2023. április 7., 16:10

Vándorútra kelnek a festett templomkazetták

Augusztus végéig a komáromi Duna Menti Múzeum Zichy-palotabeli részlegén látható a Mosolygó mákvirágok, illatos tulipánok című vándorkiállítás sajátos időutazást kínáló, csodaszép anyaga.

múzeum
Részlet a kiállítási anyagból
Fotó: Duna Menti Múzeum

Az első alkalommal Komáromban bemutatott, majd a magyarlakta tájakon vándorútra induló összeállítás a 17–19. században élt komáromi asztalosmesterek festett templomkazettáit mutatja be, amelyekről Sipos Anna, a múzeum etnológusa árult el további kulisszatitkokat.

Magyarországon a festettbútor-készítésnek több központja volt, amelyek közül a komáromi kiemelkedő helyet foglalt el. Először azok a festett templomi mennyezetek és bútorok irányították rá a figyelmet, amelyeken a pingáló asztalosok nevét is megörökítették.
Hányatott és szerencsés „sorsú” értékeink

A szakemberek mai ismeretei szerint több mint húsz, javarészt középkori eredetű templom berendezését díszítették és festették komáromi mesterek, de e tárgyak nem mindegyike található az eredeti helyén.

Ennél bizonyára jóval több, napjainkra már feledésbe merült alkotás kötődik a nevükhöz. Sajnálatos, hogy a természeti katasztrófák és tűzvészek során sok megsemmisült.

Ráadásul a templomfelújítások során a rosszabb állapotban levőket eltávolították, és csak egyszerű fehér mennyezettel pótolták őket.  Nemrég egy templomi tetőzet felújítása során is találtak régi kazettákat a tetőtéri padlózatban, de megfordítva, vagyis a motívumokat elrejtve, amelyeket aztán újra felhasználtak. Az utókor szerencséjére több kazetta múzeumokba került – magyarázta Sipos Anna.

A Zichy-palota kiállítótermének bejárata mellé a szentsimoni római katolikus templom kazettamásolatát helyezték el, mert annak eredetije a szakemberek által ismert legrégebbi darab.

– A román kori, Simon, Júdás és Tádé apostolok tiszteletére felszentelt templom az 1200-as években épült, méretes kazettái 1650-ben készültek, s az alkotók szignóiból kiderült, hogy Lévay István és Komáromy István mesterségbeli tudását dicsérik – mondta el a szakember. Azt is elárulta, hogy a kiállítás elnevezése – Mosolygó mákvirágok, illatos tulipánok – az említett ősi kazettához köthető, hiszen jobb sarkában mákvirág is látható, és gyakori volt a tulipános díszítés.

Ez utóbbi a polgárság által tőlük rendelt, komáromi tulipános ládák motívuma is volt, amelyek hajókon más országokba is eljutottak.

A messze földön híres, komáromi tulipános ládák a gyári bútorok divatja idején szorultak ki a kamrákba, és szerszámosládaként vagy tojáskeltetőként használták őket, nem is sejtve az értéküket.  

tárlat
Sipos Anna, a DMM etnológusa kalauzolt végig a tárlaton
Fotó:  Duna Menti Múzeum
Sokfelé rendeltek a komáromi mesterek remekeiből

A komáromi mesterek megrendelésre készítették munkáikat, melyekhez precíz szerkesztésre és pontos építészeti ismeretekre volt szükségük.

Nemcsak kazettás mennyezeteket, hanem kórusmellvédeket, szószékeket, padokat is készítettek és festettek, amelyek többsége manapság a református templomokban található meg. Egykor azonban katolikus, evangélikus és unitárius templomokban is gyakoriak lehettek.

A komáromi festő-asztalosok gyakorta alkalmazott motívuma volt a szőlőfürt és a virágok között tekeredő, kottafejekhez hasonló leveles-bimbós inda, de olykor őzeket, halakat, tündéreket is festettek. A művek készítésének időpontja és a megrendelők neve mellett a mesterek gyakran a saját nevüket és céhbeli hovatartozásukat is feltüntették a festett táblákon. A kiállításon bemutatunk olyan munkákat is, melyek eddig publikálatlanok voltak, de a technikai elemzésünk alapján egyértelműen ezekhez a műhelyekhez sorolhatók – fejtette ki.

Sipos Anna etnológus azonban sajnálatosnak tartja, hogy a mesterek 1686-ban megalakult festő-asztalos céhe a 19–20. század fordulóján megszűnt.

Az évszázadok során, Nagy-Magyarország területén több településen, Komáromon kívül főleg Veszprém és Pest megyében tevékenykedtek hasonló mesterek. Mivel mindegyikükre más-más mintakincs volt jellemző, és sok kazettán megmaradt a készítő szignója, így ezeket a szakemberek összevetik, és azonosítani tudják – fejtette ki.

A vándorkiállítás első helyszíne tehát nem véletlenül Komárom, ahol 19 festett templomkazettát, vagyis a 17–19. században készített, különböző méretű darabok másolatait mutatják be. Mint mondta az etnológus, ahogy az eredeti művek, úgy a másodpéldányok is az alkotóik, vagyis a képzőművészek és az iparművész mesterek keze munkáját dicsérik, hiszen nagyon pontosan másolták le a hajdani motívumokat.

A munka 2022 nyarán, Ament Éva, a budapesti Hagyományok Háza bútorfestő-szakoktatója, népi iparművész vezetésével zajlott, a képző- és iparművészek számára szervezett, dél-komáromi alkotótáborban. A festést helyszíni és múzeumi gyűjtés, illetve kutatás előzte meg.

Ament Éva ezzel a kiállítással egy régi nagy álmát váltotta valóra. Ez az anyag rendhagyó módon a festő-asztalosok szemszögéből közelít a témához, ezért a kiállítóteremben jelen vannak a tervezés különböző fázisait tükröző skiccek, színminták, számítások és eszközök is. A nálunk augusztus végéig látható tárlat jó támpontot adhat a bútorfestéssel foglalkozó kézműveseknek is.  

Megjelent a Magyar7 2023/14. számában. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.