Melyek a leggyakoribb daganatos megbetegedések a Komáromi járásban?
A rákellenes világnap táján minden évben fokozott figyelem irányul a rettegett rákbetegségekkel kapcsolatos tudnivalókra, statisztikai adatokra és nem utolsó sorban az azok megelőzését szolgáló kivizsgálások fontosságának hangsúlyozására. Ez az egyik leggyakoribb kór, ami szinte minden családban előfordul(t), s a létét nem szabad könnyelműen venni!

– tájékoztatott a komáromi kórházban több mint öt éve működő modern klinikai és sugáronkológiai osztály főorvosa, Pavel Demeter doktor.
Az olvasók figyelmét felhívta a rákbetegségek kialakulásának megelőzését szolgáló preventív kivizsgálások jelentőségére: „A megelőzés keretében nem szabad megfeledkezni a rendszeres orvosi ellenőrzésekről, amelyek a diagnózis időben történő felállításának előfeltételei. Ugyanis a betegnél mielőbb észleljük a súlyos kórt, annál nagyobb esélye van a sikeres gyógyulásra. Az utóbbi során kulcsfontosságú az egészségügyi dolgozók egyéni hozzáállása egy-egy pácienshez“.
Hozzátette: a rosszindulatú daganatos megbetegedések kialakulása a mozgásszegény életmóddal, a helytelen táplálkozással, a környezeti ártalmakkal, a genetikai-öröklött tényezőkkel és a huzamos ideig tartó túlzott stresszel (pl.: károsító munkahelyi légkör, idegölő párkapcsolat stb.) is összefügg.
Azt is elmondta: az általa irányított onkológiai munkahelyen a rászorulóknak a rendszeres gyógymódok teljes skáláját kínálják, vagyis kemo-, immuno- és támogatóterápiával, hormonális és biológiai kezelésekkel, valamint a legmodernebb lineáris gyorsítóval végzendő sugárterápiával is szolgálnak. Ami csöppet sem mellékes: már aránylag rövid várakozási idő után foglalkoznak a segítségért hozzájuk forduló betegekkel. Mivel mindezekhez korszerű műszaki feltételekkel és képzett szakemberekkel is rendelkeznek, az osztályuk előkelő stabil helyet foglal el Szlovákia onkológiai intézményeinek térképén.
Az egészségügyi dolgozók a rákellenes világnap alkalmából kis figyelmességgel ajándékozták meg a gyakran életükért harcoló pácienseiket: gyümölcsfélékkel és torkosságokkal próbálták megédesíteni a fekvőbetegeik és a rendelőik előtt várakozók életét, ekképp a lelküket is melengetve.