2024. október 16., 13:12

Múzeumpedagógia és interaktív múzeum – KÉPEKKEL

A világ állandó mozgásban, fejlődésben van, ami a kulturális intézményektől is megköveteli, hogy lépést tartsanak a kor kihívásaival. Jó példa erre a dunaszerdahelyi Csallóközi Múzeum. Az intézmény ugyanis új módszerekkel kívánja átadni a jövő generáció számára azt a több évszázados tudást és ismeretanyagot, továbbá azokat a tradíciókat és helyi értékeket, amik hozzájárulhatnak identitástudatunk kialakulásához és egy egészséges lokálpatriotizmussal is „beoltanak” bennünket.

nagy-ivan-mesel-a-gyerekeknek
Galéria
+11 kép a galériában
Nagy Iván mesél a gyerekeknek
Fotó: Torma Erika

2024 mozgalmas év a dunaszerdahelyi Csallóközi Múzeum életében, hiszen a nyár folyamán adták át a Sárga kastély udvarában azt a korszerű többszintes épületet, amelyben az irodahelyiségek, a szakkönyvtár és a raktár került kialakításra, egy hete pedig az intézmény fennállásának 60. jubileumát ünnepelte. Nagy Iván etnológus, a múzeum igazgatója ünnepi beszédében kifejtette, hogy köszönettel tartozunk azoknak a lelkes embereknek, akik hat évtizede újjáalakították az intézményt. Mint mondta, a 60 év alatt a múzeumnak voltak könnyebb és nehezebb időszakai, de az ott dolgozók lelkesedése és optimizmusa mindig kitartott, és ez ma is így van.

A rohanó világ kihívásai, a technikai fejlődés, és az a jóval heterogénebb közeg, amelyben élünk azonban arra sarkallja a kulturális intézményeket, s így a múzeumokat is, hogy szemléletváltást vigyenek véghez, ugyanis egy hagyományos, „statikus” kiállítással a mai világban megfogni a fiatalokat, akiknek lényegében már a fél világuk a virtuális térben zajlik, édeskevés.

Példaként akár azt is említhetjük, hogy a 30 évvel ezelőtti báb- és meseelőadásokkal ellentétben ma már szinte minden gyermekműsor interaktív. Hogy ez mennyire jó vagy sem, azt nem tisztem eldönteni, és nem is ez írásom tárgya. Nagy Iván azt is említette, hogy a nyitni új dolgok felé csak akkor érdemes, ha mindez a legmélyebb szakmai alapossággal történik, miközben értékeinket megőrizzük.

Interaktivitás, múzeumpedagógia, rendkívüli tanórák, történetmesélés... Mindez csak néhány kifejezés és aktivitás, ami az utóbbi években bekerült a Csallóközi Múzeum „repertoárjába”.

Amikor 2019 májusában Nagy Iván a múzeum élére került, meggyőződése volt, hogy a kiállított anyag frissítése nemcsak a kiállítási tárgyak vonatkozásában vált nélkülözhetetlenné, hanem szemléletváltásra is szükség volt. A 21. századi intézmények alapvető célkitűzése ugyanis már az, hogy a látogatók szórakozva, szinte észrevétlenül jussanak új információk és tudás birtokába, aminek feltétele az, hogy azok minél érdekesebbek és nyitottabbak legyenek.

a-muzeumban_
A múzeumban
Fotó:  Torma Erika

Az elmúlt években megnyílt egy régészeti kiállítás, amelynek „Szent Grálja” egy kelta korból származó öt méter hosszú csónak. Ezenkívül a szellemi örökség megjelenítésének jegyében egy népzenei tematikájú részt is létrehoztak. Az új módszereket az intézmény első, de részletes múzeumpedagógiai projektjével gazdagították, amely Tündér Ilona történetére épül. A különleges képességekkel felruházott lény a magyarság hiedelemvilágának, népmeséinek, széphistóriáinak egyik közismert szereplője. A történetnek a Csallóközben is megvan a maga sajátságos változata, s már Marczell Béla, a múzeum első igazgatója is foglalkozott ezzel.

A múzeumpedagógiai program lényege az iskolákkal való együttműködés, melynek során iskolai csoportok aktívan töltenek el néhány órát a múzeumban.

Nagy Iván élőszavas mesélése során először a gyerekek megismerkednek Tündér Ilona történetével.

Itt az a lényeg, hogy e gyerekek tulajdonképpen egy hagyományos, klasszikus mesemondást hallanak, amelyben a mai gyerekeknek már csak elvétve, vagy egyáltalán nincs részük. Tehát egyszerűen kiállok eléjük és elmesélem a történetet, azaz minden az ő fantáziájukra van bízva. Utána különböző foglalkozásokat tartunk, amelyekben megjelennek a mese figurái, majd átmegyünk a múzeumba. Ott a mesét már kivetítőn foglaljuk össze pár percben, mely során a múzeum tárgyai is megjelenítődnek, s miközben végigmennek a tárlaton, megtalálhatnak bizonyos dolgokat. Amit megtalálnak, arról mesél a tárlatvezető vagy a múzeumpedagógus. Aki megtalál valamit, az pontot szerez, és akinek a végén a legtöbb pontja lesz, az nyerhet is valamit”,

avatott be a részletekbe Nagy Iván.

az-a-bizonyos-csonak
Az a bizonyos csónak
Fotó:  Torma Erika

A memóriajáték során is olyan kártyákat használnak a gyerekek, ahol a mese figurái jelennek meg, s ezeket a fogalmakat így játékosan megtanulják. Ezenkívül aranymosó verseny is van, s aki a legügyesebb, az ajándékot is hazavihet, ami lehet, hogy éppen az annak a memóriajátéknak a kicsinyített változata, amit a helyszínen játszottak.

aranymosas
Aranymosás
Fotó:  Torma Erika

Nagy Iván azt is elárulta, hogy főleg a tanév elején és végén látogatják őket a legtöbben, de év közben is fogadnak csoportokat. Tegnap például a vásárúti József Attila Alapiskola alsó tagozatának tanulóit látták vendégül. A múzeum közben már egy új, boszorkányokról szóló projektet is kidolgozott, hogy azoknak is tudjanak újat nyújtani, akik már megismerkedtek Tündér Ilona történetével.

memoria-jetek
Memória jéték
Fotó:  Torma Erika
a-muzeumban
Galéria
+11 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.