Egy paraszthajszálnyira voltunk az országos lockdown-tól, de az SaS vétózott. Lehet, ma már nem fognak!
A Pravda napilap úgy tudja, a keddi kormányülésen érdemben tárgyaltak arról, hogy az egész országot lockdown alá helyezzék a következő hetekre. Vladimír Lengvarský tervei alapján a rendelkezés mindenkire vonatkozott volna, oltottakra és oltatlanokra egyaránt.

A miniszter terve az volt, hogy csak a járványgörbe letörése után módosítsanak a szabályokon és akkor is, csak az oltottak számára szűnjön meg a lezárás. Lengvarský ötletét a járványügyi szakemberek is támogatták, csakhogy a kormány előtt elbukott. Az SaS egyetlen tárcavezetője sem támogatta.
Talán ennek tudható be, hogy a keddi kormányülés első távozói épp az SaS miniszterei voltak.
Richard Sulík, Mária Kolíková, Branislav Gröhling és Ivan Korčok halaszthatatlan teendőikkel magyarázták a hirtelen távozást. Jana Bittó Cigániková, az SaS képviselője úgy magyarázta a párt álláspontját, hogy a kormány legfontosabb feladata az oltás felvételére való motiváció, azzal viszont senkit nem motiválnak az oltásra, ha az oltatlanokat és oltottakat "egyaránt bezárják a négy fal közé".
Jaroslav Naď honvédelmi miniszter a TASR-nek is elismerte, hogy az SaS miniszterei kérték, halasszák mára a döntést. Naď kiemelte, a kormány mindenképp szeretne közös, egységes döntést hozni, annak ugyanis nincs értelme, hogy a koalíció egy-egy pártja kifelé beszél majd a körből. Igor Matovič már jóval kritikusabb volt SaS-es kollégáival szemben, ő úgy fogalmazott, olyan, mintha egy évvel korábban lennénk, megint ugyanaz játszódik le a kormányon belül mint akkor. "Remélem a kollégák tanultak a következményekből" - fogalmazott az egykori miniszterelnök.
Heger a keddi kormányülést követően többször is azzal mentegette a várható szigorítást, hogy a kabinet más, hasonló helyzetben lévő országok intézkedéseiről vesz példát. Mint az ismeretes, Ausztriában például szigorú korlátozások vonatkoznak az oltatlanokra. A kormányfő szerint, ha nem sikerül megtörni a járványgörbét és egyre több beteg terheli le a kórházakat, akkor a mostaniaknál, sőt, a várhatóan csütörtökön elfogadásra kerülőknél is szigorúbb intézkedéseket kell majd bevezetni.
A valószínűsíthetően ma elfogadásra váró korlátozások a tervek szerint három hétig lesznek érvényben és főleg az oltatlanokat érintik majd.