Gyógyuló traumák, hatalomtechnikai cselek, utak és hidak meg a pozsonyi vágta – megjelent a MAGYAR7 27. száma
Lapunk 27. száma már ott van az újságosstandokon, de mi szívesen házhoz is megyünk, csak rendelje meg hetilapunkat, a MAGYAR7-et.

Robert Fico ismét belengette a választási törvény módosítását, ami részéről egy átgondolt hatalomtechnikai lépés, a Magyar Szövetség számára viszont akár végzetes is lehetne. Így Gubík Lászóéknak nincs sok idejük arra, hogy meggyőzzék a többséget, az etnikai politizálás feltételeinek új keretet kell adni. „Persze, illúziónk nincsenek, megszoktuk, a döntéshozók egyszerűen nem értik a demokráciát, ha rólunk van szó. De a magyar kitartó – írja Régi nóta újrahangolva címmel vezércikkében a lap főszerkesztője, Molnár Judit.
Nem lehet panaszunk a magyarságot érintő pozsonyi eseményeket illetően az év 27. hetében – kezdi A pozsonyi vágta címmel megjelent elemző írását Somogyi Szilárd, aki górcső alá veszi Peter Pellegrini találkozóját a nemzetiségi közösségekkel, az új budapesti nagykövet kinevezését és Sulyok Tamás sűrű pozsonyi napját is.
Szlovákiában alkotmánymódosítás, Lengyelországban dekrétumos korszak, Csehországban hivatalos nemváltás, Magyarországon Pride-vonulás – az eseményeket N. Gyurkovits Róza fonta egybe jegyzetében.
Ha begyógyítjuk a történelmi traumákat, továbbléphetünk – mondja e heti nagyinterjúnkban Soltész Miklós, a Miniszterlenökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára, akit Kolek Zsolt arról is kérdezett, hogy mennyire érzékelhető a nyitottság a szlovák egyházak részéről, látha-e a politikai akaratot a felvidéki magyarság megoldatlan kérdései ügyében, illetve hogyan védhető ki a globalista támadás a keresztény értékek ellen.
Főleg az infrastruktúra terén tapasztalhatunk jókora lemaradásokat Dél-Szlovákiában – fogalmaz Hidak és utak címmel megjelent háttéranyagában lapunk főmunkatársa, Kövesdi Károly, aki a párkányi Mária Valéria és a komáromi Monostori híd megépítésének összehasonlításával elemzi a helyzetet.
Ki mennyit remél, telített piac, állami ösztönzők, regionális különbségek –néhány címszó Rajkovics Péter a frissdiplomások helyzetét vizsgáló Diplomával a munkapiacra lépni írásában.
Egy doboz energiaitalban 25-30 teáskanálnyi cukor található – ez az adat mindent elárul arról, mennyire veszélyes termékekről van szó, így azt törvényi szabályozás alá akarja vonni a kormány. Részletek Varga Dominika összefoglalójában.
Térkép című rovatunkban Zsebik Ildikó a budai Várhegy alatt található Sziklakórházba és Atombunker Múzeumba viszi el olvasóinkat.
Juhász Dósa János szerint Harmincheten, mégsem elegen vannak a Szlovákiai Magyar Írók Társasága által megjelentetett Szlovákiai magyar szép irodalom antológiában.
Lavotta János virtuóz hegedűművész nem csak a zenének hódolt, a nőknek is nagy rajongója volt. Nőügyinek históriáit Lacza Tihamér porolta le.
Az 1849. július 11-i komáromi csata a szabadságharc legvéresebb csatája volt – az esős nap véres tragikus történéseit Babucs Zoltán foglalta össze.
Mi lesz veled, R2-es? – teszi fel a nem is költői kérdést Virsinszky Tamás, aki a Rimaszombat térségét értintő gyorsforgalmi út körüli zavaros kormányzati kommunikációban próbált meg rendet vágni.
387-féle pálinkát bíráltak el az ítészek Nádszegen, a harmadik Esszencia Spirit pálinkaversenyen, amelyet a zsűri is különlegesnek nevezett. Részeletek Szomolai Andrea írásában.
Zselíz városa bölcsődét alapítana – írja Kaszmán Zoltán, de az ügy korántsem zökkenőmentes. Lacza Gergely Egy közösség örömének nevezi a nagymegyeri Ollé Tamás pappá szentelését.
Gazdag programmal várták a Kárpátaljáról érkező ráti gyerekeket Pozsonyban, itt létüket az olvasók számára Dunajszky Éva örökítette meg Tartalmas együttlét az összetartozás jegyében című írásában.
„Hazatért” a víztorony – fogalmaz Nagy Miskó Ildikó tudósításában, annak örömére, hogy a 123 éves komáromi víztorony ismét a város tulajdonába kerülhet.
Szakrális tér épül Gömörpéterfalán, a Magyar Közösségi Ház portáján, az Életfát Kopecsni Gáborék október 4-én avatják fel. Részletek Szvorák Emese beszámolójában.
Huszonnegyedik alkalommal rendezte meg kézműves gyerektáborát Várhosszúréten a Gömöri Kézművesek Társulása. Hangulatos riport Fábián
Gergely tollából.
Vannak emberek, akik a felhők felett is otthon érzik magukat – írja Bokor Klára Szabadesésből szárnyalás című írásában, aki maga is megpróbálta Varjú Vilmossal a siklórepülést.
Bazsó Krisztina lakberendező ezúttal gazdag képanyaggal a nappali feldobásához ad ötleteket. Tud/tech rovatunkból Hajtman Gábortól megtudhatják mi a közös a cápákban és a kecskékben.
Kenyeres Oszkár és a Hazajáró csapata ezúttal Az utolsó titkok nyomában a Déli-Kárpátokban járt, a Latorica, a Kozia és a Fogarasi-havasok hegyvilágát felkutatva. Bulvár rovatunkból megtudhatják hol kapcsolódik Kapu Tibor és Fucsovics Márton múltja. Balogh Tímea ezúttal két, igazán ínycsiklandó édességet, a Barackos álom sütit és Gyümölcskosárkákat sütött.
Vas Gyula a Dacia Duster egyik kifejezetten attraktív autóját tesztelte.
A DAC kizárásnak margójára Mátis Rudolf írta meg a dunaszerdahelyi csapat kizárásának okait és körülményeit az EKL-selejtezőből. Rajkovics Péter azt vizsgálta, mennyit segített a szlovák sportnak, hogy most már minisztériumi szinten kezelik a sportot. Mint fogalmaz, a teljesítmények egyelőre még hagynak kívánnivalót maguk után. Furcsa világbajnokság – állapítja meg Rajkovics György elemző írásában az amerikai FIFA-klubvilágbajnokságról.
Tv-műsor 14 oldalon, rejtvény és a lap zárásaként Emlékhelyeink rovatunkban Görföl Jenő a Jókai család komáromi sírkertjét mutatja be.
MAGYAR7 - egy hétre való olvasnivaló. Jó olvasást és tartalmas szórakozást kívánunk.