Második nap a Duna Menti Tavaszon - szavakból lett világok a színpadon - VIDEÓKKAL
Az amatőr gyermekbábozás és színjátszás csoportjainak egész évi alkotó tevékenységének bemutatkozása és tudások összemérése zajlik a héten a Dunaszerdahelyen. A Duna Menti Tavasz Csallóköz egyik legjelentősebb kulturális rendezvénye, amely idén negyvenkilencedik alkalommal kerül megrendezésre. Stábunk a rendezvénysorozat minden napjáról beszámol, ma sem történt ez másként.

A gyermekszínjátszás nem pusztán szerepjáték, sokkal inkább személyiségformálás, közösségépítés, és egyfajta önkifejezés. Erről szólt a Duna Menti Tavasz szerdai napja is, amikor a reflektorfénybe a színjátszó és szerkesztett játék csoportok léptek. A dunaszerdahelyi Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ színpadán egymást váltották a fiatal előadók, akik hol nevetést csaltak elő, hol elgondolkodtatták a közönséget, mindenesetre nem hagyták őket érintetlenül.
Első alkalommal foglal helyet a zsűriszékben Hostomský Fanni, színművész, aki szerint a színjátszás komoly értékeket adhat a diákoknak és iránytűként szolgálhat majd a felnőtt lét során, mert megtanulnak csapatban gondolkodni és biztosak lehetnek benne, ha hibáznak, lesz, aki megtartja őket.
A gyerekzsűri lelkes és alapos, ők azok, akik a legőszintébb visszajelzést adják. Egyik tagjukat, Miklós Andrást is megkérdeztük, hogy látja a seregszemlét?
Éppen a Hamupipőke-történetet vitte színpadra Hamucipőcske címen a dunaszerdahelyi Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ és a Csemadok Vámbéry Ármin Alapszervezet Fókusz Gyermekszínpada, Kuklis Katalin és Jarábik Gabriella rendezésében. Megkérdeztük, mekkora merészség egy ilyen klasszikust színre vinni. Valamint egy diákot, Szabó Reát is faggattunk arról, miért jó színjátszósnak lenni?
A nagymegyeri Janiga József Művészeti Alapiskola Porondra! Diákszínpada, Pataky Ádám vezetésével Az ördögi kör népmese-átdolgozást adta elő, amelyben nagyon aktuális és sok családban ismerős élethelyzeteket mutattak be. Udvarhelyi Ákos pedig elárulta, milyen volt az ördögi szerep.
A nap során bemutatott darabok között volt mese, klasszikus átdolgozás, kortárs jelenet és játékos improvizáció is. A közös bennük: mindegyik előadás mögött valós gyerekhang, gondolat és érzelem állt. A nézőtéren nemcsak szülők és pedagógusok ültek, hanem az előző fellépések résztvevői is, ezzel is erősítve a közösségi élményt, ami ennek a rendezvénynek az esszenciáját adja.
Alább látható részlet a nagymegyeri Janiga József Művészeti Alapiskola Porondra! Diákszínpada és a vásárúti József Attila Alapiskola és Óvoda Így tedd rá Gyermekcsoportja előadásból:
