2023. április 12., 12:20

Márai Sándorra emlékeztek szülővárosában

Születésének 123. évfordulója alkalmából emlékünnepséggel tisztelegtek Márai Sándor előtt szülővárosában, Kassán.

Kassa, Márai Sándor, megemlékezés
Galéria
+10 kép a galériában
Fotó: Csemadok Kassa

A Márai Sándor téren, az író szobránál tartott emlékünnepségen Hetey Ágota, Magyarország kassai főkonzulja nagyszerű dolognak nevezte, hogy hagyománnyá vált a közös megemlékezés Márai születésnapján.

Mint mondta, bár az író fiatalon elhagyta szülővárosát, az itt töltött gyermekkor és a felnőttkorra való eszmélése annyira meghatározó volt számára, hogy bárhova is került később a világban, mindent Kassához viszonyított, a gyakran idealizált város jelentette számára a családot, a polgári szellemi-lelki örökséget.

„Ha a Márai-korabeli Kassát el is sodorták a történelem viharai, az európai és magyar Kassa ma is jelen van. Odaköszön az Óváros történelmi épületei mellett elhaladva, a múzeumok tárlóiból, könyvtárak és levéltárak polcairól. Köszönet illeti a város vezetését és az itt élő magyar közösséget, hogy megbecsülik és életben tartják ezt az örökséget. Hiszen ma a róla elnevezett téren állhat Márai szobra, néhány méterre a család egykori házától, ami ma emlékházként turisták ezreit fogadja” – emelte ki Hetey Ágota.

Kassa, Márai Sándor, megemlékezés
Fotó:  Csemadok Kassa

Hozzáfűzte, Márai Sándor születésnapja, április 11. egybeesik József Attila születésének dátumával, ami egyben a magyar költészet napja is. A társadalmi helyzet, világlátás és életút szempontjából is nagyon távol álló alkotókat összeköti a magyar nyelv, amely Márai számára az emigrációban a hazát jelentette, és amelyhez oly nagyon ragaszkodott.

„Kassa lakosságának csupán néhány százaléka magyar. Mindig örömmel tölt el, ha Fő utcáján járva magyar beszédet hallok – legyen szó turistáról vagy kassai lakosról. A nemzeti közösségek mindig hozzáadnak egy város életéhez, gazdagítják kultúráját. Toleranciára tanítanak, amire most különösen szükségünk van. Kassa ma is büszke arra, hogy számos nemzeti közösség él békében, egymást segítve a történelmi városban. A város híres szülöttei – legyenek akár magyarok vagy szlovákok, éljenek akár itt vagy a világ bármely sarkában – megérdemlik, hogy közösen emlékezzünk meg róluk” – mondta a főkonzul.

Kassa, Márai Sándor, megemlékezés
Fotó:  Csemadok Kassa

Jaroslav Polaček, Kassa főpolgármestere beszédében emlékeztetett, a világirodalom egyik legolvasottabb írója, Márai Sándor híres világjáró, világpolgár szülővárosát soha nem feledte.

Ezért mi sem feledhetjük őt, és nem is akarjuk elfeledni. Ellenkezőleg, ma is azért gyűltünk itt össze, hogy megünnepeljük annak az embernek az emlékét, aki oly módon tette híressé Kassát, mint senki más. Kassán nőtt fel, értette a kassaiakat, érzékenyen reagált a város hangulatára, értette az itteni embereket”

– mondta.

Hozzátette, Márai Sándor rengeteget tett a városa népszerűsítéséért, megmutatta az egész világnak, s ennek az örökségnek köszönhetően ma is sok követője van Kassán.

Kassa, Márai Sándor, megemlékezés
Fotó:  Csemadok Kassa

Márai Sándor unokahúga, Jáky Judit arról beszélt, a szobor előtt állva újra és újra lepereg előtte családja élete. „Én, mint Márai Sándor húgának, Grosschmid Katónak az unokája képviselem családunkat. Azt a családot, aki itt tapasztalta és élte meg életre szólóan, mit jelent egy közösség tagjának lenni, igazi polgárként élni. Élni és alkotni, hiszen a Grosschmid család Nagyapója, Dr. Grosschmid Géza életműve szellemi alkotássá vált. Fiai, Radványi Géza és Márai Sándor ebből a családi és polgári életből indultak. Egész életüket Kassa szellemisége szőtte át. Később édesapám, Dr. Jáky János volt az, aki a város vezetőivel elindította a Márai Emlékszoba kialakítását, amely 1998 májusában nyílt meg. A mai Márai-emlékmúzeum létrejötte a szlovák és magyar közös együttműködés kiváló példája, hiszen sehol nincs a világon állandó Márai-múzeum a mai napig. Az emlékmúzeum kialakítása óta sok ezer látogató ismertetett meg Márai és családja világával. A múzeum újításai, fejlesztése töretlen, amelyet a kiváló munkatársak tesznek élővé és frissítik, fejlesztik a gyűjteményt. Örülök, hogy részesei lehetünk az emlékmúzeum létrehozásának, s életre szóló emlék marad, amikor a havas Budapestről elindult a teherautó a még Kassáról elkerült bútorokkal haza, vissza Kassára” – mondta.

Az ünnepi beszédeket követően az emlékezők elhelyezték koszorúikat, virágaikat a szobornál, majd az emlékünnepség a Márai Sándor Emlékkiállításnak otthont adó Mészáros utcai épületben folytatódott, ahol egykor a Grosschmid család élt. Itt Piotr Bozyk lengyel szobrászművész átadta a múzeumnak kinetikus térplasztikáját, amelyet Márai Sándor A gyertyák csonkig égnek című könyve hatására készített.

Kassa, Márai Sándor, megemlékezés
Fotó:  Csemadok Kassa
Kassa, Márai Sándor, megemlékezés
Galéria
+10 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.