2022. április 11., 08:30

Márai Sándorra emlékeztek Kassán – KÉPEKKEL

Emlékünnepséget rendeztek Márai Sándor születésének 122. évfordulója alkalmából az író szülővárosában, Kassán.

2022-04-10 Kassa, Márai Sándor, megemlékezés, évforduló
Galéria
+26 kép a galériában
Fotó: Fábián Gergely

A Márai Sándor szobránál tartott ünnepi megemlékezésen Buczkó István, Magyarország kassai főkonzulátusának konzulja kiemelte, a XX. századi magyar és világirodalom kiemelkedő alakjának neve elválaszthatatlanul összeforrott szülővárosával, ahol csupán gyerekkorát és fiatalsága korai éveit töltötte.

„A múlt század két világháborúval és történelmi viharokkal megterhelt időszakában személyes sorsa úgy alakult, hogy Márai Sándor, aki egy igazi világpolgár volt, szükségből a világ vándora is lett. Kassa és Budapest mellett élt, illetve rövidebb-hosszabb időt töltött Németországban, Olaszországban, Svájcban és az Amerikai Egyesült Államokban is. Gazdag életművet hagyott ránk. Mindvégig kereste, de mintha soha nem találta volna igazán helyét a világban. Valójában mindig hazavágyott, vagy talán csak vissza az első világégés miatt teljesen gondtalannak azért mégsem nevezhető, de a visszaemlékezéseiből mégis boldog harmóniát sugárzó gyermekkorába, annak helyszínére. Vissza Kassára, amit bárhol is volt a világban, mindig a szíve csücskében hordott” – mondta Buczkó István.

2022-04-10 Kassa, Márai Sándor, megemlékezés, évforduló
Fotó:  Fábián Gergely

Hozzáfűzte, Márai számára Kassa mindvégig a Város, a nagybetűs város volt.

Méltó cselekedet volt a város részéről, hogy teret nevezett el híres szülöttjéről, majd rá egy évre maga az író is visszatérhetett – legalábbis a szobra – oda, a Mészáros utca sarkára, ahol ifjú korában naponta megfordult. Szimbolikusan tehát, de végül hazatért”

– fogalmazott a konzul.

Jaroslav Polaček, Kassa főpolgármestere köszöntőjében kiemelte, 122 évvel ezelőtt a világirodalom egyik legolvasottabb írója látta meg a napvilágot Kassán, aki szülővárosát soha nem feledte. „Ezért mi sem feledhetjük őt, és nem is akarjuk elfeledni. Épp ellenkezőleg, ma is azért gyűltünk itt össze, hogy megünnepeljük annak a születésnapját, aki oly módon tette híressé Kassát, mint senki más. Kassán nőtt fel, értette a kassaiakat, érzékenyen reagált a város hangulataira. Márai Sándor példakép számunkra, mert nemcsak magáért él, rengeteget tett a városáért. Egyedi művészetén keresztül az egész világnak megmutatta Kassát, művein keresztül hazahívta az olvasóit” – mondta a főpolgármester. Hozzáfűzte, ez az a hagyaték a mai napig nem halványult el.

Márai művészetének a mai napig rengeteg híve van a városunkban: művészek, orvosok, tanárok, munkások, mindenki, aki szereti ezt a várost és hajlandó érte tenni is valamit. Ezért Kassának nemcsak gazdag múltja van, hanem nagy jövője is”

– hangsúlyozta a főpolgármester.

2022-04-10 Kassa, Márai Sándor, megemlékezés, évforduló
Fotó:  Fábián Gergely

Duncsák Mária felidézte, Márai Sándor hosszú élete során végigélt két világháborút, erőszakos diktatúrákat, hazug rendszereket, és azt írta le, amit személyesen tapasztalt, megélt és átérzett otthon és a világban. Különleges ember és egyedi írói jelenség volt: független, szabad, tekintélyt parancsoló egyéniség, akit nem törtek meg földi hatalmak, és talán csak az Égiek előtt hajtotta meg – néha – a fejét.

2022-04-10 Kassa, Márai Sándor, megemlékezés, évforduló
Fotó:  Fábián Gergely

Mint mondta, Kassa Márait adta nekünk, ő pedig elvitte a város hírét szerte a világba.

A nagybetűs Városra mindig féltő gonddal tekintett vissza. Szinte minden írásában, naplóiban vagy verseiben ott ragyog az emlék: vallomások, események, élmények, amelyeket hol nosztalgiával, hol csüggedten vagy fanyar humorral ír le, úgy, ahogy valamikor átélte őket.

Az Egy polgár vallomásai vagy a Kassai őrjárat lapjain életre kel a Város: templomok, kis utcák és rejtelmes sikátorok, ódon épületek és az egykori városlakók titkai, amelyeket csak az ismerhet, aki nemcsak születése okán, de sorsa, gondolkodása, műveltsége és szellemisége révén kötődik egy szeretett helyhez. Márai Sándor ismerte és feltárta az olvasó előtt a város lelkét” – hangsúlyozta Duncsák Mária.

2022-04-10 Kassa, Márai Sándor, megemlékezés, évforduló
Fotó:  Fábián Gergely

Hozzátette, az írók előttünk járnak. Műveikkel üzeneteket hagynak hátra, melyekben sűrítve vallanak az élet dolgai. Irányjelzők ezek, de nem csupán eligazítanak, hanem gazdagodhatunk is általuk. „Az élet értelme az igazság - állítja Márai, és a sors (vagy a történelem?) igazságot szolgáltatott neki. Ma már az őt megillető helyen, a XX. századi európai irodalom egyik kiemelkedő írójaként tartják számon. És ahogy egyik regényhőse, Ulysses hosszú bolyongás után visszatalált hazájába, Ithakába, Márai Sándor is hazaérkezett, hogy újra kassai polgár legyen és végleg itt maradjon” – mondta.

Az ünnepi beszédeket követően az emlékezők elhelyezték koszorúikat, virágaikat a szobornál, majd az emlékünnepség a Márai Sándor Emlékkiállításnak otthont adó Mészáros utcai épületben folytatódott. Itt Miklosovits László grafikusművész tartott előadást, illetve bemutatta a Márai Sándor művei inspirálta grafikáit tartalmazó, Hommage á Márai Sándor 1900-2020 című albumot.

2022-04-10 Kassa, Márai Sándor, megemlékezés, évforduló
Fotó:  Fábián Gergely
2022-04-10 Kassa, Márai Sándor, megemlékezés, évforduló
Galéria
+26 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.