2023. október 7., 19:23

Közösségünkért – jövőnkért

Idén szeptember 26-án került sor Szencen a Szenc és Vidéke Társulás szervezésében arra a hagyományos szeptember végi ünnepségre, amelyen a magyar tanítási nyelvű alapiskolák elsőseit, valamint az ebben az évben született gyerekeket és családjukat köszöntik.

Csáky Csongor
Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke
Fotó: MTI

Az ünnepségen a Rákóczi Szövetség ösztöndíjait és könyvajándékait is átadták a járásban működő magyar tannyelvű iskolák negyven iskolakezdő kisdiákjának. Az ösztöndíjakat és a könyvajándékot a Rákóczi Szövetség elnöke, Csáky Csongor nyújtotta át a gyerekeknek, akik kedves kis kultúrműsorral köszönték meg az ajándékokat. 

Az idei rendezvényen részt vett Nagy János, Magyarország miniszterelnökének irodáját vezető államtitkár is, aki az ünnepségen a magyar iskolaválasztás fontosságáról, és a gyermekek által garantált magyar jövőről beszélt, ami szerinte a Szencen fellépő gyerekeket látva, „fényesen néz ki”. 
Nagy János, a Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkár
Nagy János, a Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkár
Fotó:  MTI
Magyarnak lenni nem élethelyzet, hanem különleges ajándék
Az az igazság, hogy mi tartozunk önöknek köszönettel az anyaországból, mert van kiknek adnunk támogatást, Szencre, Félbe és Hegysúrra is, 160 kilométerre Budapesttől, 40 kilométerre a magyar határtól

– mondta az államtitkár, aki köszönetet mondott a szülőknek, hogy gyermekük taníttatásában és nevelésében esélyt adnak a magyar kultúrának, a magyar nyelvnek és a magyarságnak. A gyerekek felé intézve kiemelte: magyarnak lenni nem csupán egy élethelyzet, nem csak egy vállalt hivatás.

Egy több mint ezeréves, nagyot küzdő nép lányának és fiának lenni különleges ajándék… Aki magyar nyelven tudja mondani a négy varázsigét – a sajnálom, a bocsánat, a köszönöm és a szeretlek szavakat – az kincset nyert, sőt egy kulcsot, egy titkos kódot, amely olyan kapukat nyit meg, amelyeken keresztül csak mi járunk, magyarok

– hangsúlyozta Nagy János.

A Rákóczi Szövetség nem először van Szencen, egy évtizedes program a magyar iskolakezdők köszöntése. Ettől a tanévtől pedig a szövetség támogatásának köszönhetően egy új iskolabusz is segíti a gyerekek magyar iskolába járását. Az új tanév kezdetével ugyanis a szórványvidéken megvalósuló iskolabuszprogram keretében Magyarország és a Rákóczi Szövetség támogatásával Szencen is munkába állhatott egy iskolabusz, amely azokról a településekről hordja a gyerekeket a szenci magyar tanítási nyelvű alapiskolába, ahol megszűnt a magyar iskola. 

A Rákóczi Szövetség minden évben arra törekszik, hogy támogassa a szülőknek ezt a rendkívül fontos döntését, vagyis azt, hogy az iskolával nem „csak” egy iskolát, egy tanítónőt választanak, hanem a magyar jövőt. Amikor a szülők magyar iskolába íratják a gyermeküket, a magyar közösségnek, a magyar megmaradásnak szavaznak esélyt, és ezt szeretnénk itt most megköszönni

– fogalmazott lapunknak Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke. Mint mondta, az a kilencezer kézfogás, amit a Kárpát-medencében ebben az időszakban a Rákóczi Szövetség megtesz a szülők felé a támogatóival együtt, azt is mutatja, hogy Magyarország és a magyar társadalom számontartja az anyaország határain túl élő magyar gyermekeket, hogy nem közömbös számára egyetlenegy magyar ember itt, a Felvidéken sem.

A Rákóczi Szövetség beíratkozási ösztöndíjainak átadása Szencen
A Rákóczi Szövetség beíratkozási ösztöndíjainak átadása Szencen
Fotó:  MTI
A magyar iskolával a magyar jövőt választjuk

Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke kiemelte, az a nívós műsor, amit a gyerekek ezen a napon a vendégeknek bemutattak, azt bizonyítja, jó kezekben vannak a magyar iskolákban, és hogy a szülők jól döntöttek, amikor az anyanyelvi oktatás mellett tették le a voksukat. 

