2021. február 1., 11:03

Nyitra megyén belül a Komáromi járásban derült ki a legtöbb pozitív eset

A múlt heti tömeges Covid-19 szűrés során a Komáromi járásban 47 629 személyt teszteltek le, miközben 785 teszteredmény lett pozitív, s ez 1,65 százalékos fertőzöttséget jelent. Ez ugyan Nyitra megyében a legrosszabb aránynak számít, de jobb az egy héttel ezelőtti 2,23 százalékos adatnál. Komáromban pedig 1,65 százalékosról 1,33 százalékosra csökkent a pozitivitás mértéke.

Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

A járási székhelyen, az önkormányzat szervezésében a hétvégén 12 336 személyt szűrtek, és 164 pozitív teszteredmény született, ami 1,33 százalékos fertőzöttséget jelent.

Mivel az egy héttel ezelőtti hétvégi tesztelés eredménye a lakosság 1,65 százalékos fertőzöttségéről árulkodott, ezért Komárom város most 0,32 százalékos javulásról számolhatott be közleményében. A legmagasabb fertőzöttség a harcsási mintavételi ponton derült ki: 183-ból 8 személy tesztje lett pozitív, ami 4,37 százalékos pozitivitást, de már 1,36 százalékos javulást jelent, mert egy héttel korábban e városrészben 5,73 százalékos volt a fertőzöttség.

Nyitra megyén belül a Komáromi járásban derült ki a legtöbb pozitív eset
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Minderről és a további járványügyi intézkedésekről kikértük Banai Tóth Pál járási elöljáró és Keszegh Béla, Komárom polgármestere véleményét.

A kapott végeredmény, illetve a Komáromi járás járványügyi helyzetének javulása érdekében mindenkinek az eddiginél még elővigyázatosabbnak kell lennie,

fegyelmezetten be kell tartania a vonatkozó előírásokat, s részt kell vennie a szűréseken. Bár az újabb teszteléssel kapcsolatos hivatalos központi utasítást még nem kaptuk meg, de minden jel arra mutat, hogy folytatódik a lakosság tömeges tesztelése. Némileg ugyan javultak a járásbeli eredmények, azokkal azonban még mindig nem lehetünk elégedettek“ – nyilatkozta a Ma7.sk-nak Banai Tóth Pál elöljáró.

A járás négy városában így alakultak az újabb adatok: Gútán 1,53, Komáromban 1,33, Ógyallán 1,07. Naszvadon pedig 0,65 százalékos fertőzöttség mutatkozott.

„A jó hír az, több helységben 1 százalék alatt volt a fertőzöttség mértéke. Az állandó mintavételi pontokon hétközben azért derült ki több pozitív eset, mert oda nagyobb arányban szoktak olyan személyek menni, akik előzőleg kapcsolatba kerültek fertőzött személyekkel, s esetleg már a Covid-19-re utaló tüneteket is észlelték magukon“ – tette hozzá az elmondottakhoz a járási elöljáró.

Bár a harcsási helyzet javítása a városi önkormányzat jogkörébe tartozik, azzal kapcsolatban is véleményt nyilvánított: „Talán jó példa lehet a dunaszerdahelyi Karcsai úti járványhelyzet orvoslása: az ottani állapot javítása érdekében kormányrendelet alapján a katonaságot vonták be. Arról azonban a komáromi városi önkormányzatnak kell döntenie, hogy az ottani rendet, fegyelmet rendőrökkel akarja-e biztosítani, vagy esetleg a kormányt is megkérheti segéderők bevonására. A személyes véleményem az, hogy a romateleppel is rendelkező városrészben egy ideig valamiképp korlátozni kell a lakosság mozgását. Másféle lépések nem igazán bizonyulnak hatékonynak“.

Majd Keszegh Béla polgármestertől a harcsási helyzettel kapcsolatban megtudtuk:

Egyelőre nem tervezzük Harcsás városrész lezárását, mert bár ott az egy héttel korábbi 5,73 százalékos pozitivitás után még mindig 4,37 százalékos mutatkozott, de ez csupán 8 fertőzött személyt és már csökkenő tendenciát jelent.

Tehát az ottani helyzet kezelhető, szó sincs olyan aggasztó állapotról, mint a dunaszerdahelyi Karcsai úton, ahol 20 százalék feletti volt a fertőzöttség”.

Ennek ellenére a Komáromi Városi Hivatal szociális osztálya már múlt héten is feladatul kapta az ottani helyzetre vonatkozó akcióterv kidolgozását.

„Tudjuk azt, hogy Harcsáson az oda bejelentett lakosokon kívül átmenetileg „feketén“ további személyek is laknak, akik szintén növelhetik a fertőzöttség mértékét. Továbbá a Komáromi Területi Közegészségügyi Hivatallal (RÚVZ-TKH) közösen PCR tesztelésre is küldjük a fertőzötteket, és a szociális munkásaink folyamatosan odafigyelnek a mozgásukra, megelőzve azt, hogy egészséges személyekkel érintkezzenek, és szétszórják a fertőzést. Az állami és a városi rendőrök ott gyakran ellenőrzik a járványügyi előírások betartását. Karantén elrendelésével azonban nem akarjuk sújtani a többi ottani lakost, hiszen e városrészben hozzávetőleg háromszázan élnek.

Más városrészeket sem szoktunk lezárni azért, mert azokban több pozitív eset mutatkozott”

– fejtette ki.

Nyitra megyén belül a Komáromi járásban derült ki a legtöbb pozitív eset
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Végül leszögezte: „Örvendetes, hogy a tesztelésen résztvevők száma egyik hétről a másikra annak ellenére emelkedett, hogy egyre inkább érzékelhető: mindenki nagyon belefáradt a szűrésekbe. Miközben azt látjuk, hogy több járásbeli községben 2.0 százalék feletti volt a pozitivitás, Komáromban az egy héttel korábbi 1,65 százalékos fertőzöttség 1,33 százalékosra csökkent.

Az is javulásnak számít, hogy az egy héttel azelőtti járásbeli 2,23 százalékos fertőzöttség 1,65-re csökkent. Mivel azonban ezzel a végeredménnyel is Nyitra megye jelenleg legfertőzöttebb járásának számítunk, valószínűleg a hétvégén folytatjuk a tömeges szűrést.

Annak fontossága ugyan még a kormánykoalíciót is megosztja, de ha hivatalos utasítást kapunk, akkor mi megszervezzük és lebonyolítjuk az újabb szűrést. Mi tagadás, inkább a célirányos tesztelés hívei vagyunk, amelyek egy-egy közösség, intézmény további zökkenőmentes működését biztosítják, Ezért ma a hivatalunk és a városi cégek dolgozóit teszteljük, holnapra pedig a pedagógusoknak kínáltuk fel e lehetőséget annak érdekében, hogy az oktatási intézmények mielőbb újranyithassanak“.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.