Reviczky Társulás – Az alapító elnökre emlékeztek
A Reviczky Társulás keretében működő Léva és vidéke helytörténeti szakosztály 2025. január 9-én tartotta meg 126. helytörténeti előadását. A Reviczky Házban ezúttal a társaság alapító elnökére, Köveskuti Jenőre emlékeztek, annak születésének 160. évfordulója alkalmából.
![Léva](https://ma7media.storage.googleapis.com/sites/default/files/styles/freeform_large_9_2x/s3/2025-01/a-koveskuti-rokonok-es-az-est-szervezoi-az-emlektabla-elott_muller-eva001.jpg?itok=pGNm-D-B)
Müller Péter, a szakosztály vezetője szerint a délután külön értékét adta, hogy a téma előadója, dr. Radics Éva karnagy-zenetörténész egyben Köveskuti Jenő oldalági rokona is. A Grazi Zeneművészeti Egyetem tanára számtalan kordokumentumot felvonultató gazdag vetített képes előadásban mutatta be Köveskuti Jenő tartalmas életét.
– foglalta össze Müller Péter, majd így folytatta: „1906-tól igazgatója lett a lévai tanítóképzőnek, annak új épülete szellemi előkészítője. Az iskola keretein belül csakhamar bevezette a szabadtanítást, majd létrehozta a Lévai Szabadoktatási Egyesületet, 1913-ban pedig a Reviczky Társaságot, hogy az a magyar kultúrát ápolja, terjessze és gyarapítsa.”
Az előadásból az is kiderült, hogy Köveskuti 1919. március 16-án nem volt hajlandó átadni intézményét az új hatalomnak, ezért kiutasították Csehszlovákiából. Ezután Budapesten, a Csalogány utcai Állami Tanítónőképzőben működött, majd szakfelügyelői munkát látott el. Az anyaországban is folytatta rendkívül termékeny népnevelői és alkotói tevékenységét. Számtalan irodalmi esten, de még a Zeneakadémián is fellépett. 1926-ban vonult nyugalomba:
Müller Péter kiemelte, hogy 1939-ben a „Légy mindig jó magyar!” feliratú 1919-es, ún. Köveskuti-zászlóval vonultak be az öregdiákok a lévai állomásról nagytalálkozójukra, illetve hogy 1938 és 1945 között a lévai tanítóképző alatti tér viselte Köveskuti nevét.
A Reviczky Házban Köveskuti Jenő gondolati emléktábláját dédunokája, Nagy János és felesége, Márta leplezték le.