Az, hogy néhány évvel ezelőtt csak pár elsős volt, most meg jóval több, azt bizonyítja, hogy a Szenc környékén élő magyarságnak igenis van jövője. Mindez annak is köszönhető, hogy a Rákóczi Szövetség és a magyar kormány valóban figyel ránk, és támogat bennünket, mi pedig valóban azt érezhetjük, hogy egy nemzethez tartozunk

– mondta a Csemadok elnöke. Hozzátette, ez az összetartozás érzése arra is buzdít bennünket, hogy a gyerekeink a következő években és évtizedekben se felejtsék el, hova tartoznak.

"Hogy az utánunk következő nemzedékek is tudják azt, a gyökereikből táplálkozva a szülőföldjükön bátran, emelt fővel lehetnek magyarok" – emelte ki Bárdos.

Nagyon fontos, hogy gyermekeinket arra vezessük, megtartsák magyarságukat, anyanyelvüket, s a jövőben az unokáink is magyar iskolába járhassanak

– fogalmazott lapunknak Klenovics Gábor, a Szenci önkormányzat nemzeti közösségekért is felelős megbízottja. Mint mondta, a Szenci Molnár Albert Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola felvidéki viszonylatban egyike a nagyobb iskoláknak, bár látni kell azt is, hogy az iskola tanulóinak jó része a környező településekről jár be, hiszen a környéken ezen kívül már csak egyetlen teljes szervezettségű magyar iskola működik, a féli, illetve egy kisiskola Hegysúron.

Szenc specifikus helyzete miatt azonban az iskolabusszal nem tudjuk az összes környékbeli faluból behordani reggel a gyerekeket, mert nagyon korán kellene a bonyolult közlekedés miatt indulnia a busznak, hogy az összes falut győzze körbejárni. Választanunk kellett tehát, hogy mely falvakban tudjuk ezt a szolgáltatást biztosítani

– mondta Klenovics Gábor. A szenci iskolabusz idén így két kört tesz meg reggel és délután is, hogy az egy órába beleférjen. Boldogfáról indul, majd felveszi a rétei gyerekeket, akiket letesz a szenci iskola napközijében, majd a másik körben elmegy Zoncra, (idén ugyanis ott is bezárt a magyar kisiskola), majd onnan Egyházfára, és újra visszatér Szencre.

A Rákóczi Szövetség beíratkozási ösztöndíjának átadása Szencen
A Rákóczi Szövetség beíratkozási ösztöndíjának átadása Szencen
Fotó:  MTI

A statisztikai adatok szerint százalékarányban, országos viszonylatban Szencen és a környéken a legnagyobb a betelepülés. Az óriási betelepülési arány ellenére a jövőnk szempontjából rendkívül fontos, hogy minél több gyerek járjon magyar óvodába, s onnan magyar iskolába írassák be a szülők. A Szenc és Vidéke Társulás számára évek óta elsődleges szempont, hogy tevékenységével támogassa a magyar óvodába járó gyerekeket és családjukat is, a Szenci járásban pedig évek óta a Rákóczi Szövetség magyariskola-programjának a partnerszervezete. 

Társulásunk kiemelt fontosságúnak tartja, hogy minél több gyereket írassanak magyar óvodába. Az elmúlt években az óvodaprogram keretében a Felvidéken 30 új óvodaépület és a több mint 162 magyar óvoda felújítása valósult meg a magyar kormány támogatásával, s ebből öt a mi járásunkban

– fogalmazott Duray Rezső, a Szenc és Vidéke Társulás elnöke hozzátéve, hogy augusztus 21-én pedig nagy örömmel vették át Budapesten a 21 személyes iskolabuszt is, amely nagy segítséget jelent a járás magyar kisiskolásai és szüleik számára. Mint mondta, az oktatási-nevelési támogatáson és az ösztöndíjprogramon kívül köszönet jár a Rákóczi Szövetségnek és a magyar kormánynak az egyéb támogatásokért is, például az ingyenes anyanyelvi táborokért. 

Bízunk benne, hogy mindennek köszönhetően a mi régiónkban is tovább fog növekedni a magyar iskolások száma

– mondta bizakodóan a társulás elnöke.

Az ünnepséget követően a résztvevők Szenci Molnár Albert szobránál is elhelyezték az emlékezés és tisztelet virágait.

Megjelent a MAGYAR7 40. számában.


 

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.