2025. július 11., 16:33

Vízfényben úszott a „hazatért” víztorony

Nyolc évtized után visszakerült komáromi kézbe a város és az új tulajdonos, a Komárom város víz- és csatornaművek Rt. - KOMVaK egyik jelképének számító, idén nyáron 123 éves víztorony. Ugyanis a hat évig tartott egyeztetés eredményeként a Nyugat-szlovákiai Vízművek június 19-én jóváhagyta az ikonikus építmény eladását. Volt mit ünnepelni a nemrég megtartott KOMVaK FAMILY DAY 2025 elnevezésű, ingyenes családi napon, ami látványos vízfény show-val és szabadtéri vigadalommal zárult. A torony földszintjén ez alkalomból terepmustrára is volt lehetőség, sőt a turistacsalogató kilátó megnyitása is tervben van.

Komáromi víztorony
Fotó: Nagy Miskó Ildikó

A nyárindító családi nap több nemzedék képviselőit kovácsolta össze. „Pakolj be egy bikinit, egy papucsot és a jókedvedet, s tarts velünk egy napra, amire sokáig emlékezni fogsz!” – a szervezők ekképp csalogatták a családokat. A hőségben a gyerkőcök hada szívesen választotta a csónakázást, a vízi focit, a bowlingot és a csúszdákat. Majd az újabb csobbanásig kézműves-foglalkozásokon, arcfestésen, minidiszkóban, ügyességi játékokon, titokzatos toronymustrán és sportprogramokon (Eötvös Utcai Alapiskola, SZIK Aqua Kid Games) „száradtak”, a standoknál falatoztak, vagy a barátságos Pókemberrel és kabalafigurákkal fotózkodtak. Az alkalmi színpadon pedig egymás után kapott helyet LiLi Lentilka, a Saxo Disc Latino Dance Party, Ricsi Herczog, este pedig DJ Grosso gondoskodott a fülbemászó zenéről. A legnagyobb attrakció a tíz órakor kezdődött, színpompás vízfény-show volt, amilyennel korábban még sosem kápráztatták el a komáromiakat és a turistákat. Az örvendetes hír kapcsán Keszegh Béla, Komárom polgármestere és Ruman Patrik, a KOMVaK vezérigazgatója sajtótájékoztatót tartott a torony tövében, ahová többek között Fekete Istvánt, a vállalat nyugalmazott igazgatóját, valamint az önkormányzati képviselőket is meghívták.

Komáromi víztorony
Fotó:  Nagy Miskó Ildikó
Ha a torony mesélni tudna...

A sajtótájékoztatón a torony történetéről is több érdekességet megtudtunk. 

A komáromiak az 1800-as években még a lajtoskocsikkal szállított Duna-vizet használat előtt folyami homokon szűrték át. Majd 1890 táján elkezdtek kutakat fúrni, aminek eredményeként az Erzsébet-szigeten jó minőségű ivóvízre bukkantak. Hamarosan nekifogtak a városi vízmű tervezésének, s a víztorony helyszínéül a város egyik legmagasabb pontját, a Ráckertet választották. Az korábban a volt Gazdanegyedben megtelepedett szerbek (rácok) 17. században létesített temetőkertjének dombja volt, amit később agyagkitermelésre használtak, s a helyén keletkezett gödröt 1879-ben hulladéklerakó helynek jelölte ki a városi tanács. A tetejére szánt víztorony terveit Zarka Elemér királyi építészmérnök 1901 májusában készítette, majd 1902. augusztus 15-én adták át a romantikus stílusban épült, 28 méter magas, 500 köbméter ivóvíz tárolására alkalmas tornyot, amely napjainkban a legrégebbi ilyen építmény Nyugat-Szlovákiában. A víztartálya melegen kovácsolt fémből készült, ezzel csökkentve a repedések kockázatát, s az mindmáig szivárgásmentes. Továbbra is üzemképes, s vészhelyzetben használható lenne, ám az emeletes épületek legfeljebb harmadik szintjéig biztosítaná a lakosság vízellátását. Ennek érdekében egyes berendezéseit a múlt század '60-as éveiben kicserélték, a külleme pedig 1973-ban újult meg.

