2021. május 1., 17:31

Marasztalják az ifjúságot Nemesócsán

Komáromtól húsz kilométerre északnyugatra fekszik a több mint 2300 lakosú, 92 százalékban magyarok lakta Nemesócsa. Egyebek mellett a helyi fejlesztésekről és a jövőbeni tervekről beszélgettünk Válek Ivánnal, a község polgármesterével, akinek elődje visszavonulása után, a 2019-ben tartott időközi választáson szavaztak bizalmat a község lakosai.

nemesocsa
Válek Iván polgármester
Fotó: Magyar7

Milyen gondokkal szembesült a hivatalba lépésekor?

Két évvel ezelőtt előbb megbízott faluvezetőként munkálkodtam az ócsaia-kért, a 2019 őszén megtartott időközi helyhatósági választás óta pedig polgármesterként irányítom a községünket. Kezdetben nagy gondot okozott az örökölt, lejárt számlák kiegyenlítése, vagyis a pénzügyi helyzetünk rendezése.

Miután takarékos üzemmódra tértünk át, valamennyi községi tartozástól sikerült megszabadulnunk.

Azóta folyamatosan kisebb-nagyobb beruházásokat valósíthattunk meg önerőből, saját költségvetésből, valamint hazai és uniós anyagi forrásokból.

Milyen fejlesztéseket sikerült megvalósítani a közel két év?

A falunkban korábban épített két, 6-6 bérlakásos tömbháznál kialakítottuk a régóta hiányolt parkolóhelyeket. A jövőben a környéken játszóteret is létesítünk. Sort kerítettünk a teljes szervezettségű magyar és szlovák alapiskolából, valamint tornateremből és étkezdéből álló oktatási intézménykomplexumunk külső vízvezetékcseréjére is. Ezt a lépést az indokolta, hogy naponta rejtélyes módon 3-4 köbméter víz szivárgott el, ami felesleges többletköltséget jelentett. Közben attól is tartottunk, hogy ez a vízmennyiség esetleg megrongálja az érintett öt épület statikáját.

A vezetékcsere óta évi több ezer eurót takarítunk meg.

Ezen kívül minimális összegből korszerű önműködő öntözőrendszert építtettünk ki a futballpályán – a focisták és a szurkolók az általunk megvásárolt kellékekhez az ingyenes munkájukkal járultak hozzá. A régebben felújított óvodaépületet szúnyoghálókkal láttuk el, felújítottuk a mellékhelyiséget, és önerőből kijavítottuk az észlelt hibákat. A faluközpontban levő parkban az uniós előírásokkal összhangban újítottuk fel és új játékokkal gazdagítottuk a játszóteret. Uniós és hazai állami támogatásból kiépítettük a községi kamerarendszert és az iskolai multifunkciós pályát. A környezetvédelem érdekében pedig faluszerte több száz őshonos fát ültettünk ki a Szlovák Környezetvédelmi Alap falufelújítási programjának és az Alsó-csallóközi Falvak Társulása pályázati támogatásának köszönhetően.

multi
A multifunkciós pálya átadása
Fotó:  Magyar7

Mi a helyzet a helyi társadalmi-kulturális és sporttevékenységgel?

Közel egy évtizedes kiesés után nemrég újraindítottuk a községi hivatalban szerkesztett Ócsai Közlönyt, amit negyed-évente minden helyi lakos megtalál a postaládájában. Az általában 4 oldalas, A4-es méretű színes tájékoztató először a rendszerváltás után jelent meg a faluban. Abban a hivatali közérdekű információk és meghívók, illetve a gyerekeknek szánt játékok magyar és szlovák nyelven is megtalálhatók. A többi cikk helyhiány miatt egynyelvű, attól függ, hogy azt a helyi intézmények, szervezetek képviselői éppen melyik nyelven írták. A hajdani Holczer-kúriában nagyon aktívan működik a nyugdíjasklub, amelynek tagjai normális időszakban gyakran együtt énekelnek-táncolnak, színpadi jeleneteket tanulnak be, kiállításokat rendeznek. Ugyancsak

áldásos munkát végez a Csemadok-alapszervezetünk is, például a nemzeti ünnepeink alkalmából megemlékezésekre, illetve húsvéti és adventi ünnepvárókra  hívja a családokat.

A helyi lakosok háromféle sporttevékenységnek, a futballnak, az asztalitenisznek és a fitnesznek hódolnak. A községi önkormányzat és a református esperes is nyári gyermektáborokat szervez. Az új kultúrfelelősünk pedig az online versmondó versenyek lebonyolítása után, az enyhülő járványhelyzetben a diákszínjátszókör működésének újraindítását és ifiprogramok megvalósítását tervezi.

Milyen további terveket szeretnének megvalósítani ebben a megbízatási időszakban?

Tavaly uniós pénzből fogtunk hozzá a ’80-as évek elején épült egészségügyi központunk teljes korszerűsítéséhez és felvonóval való ellátásához. Ennek az idén nyáron tervezzük az átadását. Az emeletes épületben körzeti és gyermekorvos, valamint patika működik. A kultúrházunkban tavaly egyebek mellett a villanyvezeték korszerűsítésére került sor, az idén pedig községi költségvetésből a vízvezetéket és a szociális helyiségeket, valamint a nagyterem padlózatát és a színpadot újíttatjuk fel.

A hazai lakásfejlesztési alap támogatásával két, 12 lakásos tömbházat akarunk építeni.

Az új bérlakásokba legkésőbb 2023-ban költözhetnek be az ifjú családok. Egy új lakónegyed létesítéséhez 4 hektáros telket vásároltunk, amelyen az érdeklődők pár hónapon belül parcellákat vehetnek.

Szemmel láthatóan szeretnék itthon tartani az ifjúságot.

Különféleképpen igyekszünk marasztalni az ócsai fiatalokat, így biztosítva nemcsak a helyi lakosság, hanem az ovisok és a diákok utánpótlását is. Próbáljuk elérni, hogy az osztályok legalább tízes létszámmal működjenek, mert az alatt már veszélybe kerülne a létük. A fejlesztéseink azt is szolgálják, hogy a felsőfokú végzettségű ócsai ifjak elköltözését megállítsuk, hiszen a folyamatos előrelépéshez a községét szerető, építő és szépítő értelmiségre is nagy szükség van.   

Megjelent a Magyar7 2021/17. számában.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.