2020. március 18., 11:33

Tud olyan személyről, aki külföldről érkezett haza és nem tartja be a karantént?

Miután a kormány karantént rendelt el minden olyan személy számára, aki külföldről érkezett vissza Szlovákiába, az emberek éberen figyelni kezdték ismerőseiket. Több olyan bejelentés érkezett már a rendőrségre, amelyek olyan személyekről informálnak, akik hazaérkezésük után nem tartózkodnak karanténban.

Fotó: Reuters
A koronavírus próbára teszi a szomszédi viszonyokat

Peter Pellegrini miniszerelnök mondta a napokban, hogy minden olyan személyt be kell jelenteni a rendőrségen, aki nem tartja be a kötelező karantént. Ezzel a miniszterelnök felhívta a közvélemény figyelmét arra, hogy felelőtlen szomszédaikat és ismerőseiket jelentsék be.

A DenníkN szerkesztőségének több olvasó is jelezte, hogy tudnak olyan személyekről, akik nem tartják be a karantént. Többek között megemlítették azokat az ápolónőket, akik Ausztria és Szlovákia keleti falvai között ingáznak, ennek ellenére probléma nélkül lemennek a közértbe vásárolni.

Vannak olyanok is, akik Olaszországban voltak síelni, hazaérkezésük után pedig nyugodtan munkába léptek, holott óvónőként dolgoznak –  írta egy olvasó a szlovák-lengyel határról. Árva megyébe pedig több fiatal érkezett haza Németországból, akik nem tartják be a kötelező karantént.

Az embereket felháborítja egyes közvetlen környezetükben élő személyek felelőtlensége, akik megfordultak külföldön, mégsem tartózkodnak otthon, karanténban. Egyes olvasók a közösségi hálókon arra biztatnak másokat, hogy jelentsenek be minden olyan személyt, akik nem tartják be a szabályokat.

A rendkívüli állapot kihirdetése után több mint 200 telefonhívás érkezett a rendőrségre a karantént megszegése miatt.

Peter Pellegrini ismertette, hogy pénzbüntetést rónak mindazokra, akikről bebizonyosodik, hogy nem tartják be a kötelező karantént (a magánszemélyek 1659 € büntethetők, jogi személyek esetében a büntetés akár 20 000 € is lehet).

A bejelentéseknek nem szabad besúgássá válniuk

Amikor a rendőrség arra kéri a lakosokat, hogy jelentsék be felelőtlen ismerőseiket, mindez az 1989 előtti állapotokat idézheti, amikor a kommunista rezsim aktívan felhasználta a besúgást olyan személyek ellen, akiket ellenségeknek tartottak – írja a DenníkN.

Az emberek hajlamosak túlzásokba esni, így történt a szabályokat megsértő személyek bejelentéseivel is. A koronavírussal kapcsolatos telefonvonalat és a rendőrséget egymás után hívogatják az emberek, hogy ismerőseikre árulkodjanak. Egy szlovákiai rendőr ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy már régen találkozott ennyi rosszindulattal.

Ezekből a telefonhívásokból több esetben nem igazodott be azok valóságtartalma. Például egy hisztérikus nő azzal kereste fel az illetékeseket, hogy a postán egy nő tüsszögött és köhögött, biztosan koronavírusos, ezért el kell különíteni.

A besztercebányai kerületben az utóbbi napokban 333 bejelentés érkezett a karantén megsértéséről, ennek csupán 20-százaléka bizonyosodott be.

A szakemberek tehát arra figyelmeztetik a lakosságot, hogy minden ilyen bejelentéshez magyarázatot kell csatolni. Nem szabad hagyni, hogy az egyes bejelentések besúgássá váljanak.

Az embereknek tudatosítaniuk kell, hogy a bejelentések a közös érdeket szolgálják, és az emberek egészségének védelméért történnek.

Hogyan történik a koronavírus-gyanús személyek bejelentése?

A felelőtlen szomszédok vagy ismerősök bejelentése után a rendőrség felkeresi az illető személyeket. A rendőröknek jogukban áll ellenőrizni a karantén betartását, illetve érdeklődni afelől, járt-e az illető külföldön, vagy mikor érkezett haza. A rendőrség egyben azt is ellenőrzi, hogy az üzletek, vendéglők és bárok zárva tartanak-e.

Ha a karantént megsértő személy esetében bebizonyosodik, hogy koronavírussal fertőzött volt, akár börtönbe is kerülhet fertőző betegség terjesztésének bűntette miatt.

Börtönbüntetés fenyegetheti azokat is, akik ebben a válságos helyzetben különböző álhíreket (hoax) terjesztenek. Például a rendőrségnek sikerült kinyomoznia azt a nőt, aki olyan híreket terjesztett, hogy az ibuprofen hátrányosan befolyásolja a koronavírussal fertőzött betegek állapotát.

Nem kell kellemetlenül éreznünk magunkat, ha bejelentjük szomszédunkat

A pszichológus szerint nem kell kellemetlenül érezni magunkat, ha egyik ismerősünket vagy szomszédunkat jelentjük be a karantén megsértése miatt, hisz mindezt mások egészségének érdekében tesszük.

Még mindig sokan vannak, akik nem veszik komolyan a koronavírust, alábecsülik a helyzetet, és nem hiszik, hogy ők is megfertőzhetnek. A szakember azt tanácsolja, hogy a bejelentés előtt szólítsuk meg az illetőt, és figyelmeztessük a szabályok betartására. Ha az illető tudatosítja, hogy mások tanúsíthatják, hogy nem tartózkodott karanténban, így talán rásegíthetünk arra, hogy tartsa tiszteletben az intézkedéseket.

Ha ennek ellenére is figyelmen kívül hagyja a dolgot, figyelmeztetni kell arra, hogy be fogják jelenteni a rendőrségen. A pszichológus szerint így nem kell lelkiismeret-furdalással küzdenünk, hogy az illető háta mögött jelentettük be, hisz előtte nyíltan figyelmeztettük.

Sokak számára kellemetlen egy ilyen egyenes beszélgetés a szomszédokkal vagy ismerősökkel, mert nem akarják elrontani a szomszédi és baráti viszonyokat. Viszont ez nem kell, hogy visszatartson minket attól, hogy ismerősünket figyelmeztessük vagy bejelentsük, ha az nem viselkedik eléggé felelősségtudatosan és ezzel mások egészségét veszélyezteti.

Ön tud olyan személyről, aki külföldről érkezett haza és nem tartja be a karantént?

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.