A magyar turistákra számítanak leginkább a szlovák sípályákon
A szlovákiai lakosság több mint fele tervezi, hogy téli vakációra indul, átlagosan két-három napra. Közülük 47% napi 40 és 100 euró közötti összeget tervez elkölteni fejenként. A hegyekben való pihenést évente legalább kétszer 20%-a tudja elképzelni. Majdnem háromnegyedük kártyával, mobiltelefonnal vagy okosórával kíván fizetni a síterepeken – derült ki a Visa megbízásából a Response Now által végzett felmérésből, amelyet az elmúlt év decemberében 1000 fő, 18 és 60 év közötti válaszadó részvételével végeztek.

„Mindössze 39% tervezi, hogy valóban síelni fog, a többség inkább wellness-szolgáltatásokat, városnézést vagy gasztronómiai élményeket keres” – mondta Ľubica Gubová, a Visa szlovákiai menedzsere. A helyi látványosságokat felkeresni vagy túrázni 58% szeretne, wellnesskezeléseken 50% venne részt, míg gasztronómiai élményeket 44% keresne.
A külföldi téli nyaralást elsősorban a 18 és 29 év közötti fiatalok tervezik. A legnépszerűbb célpont Lengyelország, ahová összesen 16% szeretne utazni. A további kedvelt úti célok Csehország és Ausztria, egyaránt 12%-os aránnyal. Ezzel szemben Szlovákiába főként magyar turistákat várnak (14%), őket követik a lengyelek (9%) és a csehek (8%).
A hegyekben tartózkodók leggyakrabban mobiltelefonnal, bankkártyával vagy okosórával fizetnének. A felmérés szerint, ha a síközpontokban nem lenne lehetőség digitális fizetésre, akkor a válaszadók 17%-a kevesebbet költene, 13% a konkurenciát választaná, és 9% nem térne vissza az adott helyszínre. Összességében a szlovákiai lakosok 65%-a értékelné, ha pénztárca nélkül, kizárólag mobiltelefonnal vagy okosórával tudna fizetni a sípályákon.
A leggyakrabban digitálisan fizetett szolgáltatás az étkezés (33%), ezt követi a szállás (26%) és a síbérletek (9%). A válaszadók 35%-a panaszkodott arra, hogy nem lehet bankkártyával fizetni a parkolásért, 16% éttermekben és büfékben, 12% pedig kisebb boltokban tapasztalta ezt a problémát.
Ugyanakkor a síbérletek digitális fizetési lehetőségét a legtöbben pozitívan értékelték, mindössze 7% jelezte, hogy nehézségekbe ütközött.
„Egy olyan világban élünk, ahol az azonnali fizetések válnak normává. A fogyasztók és a vállalkozások egyre inkább elvárják a zökkenőmentes tranzakciókat, függetlenül attól, hogy kitől vásárolnak vagy kinek adnak el. A vállalkozások gyorsabb hozzáférést szeretnének a pénzükhöz, míg a vásárlók a világ bármely pontján szeretnék használni a preferált fizetési módjaikat. A téli turisztikai célpontok sem kivételek” – tette hozzá Gubová, kiemelve, hogy a kártyás vagy mobilfizetés lehetősége döntő tényező lehet a téli úti cél kiválasztásában.