2023. szeptember 10., 17:07

Megyei asszisztens központokkal a sikeresebb pályázásért

Branislav Becík, Nyitra megye elnöke és Csenger Tibor alelnök jelenlétében nyitották meg augusztus 30-án a komáromi Tiszti Pavilon emeletén a Nyitra Megyei Önkormányzat Asszisztensközpontját. 

asszisztens központ
Fotó: Nagy Miskló Ildikó

Az érsekújvári, a nyitrai és a nagytapolcsányi után ez már a negyedik asszisztensközpont Nyitra megyében. Célja az uniós források jobb felhasználásának az elősegítése a Komáromi Régiófejlesztési Ügynökség (RRA Komárno) kötelékében. Az asszisztensközpont hozzáértő szakdolgozói a pályázatírással, a szükséges projektdokumentációk előkészítésével kapcsolatban helyben és online nyújtanak segítséget magyar és szlovák nyelven. 

A megye által finanszírozott asszisztensközpont kínálta szolgáltatásokat Keszegh Béla, Komárom polgármestere is örömmel fogadta, hiszen az hozzájárul a térség fejlődéséhez, aminek egyik alapfeltétele a megye és a város közötti gyümölcsöző együttműködés.

Az ünnepélyes szalagátvágás után Csenger Tibor megyei alelnök lapunknak elmondta, a Komáromi Régiófejlesztési Ügynökség (RRA) már két évtizede működik az Európa-udvarban. 

asszisztens központ
Fotó:  Nagy Miskó Ildikó

Korábban Nyitra megye a komáromi és a többi járásban működő hasonló irodákat egyenként évi 8300 euróval támogatta, ami kevés dologra volt elég. Nemrég azonban a települések lakossági számarányának megfelelően további támogatást szavaztunk meg az RRA keretében megnyíló asszisztensközpontok számára, amelyek elsősorban arra szolgálnak, hogy a településeket a 2021–2027 közötti programidőszakban hozzásegítsék az uniós pályázati pénzek lehívásához. Szlovákiát az előző időszakban sok bírálat érte amiatt, hogy akadozott az uniós források felhasználása, ami több milliárd euró visszaadását jelentheti.  Sajnos az is előfordult, hogy az illetékesek kisebb formai hibák miatt „dobták” vissza a pályázatokat, ezzel a pályázók kedvét szegték. Ahhoz, hogy sikeresebbek legyünk az uniós pénzek lehívásában, a településeknek felkészülteknek kell lenniük. Fontos, hogy a kisebb községek is zökkenőmentesen be tudják nyújtani saját pályázataikat. A tervezett projektdokumentációk előkészítéséhez a városoknak vannak saját pályázatíró szakembereik, akik azonban a csupán egy-két alkalmazottal működő községi hivatalokból hiányoznak. Ezt a hiányt némileg pótolhatják ezek a központok, amelyek a szlovák nyelvű tanácsadás mellett a magyarlakta területeken magyar nyelven is nyújtanak ingyenes szakmai segítséget – hangsúlyozta az alelnök.

Azt is elárulta, hogy a mindenkori megyei költségvetéstől függ majd az asszisztensközpontokban dolgozó szakemberek száma. 

– Nekik azt a lehetőséget is megadjuk, hogy alapfeladataikon kívül fizetős szolgáltatást is nyújtsanak azoknak, akik ezt igénylik, s eképp többletbevételhez juthatnak.

Fiala Andrea ügyvezetőtől megtudtuk, hogy a személyes konzultációkról vele kell időpontot egyeztetni a 0917/329 715 telefonszámon, vagy a director@rrakn.sk e-mail-címen.

Megjelent a Magyar7 2023/36.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.