2025. február 17., 14:59

Tömegek lepik el a sípályákat a tavaszi szünetben: itt vannak a rendőrség tanácsai

Itt a tavaszi szünet, a síterepek benépesülnek lelkes sízőkkel és snowboardosokkal, a rendőrség arra kéri a sportolókat, hogy tartsák szem előtt a biztonságot és a kölcsönös tiszteletet a pályán.

tél, síelés, síközpont, Eprestető, Jahodná
Fotó: TASR

Zuzana Hrabovská, az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs és prevenciós osztályának munkatársa hangsúlyozza: a síelés és snowboardozás közös élmény, amely akkor marad élvezetes, ha mindenki felelősen viselkedik. Ehhez elég betartani néhány egyszerű szabályt.

Mielőtt becsatolná a léceket vagy a deszkát, érdemes átnézni a Fehér Kódexet, amely minden síközpontban, a pénztáraknál és a felvonók indulási pontjainál is megtalálható. A kódex világosan lefekteti a sípályákon érvényes legfontosabb szabályokat.

A hó minősége, az időjárás és a látási viszonyok mind befolyásolják a biztonságos síelést. Ködben, havazásban vagy jeges pályán érdemes óvatosabban haladni. Mindenki a saját képességeihez mérten válassza meg a tempóját és a lesiklás útvonalát – ez nemcsak saját, hanem mások biztonságát is szolgálja.

A sípályán sokan mozognak egyszerre, köztük kezdők, gyerekek és síiskolai csoportok. Az ilyen csoportok gyakran láthatósági mellényt viselnek, és a sízőknek mindig egyben kell őket kikerülni, nem átsiklani közöttük.

A sípályákon a legfontosabb alapszabály, hogy mindig nézzenek körül, mielőtt elindulnak vagy irányt váltanak. A felülről érkező síelők és snowboardosok élveznek elsőbbséget, és az ő mozgásukat is figyelembe kell venni.

A kimerültség és a szeszes ital vagy egyéb tudatmódosító szerek fogyasztása komoly balesetekhez vezethet a sípályán. A koncentráció csökkenése és a lassabb reakcióidő miatt a síelés és az alkohol egyszerűen nem fér össze.

Baleset esetén minden síelő köteles elsősegélyt nyújtani és értesíteni a megfelelő hatóságokat. Ha egy síelő sérültet lát, jelezze a veszélyt másoknak például keresztbe tett síbotokkal, és értesítse a felvonó személyzetét, a hegyimentőket vagy a rendőrséget.

Sokan nem gondolnak rá, de a sípályákon is szükséges a személyazonosító okmány. Baleset vagy szabályszegés esetén az adatok megadása elengedhetetlen, és ha valaki ezt megtagadja vagy elhagyja a helyszínt, az akár szabálysértési vagy büntetőeljárást is maga után vonhat.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.