2021. március 3., 16:53

Rehabilitáció a koronavírus legyőzése után

A kassai L. Pasteur Egyetemi Kórház oktató videósorozatot készített mindazoknak, akik már átestek a koronavíruson, és otthon rehabilitálódnak. A kórház szóvivője, Monika Krišková tájékoztatása szerint az emberek egy részénél megmaradnak a fertőzés következményei, ezeket nevezzük post-Covid szindrómának. Ha a beteg fertőzése komoly lefolyású volt, a páciens utána is kimerültnek érzi magát, a hosszú fekvést követően gyakran még az alapvető feladatait sem képes elvégezni: az ülést, a felállást, az étkezést, az öltözködést, a WC használatát.

Fontos a torna

Miriam Dziaková, a Rehabilitációs, Fizioterápiai és Balneológiai Osztály főorvosa szerint a  gyakorlatok javítják a páciensek kondícióját, teljesítőképességét, napi feladataik ellátását.

Ezek teljesen egyszerű gyakorlatok, légzés- és járást segítő tornák. Különösen kezdetben nagyon-nagyon fontosak, a felhasznált segédeszközök pedig vényre felírathatóak és térítésmentesen kaphatók.

A mozgás kitűnő fegyver a kialakulóban lévő depresszió ellen is, a légzőgyakorlatok pedig a légúti megbetegedések, a tüdőgyulladás és az intubáció utáni rehabilitáció részét képezik.  

A betegség után

A kórház egy ausztrál tanulmányra hivatkozva azt állítja, hogy a covidon átesettek 56 százalékának még három hónap eltelte után sem teljesen egészséges a tüdeje, míg egy másik tanulmány szerint 76 százalékuk egy félév után is küzd a betegség következményeivel.

Pavol Joppa, a Pneumológiai és Ftizeológiai Klinika vezetője elmondta: a rehabilitáció már a páciens betegágyánál elkezdődik, hiszen az hatékonyan képes megakadályozni a tüdőn képződő elváltozásokat, segíti a tüdő gyógyulását.

A kórház azt tanácsolja betegei számára, hogy a Covid-19 miatt kialakult súlyos tüdőgyulladás után folytassák a rehabilitációt ambuláns kezelés keretében is.
A tüdőgyógyászok későbbi kezelési lehetőségként a szanatóriumot vagy a gyógyfürdőt is ajánlják.

A tüdőgyulladást követően a páciensek tüdején hegek keletkeznek. Ezek az ún. fibrotikus elváltozások. Ez annak a következménye, hogy a tüdőgyulladás idején a tüdő összehúzódik. Ezért kell mindent megmozgatni, megtornáztatni“

–magyarázza Ingrid Libáková, tüdőgyógyász.

A tornákat az ITT tekinthetik meg.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.