A gyommal benőtt, volt szeméttelepet 1905–1906-ban megtisztították az 1900-ban alakult Komáromi Football Club (KFC) lelkes tagjai és pártfogói, akik ott hozták létre sportpályájukat, s építették fel klubházukat. A két világháború között a sportrendezvényeken kívül politikai nagygyűléseket és kulturális műsorokat is szerveztek a „ráckerti” sportpályán, amely a múlt század '60-as éveiben szűnt meg, amikor a vár melletti katonai gyakorlótéren új stadion létesült. A pálya helyén 1963 és 1972 között épült fel a Gépipari Szakközépiskola épülete, amely 1983-ban új szárnnyal bővült. Komáromi Ressl János Ráckerti orgonák címmel 1971-ben megjelent komáromi regényében örökítette meg az egykor illatozó orgonákkal, romantikázó szerelmespárokkal és focirajongókkal teli városrészt... Később a torony környéki telkeket, ahol sötétedés után drogosok tanyáztak, a városnak sikerült visszaszereznie Nyitra megyétől. 2014 nyarán KFC-emlékhely létesült a hajdani kultikus térségben, ahol valamikor a Fradit és az MTK-t is fogadták. Az ottani 12 padot többszörös csehszlovák, szlovák, magyar és olimpiai válogatott focistákról (Szikora Györgyről, Gőgh Kálmánról, Lénárt Péterről, Németh Szilárdról, Priskin Tamásról...) nevezték el. A használaton kívüli kút maradványára helyezett emléktábla arra utal, hogy korábban ott volt a KFC futballpályája. Majd 2019-ben kondijavító és egészségmegőrző gépekkel, teqball asztallal és gyerekattrakciókkal felszerelt fitneszpark is létesült a torony tövében. A közel 50 ezer euró értékű szabadtéri fejlesztések egy része a Szlovák Takarékpénztár Alapítványa és a KOMVaK támogatásából, illetve a város költségvetéséből valósult meg. 
A torony díszkivilágításában esténként gyönyörködhetnek a járókelők.

Komáromi víztorony
Fotó:  Nagy Miskó Ildikó
Kilátó, galéria is lesz?

Ruman Patrik elmondta, a víztorony 1945-ig Komárom városé volt, s biztosította a Duna mindkét oldalán élő komáromiak, szőnyiek ivóvízellátását. 

Akkoriban mintegy 17 ezer lakost szolgált, miközben a kapacitását legfeljebb 30 ezer lakosra állították be. Majd a létesítményt államosították, az 1996–97-es privatizáció idején pedig a Nyugat-szlovákiai Vízművek Rt. fennhatósága alá került. A vállalat közgyűlése 2025. június 19-én jóváhagyta az eladását a KOMVaK-nak. Ez közel 6 éves igyekezetünk eredménye, mely során a nekünk nyújtott segítségért köszönet illeti a vállalat igazgatótanácsának tagját, Klein Ottokárt, Érsekújvár polgármesterét és Marek Illéš igazgató urat is..."
Komáromi víztorony
Fotó:  Nagy Miskó Ildikó

Ruman Patrik azt is elárulta, hogy a 2014-ben készített szakértői értékbecslés idején a víztorony 130 ezer eurót ért, s ott a jövőben kilátót és galériát is nyitnának.  

A torony tövében a későbbiekben olyan szabadtéri közösségi tér működhetne, mint azt több budapesti parkban is láthatjuk. Bár aránylag jó állapotban van ez az építmény, de némi belső felújításra szorul. Elsősorban a víztartály elvékonyodott vasszerkezetét kell megerősíteni."

A tervezett kilátó pedig a víztartály körüli, vas csigalépcsőt követő beugrásban működne. Ezt biztonsági okokból még nem tesszük lehetővé. A jelenleg vastag porréteg és pókhálók fedte ikonikus építmény kataszteri hivatalba történő bejegyeztetése után, Keszegh Béla polgármesterrel együtt, pontosítjuk a víztoronnyal kapcsolatos terveinket – árulta el végül a KOMVaK vezérigazgatója.

Megjelent a Magyar7 2025/27. számában. 

Megosztás
Címkék