2020. március 27., 12:45

Megváltozott a felvidéki anyák élete a koronavírus-járvány miatt

A koronavírus-járvány miatt fenekestül felfordult mindannyiunk élete. Próbáljuk a kialakult helyzethez igazítani az életünket, ám kétségkívül az egyik legnagyobb feladat az édesanyákra hárul. Ők azok, akik miközben otthonról dolgoznak, tanárok, szakácsok, játszópajtások és takarítók is egyben. Utánajártunk, hogyan éli meg néhány felvidéki édesanya a koronavírus járvány miatt kialakult helyzetet és mi az, ami a leginkább nyugtalanítja őket.

Fotó: pixabay

A koranvírus-járvány megfékezése érdekében bezártak az iskolák és az óvodák, mindannyian csupán a legszükségesebb esetekben hagyjuk el az otthonunkat. Ebben az időszakban elsősorban az anyákra hárul a feladat, hogy otthon a négy fal között megszervezzék a család mindennapjait.

Napirend szerint élnek
Gaal Enikő vállalkozóként és tanácsadóként dolgozik, valamint két kisgyermek büszke anyukája. A káosz elkerülése érdekében mindenképp szükségesnek érezte, hogy készítsen egy napirendet, emellett a gyerekeket is bátran bevonja a házimunkába.
A délelőtt többnyire tanulással telik, ezután kicsit takarítunk, lomtalanítunk, főzünk. Mindennap próbálunk valami újat felfedezni. Számtalan hasznos applikációt találtunk az interneten, amelyek segítségével a gyerekek játszva sajátíthatják el a tánc vagy a zongorázás alapjait. Mindezek után, ha látom rajtuk, hogy már nem igazán igénylik a közös foglalkozásokat, megengedem nekik, hogy mesét vagy bábelőadásokat nézzenek az interneten, én pedig belevetem magam az online munkába. Rendszerint előre egyeztetek az ügyfelekkel, hogy mikor vagyok elérhető telefonon és online. Nálunk ez bevált

– hangsúlyozta.

Az állandó bizonytalanság azonban beköltözött hozzájuk is és ha a gyerekek azt kérdezik, mikor mehetnek végre iskolába, óvodába, nem tudnak megnyugtató választ adni, hiszen senki sem tudhatja meddig tart ez az időszak és mikor zökken vissza az életük a rendes kerékvágásba.

Nehezen élik meg ezeket a napokat
Rencés Kovács Júlia, a Love Colors márka megálmodója és tervezője, nagyon nehezen éli meg ezeket a napokat, hiszen amellett, hogy otthonról dolgozik és vezeti a háztartást, még három iskoláskorú fiúgyermeket kell tanítania és fegyelmeznie, amely sokszor embert próbáló feladat számára.
Szerintem minden szülőnek eleve rengeteg dolga van a háztartás és a gyerekek körül. Ha ehhez még pluszban megkapják a gyerekek oktatását, az óriási tehernek tekinthető. A gyerekek otthon nem figyelnek annyira a szülőre, nehéz őket rávenni arra, hogy folyamatosan tanuljanak. Legalábbis ez nálunk nem igazán működik. A legkisebb fiamnál ügyesen megy, a középsőnél és a legnagyobbnál már picit nehezebb, hiszen az ő esetükben arra is szükség van, hogy valaki elmagyarázza nekik a tananyagot, nekem pedig sajnos sokszor nincs rá időm, így előfordul, hogy elolvassák a szöveget és megpróbálják megtanulni, aminek őszintén szólva sok értelmét nem látom. Egyértelmű szerintem, hogy a mi iskolarendszerünk nincs felkészülve egy ilyen mértékű válság kezelésére.

Ahogy a legtöbb kisvállalkozónak, úgy Júliának is megterhelő anyagilag ez az időszak, ugyanis csökkent a kereslet a termékei iránt. Számára az jelentette a megoldást, hogy a varrodáját átköltöztette a nappalijába és szájmaszkok varrásába kezdett.

Rengeteg szervezést igényel a helyzet
Csiba Júliát a Pósfa zenekar énekesnőjeként ismerhetjük leginkább, azt viszont talán kevesen tudják róla, hogy egyedülálló anyaként neveli három gyermekét. Az ő élete a koronavírus járvány előtt is mozgalmas volt és rengeteg szervezést igényelt, hogy össze tudja egyeztetni a karriert a családjával.

Saját elmondása szerint nagyon tartalmas napok vannak a háta mögött. Próbálja kihozni a maximumot a helyzetből, mindezt jó kedvvel, humorral és szeretettel. Igaz sok fejlesztő játékot nem csinálnak, de a házimunkában és a szabad foglalkozásban már nagyon jók. Az egyik gyermeke szennyes ruhákat válogat színek szerint, a másik mosogat, a harmadik pedig kellően „jól lakik” a virágföldből, hiszen, mint köztudott abban van a vitamin.

Nálam a szerepek 5 percenként váltakoznak: lehetek szakács, mosogatólány, dadus, anya, pincérnő, altató, éjjeliőr, hulladékszállító, hercegnő, harcos, szerelő, bejárónő és még sorolhatnám. Egy viszont nem lehetek: nő. Nincs koncert, ahol picit élvezhetem a nőiességemet, és nincs alkalom, hogy esetleg beüljek egy kávéra, hogy valaki végre engem is kiszolgáljon. És ami a legfontosabb, nincs társ. Mondhatnám, hogy ezt az évek alatt már megszokhattam, de ez most más. Éppen ezért az értékrend változására törekszem

– fogalmazta meg érzéseit.

Juli az elmondottakhoz még hozzáfűzte, hogy csupán azt kéri mindenkitől, örüljünk végre annak, hogy együtt lehetünk és senki nem siet sehová, nincs rohangálás és egymás elkerülése. Értékeljük!

Ha mindezt sikerül elérnünk és higgadtan, tudatosan kezeljük a kialakult helyzetet, mindnyájan egy szebb holnapra ébredhetünk, ahol mindenki elégedett és nyugodt szívvel, reményteljesen tekinthet a jövőbe.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.