2022. november 25., 18:18

Új trendek az oktatásban Rimaszombatban

Az oktatási intézmények igazgatói, pedagógusai, illetve az oktatási szegmensben érintett fejlesztő, gyártó és kereskedő vállalatok számára szerveztek szakmai fórumot Rimaszombatban.

CED - Rimaszombat
Új trendek az oktatásban címmel zajlott a konferencia
Fotó: Virsinszky Tamás

Az Új trendek az oktatásban címmel megtartott konferenciát a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. rimaszombati regionális képviselete és a SZMPSZ Rimaszombati Regionális Pedagógiai Központja kezdeményezte. A fórum nem titkolt célja volt, hogy alkalmat adjon az iskola és az iskolát körülvevő környezet találkozására, illetve a közoktatás problémáinak, megoldási lehetőségeinek megbeszélésére. 

A megnyitón Hanyus Erik, a CED rimaszombati regionális képviselője elmondta, hogy általában az élelmiszeripar, a mezőgazdaság és egyéb ipar-ágak területén szerveznek hasonló fórumokat, de fontosnak tartják, hogy az oktatásügy területén tevékenykedőket is egy asztalhoz ültessék.

A gömöri és nógrádi régió magyar nyelvű tanintézményeinek vezetői így megismerkedhettek és felvehették a kapcsolatot a magyarországi gyártó, fejlesztő és kereskedő vállalatokkal, amelyek a jövőbeni beruházások alkalmával segítséget tudnak nyújtani nekik például tankönyvek vásárlásával, eszközbeszerzésekkel, vagy tantermi berendezésekkel.

Bemutatkozott a Játszótér 2006 Kft., a Kiss-Iskolabútor Kft., a Mozaik Kiadó Kft. és a Fontanus Központ Oktatási és Szolgáltató Kft., ezek mind más és más szeletét „fedik le” az oktatásügyhöz köthető szolgáltatásoknak. 

Az értekezlet második részének fő témája az oktatási klaszterek kialakítása volt.

Erről Tamás Erzsébet, a Rozsnyói Városi Hivatal Oktatási Osztályának vezetője beszélt, aki már a tapasztalatokról is be tudott számolni, mivel a Rozsnyói járásban pilotprojektként már működik egy ilyen klaszter. Lényege, hogy ezeken keresztül a kisiskolák segíteni tudják egymást, például a könyvelés, vagy egyéb adminisztratív munkák, esetleg a helyettesítések közös megoldásában.

A klasztert bármely óvoda, alapiskola, művészeti alapiskola, iskolai intézmény és iskolaközpont alkothatja, azok jogalanyisága nem sérül, viszont a fenntartónak is bele kell egyeznie, hogy az adott intézmény belépjen egy klaszterbe.

– Ha figyelembe vesszük, hogy fogyóban vannak az iskoláink és diákjai, akkor a klaszter az egyedüli lehetőség arra, hogy valamilyen szinten túléljük ezeket az időket – mutatott rá Tamás Erzsébet hozzátéve, hogy akár jelentős költségeket is megtakaríthatnak az ily módon tömörülő intézmények. 

Ádám Zita, az SZMPSZ Rimaszombati Regionális Pedagógiai Központjának vezetője szerint a klaszter egyfajta együttműködő rendszer, amely arról szól, hogy az iskolákat egy közösségbe hozza és felvállalja azok gondjait és bajait. 

– A kisiskolákból nehezen tudnak eljönni az igazgatók, pedagógusok a továbbképzésre, mert nincs aki helyettesítse őket, de a klaszter ebben is segíthet, vagy akár az adminisztrációs munkában, amely feleslegesen leterheli az adott intézményt. A mostani fórum abból a szempontból volt jelentős, hogy megtörtént az információ átadása, és megindult a párbeszéd a gömöri és nógrádi klaszterek esetleges kialakításáról. Fontos a szakmai találkozás, mert egymás segítsége nélkül nem tudunk megoldásokat, válaszokat megfogalmazni – tette hozzá Ádám Zita.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2022/47. számában.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.