2023. november 22., 20:40

Tudományok napja Gútán – KÉPEKKEL

Cseppek a tudomány tengeréből címmel szervezték meg november 22-én a tudományok napját Gútán, az Adamis Anna Művelődési Központban, amelynek házigazdája a Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont.

Tóth Árpád köszöntője
Galéria
+5 kép a galériában
Tóth Árpád köszöntője
Fotó: Vadkerti Neszméri Csilla

Az előadásokat 230 diák hallgathatta meg, akik 17 iskolából, Gútáról, valamint a Komáromi, a Vágsellyei, Dunaszerdahelyi, Galántai, Érsekújvári járásokból érkeztek. Mint Tóth Árpád iskolaigazgató elmondta, azt tapasztalják, hogy egyre nagyobb az érdeklődés a rendezvény iránt.

Tóth Árpád megnyitója után, Nagy Péter János köszöntötte a résztvevő diákokat, külön üdvözölte a felsőszeli iskolásokat, hiszen onnét érkezett Gútára atyának, kiemelte: minden amit Isten adott nekünk, csodálatos.
Nagy Péter János atya
Nagy Péter János atya
Fotó:  Vadkerti Neszméri Csilla

Az előadások több témakört is érintettek, a programot úgy állították össze, hogy a kisebb és nagyobb diákoknak is érdekes legyen.

Pál Károly: A drónok hasznosak
Pál Károly: A drónok hasznosak
Fotó:  Vadkerti Neszméri Csilla

Az első előadást Pál Károly tartotta, aki a Number One Technologies ipari drónpilótája, kolléganőjével, Szaniszló Mónikával a pilóta nélküli repülőeszközök, a drónok fejlesztésével, ipari alkalmazásukkal és drónpilóták kiképzésével foglalkoznak. Pál Károly szerint, fontos megértetni az emberekkel, hogy a robottechnológia hasznos, példaként említette, hogy a tengeri szélerőművek, a szélturbinák karbantartását ők 15 perc alatt tudják elvégezni, míg az ipari alpinistáknak, akik korábban végezték ezt a feladatot 2-3 napig vizsgáltak egy turbinát, és több baleset is történt közben. Az előadó kiemelte: hogy a jövőben mi mindenre lehet majd jól használni a dróntechnológiát, azt az ott ülőknek, vagyis a mai diákoknak kell majd eldönteni.

Telbisz Tamás a Sziklás-hegységről adott elő
Telbisz Tamás a Sziklás-hegységről adott elő
Fotó:  Vadkerti Neszméri Csilla
Dr. Telbisz Tamás egyetemi tanár, a budapesti Eötvös Lóránd Tudományegyetem Természetföldrajzi Tanszékének docense ,,Sziklás-hegység, Colorado-fennsík, pueblo indiánok" címmel adott elő az Észak-Amerikában található Sziklás-hegység, a hozzá kapcsolódó fennsík, és az egykor itt élő indiánok lélegzetelállító kőből és fából készült építményeiről.

Az előadótól megtudtuk, hogy 1492-ban, amikor felfedezték Amerikát, körülbelül 5 millió indián élt, akiknek száma 1900-ra lecsökkent, és 100 000 volt tehető, mára ismét 4,5-5 millió ember vallja magát indiánnak. Ma már nem kötelező rezervátumban élniük, de több rezervátum is létezik az Államokban, leginkább a nyugati részen, hiszen a keleti részről az Európából érkező fehér ember kiszorította őket.

Az idei törökországi földrengésben végzett mentésről Pavelcze László vészhelyzet-kezelési igazgató a Rescue nemzetközi mentőcsapat parancsnoka beszélt.

Pavelcze László 33 éve dolgozik a speciális mentések területén, eddig összesen 69 mentési munkában vett részt, ebből 14 háborús övezetben volt. A februári török földrengés másfél magyarországnyi területet érintett, a túlélésnek nagyon kicsi volt az esélye, hiszen több percig rengett a föld. A tavaszi katasztrófa sújtotta területre 18-an utaztak el, 9 kutyával, és 3 tonnányi felszereléssel. A kutyák 11 túlélőt jeleztek, és 7 ember életét sikerült is megmenteniük. Mint mondta, sokszor a szerencsén múlik ezeknek az embereknek a megmenekülése, óriási munkát kell elvégezniük, de nem minden áron mentenek, mert a saját testi épségükre is figyelniük kell

Egy Volvo Laplanderrel érkezett Gútára Győrből Juhos Robosanyi Sándor, aki az előző években mindig valamilyen robotechnikai „kütyüt” hozott magával, idén azonban egy gyermekkori álmának megvalósulásáról mesélhetett a diákoknak.

A győri Technics Playground Robotikai Oktatóközpont vezetője Győrben létrehozott egy múzeumot, ahol az egykor Magyarországon gyártott Volvo Laplander terepjárókat, a hozzájuk tartozó gyári dokumentumokat és tervrajzokat lehet megtekinteni. Azt Volvo Laplandert, amivel Gútára érkezett 6-7000 óra munkával újította fel, érdekessége, hogy azzal járt vadászni Kádár János. A múzeum tulajdonos több autója történetét is elmesélte, a legjobb, ha felkerekedünk, és elmegyünk megnézni a kiállítást Győrbe.

A törökországi földrengés
Galéria
+5 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.