2024. szeptember 6., 10:26

Ne csak a ház, a közösség is épüljön!

2024 nyarán folytatódott a zselízi Magyar Ház (más néven Csemadok-ház vagy Sacher-ház) eredeti arculati elemeinek visszaállítása.

 

Felújítás
Fotó: Csemadok zselízi alapszervezete

Az ingatlant a rendszerváltást követően a Csemadok helyi alapszervezete vásárolta meg. Az új tulajdonosok a jobb sorsra érdemes ház egy részét lebontották, a megmaradt torzóját felújították, átépítették. Sok más mellett új szárnnyal toldották meg, terasszal látták el, továbbá az épület fűtési rendszerét is megújították; az így kialakított új közösségi tér azóta is számos kulturális rendezvénynek biztosít méltó helyet.

A legújabb fejlesztést Magyarország Kormánya, illetve a Nemzetpolitikai Államtitkárság megbízásából a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. 40 millió forinttal, mintegy 100 ezer euróval támogatta.

A történelmi épületben tevékenykedő Sacher Polgári Társulás és a Csemadok zselízi alapszervezetének vezetőségi tagjai másfél évtizeddel ezelőtt határozták el, hogy eredeti állapotába állítják vissza az egyik legfontosabb zselízi épületet, amit nem tett tönkre teljesen a történelem vihara.

A jelenlegi periódusban visszaállították a tetőszerkezet eredeti formáját és visszaépítették a nagyon hangulatos, három tagolású kéményeket, a közeli Esterházy-kastély felőli ablakokat is újranyitották, az oda nem illőket pedig eredetire cserélték. Nem maradt el az új homlokzat, illetve a kerítés eredeti formában történő visszaállítása sem. A munkálatokat a műemléképületek felújítása terén nagy tapasztalattal rendelkező Pohori vállalat végezte.

zselízi Magyar Ház
Fotó:  Csemadok zselízi alapszervezete

Amint azt a Csemadok helyi alapszervezete elnökének, Sárai Andrásnak a köszöntője után Csenger Tibor, Nyitra megye alelnöke megfogalmazta, a Sacher-hagyomány hatalmas lehetőségeket rejt turisztikai szempontból Zselíz, illetve az egész régió számára is.

A Kárpát-medence-szerte működő magyar közösségi házak rendkívül fontos szerepet játszanak az anyaország határain kívül élő magyar közösségek megmaradásában és gyarapodásában. Nekünk, akik itt születtünk a Kárpát-medencében, minden erőnkkel és tudásunkkal azon kell dolgoznunk, hogy egy erős, egységes magyar nemzetet kovácsoljunk ebből a szétszakított magyar közösségből, ehhez azonban szükség van a civil szervezetek megerősödésére. Van itt egy nagyon erős közösség, amelynek tagjai tudják, hogy hová tartoznak; van elképzelésük, közös akaratuk, építik a jelenüket és a jövőjüket. Tudjuk, hogy jövőt csak úgy építhetünk, ha egymásba kapaszkodva egységben, hittel tesszük a dolgunkat"

–, mondta el a Magyar Ház udvarán tartott ünnepi rendezvényen a Nemzetpolitikai Államtitkárság felvidéki ügyekért felelős főosztályvezetője, Czimbalmosné Molnár Éva.

A Sacher Polgári Társulás elnöke, Kepka Márk kifejezte reményét, hogy az ingatlan megőrzi közösségformáló és közösségmegtartó erejét, amit a magyarság számára jelent. 

– Ezzel együtt egy másik funkciót is felvesz, s egy valódi idegenforgalmi attrakcióként is funkcionál majd, amelyre nem csupán Zselíz, hanem az egész régió büszke lehet. A helyi civil szervezetek lelkes csapata addig is szervezi a közösségi, kulturális és közhasznú rendezvényeket, fogadják a turistacsoportokat, vallva, hogy nemcsak a háznak kell épülnie, hanem a közösségnek is.

Megjelent a Magyar7 2024/36.számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.