíthatnák.
– mondta.
Keszegh Béla, Komárom polgármestere elmondta, örül, hogy a nemrégiben megtartott, hármas, miniszterelnöki-államfői csúcs után újra magas rangú vendégeket köszönthet a városban.
A polgármester szerint a demográfiai trendek egyértelműek, egyre kevesebb az aktív korú állampolgár, miközben a településeknek gondoskodni kell a nyugdíjasokról, ezért üdvözölte az ebben való állami szerepvállalást.
– mondta.
Keszegh Béla hozzátette, a települések igazságos finanszírozásának kérdését is megnyitotta a megbeszélésen. Mint elmondta:
"Számolunk a konszolidációval, jövőre még az adósságplafonnal is számolni kell, nem lesz elegendő forrásunk. Ha a jelenleg érvényes koefficienseket átszámolnánk, azzal nemcsak a déli járások járhatnának jobban, hanem Kassa, Nagymihály, Homonna, Nagytapolcsány régiója is. Örülök, hogy a jelenlegi kormány nyitott az erről való párbeszédre" – tette hozzá.