Közösségünkért – jövőnkért
Idén szeptember 26-án került sor Szencen a Szenc és Vidéke Társulás szervezésében arra a hagyományos szeptember végi ünnepségre, amelyen a magyar tanítási nyelvű alapiskolák elsőseit, valamint az ebben az évben született gyerekeket és családjukat köszöntik.

Az ünnepségen a Rákóczi Szövetség ösztöndíjait és könyvajándékait is átadták a járásban működő magyar tannyelvű iskolák negyven iskolakezdő kisdiákjának. Az ösztöndíjakat és a könyvajándékot a Rákóczi Szövetség elnöke, Csáky Csongor nyújtotta át a gyerekeknek, akik kedves kis kultúrműsorral köszönték meg az ajándékokat.
– mondta az államtitkár, aki köszönetet mondott a szülőknek, hogy gyermekük taníttatásában és nevelésében esélyt adnak a magyar kultúrának, a magyar nyelvnek és a magyarságnak. A gyerekek felé intézve kiemelte: magyarnak lenni nem csupán egy élethelyzet, nem csak egy vállalt hivatás.
– hangsúlyozta Nagy János.
A Rákóczi Szövetség nem először van Szencen, egy évtizedes program a magyar iskolakezdők köszöntése. Ettől a tanévtől pedig a szövetség támogatásának köszönhetően egy új iskolabusz is segíti a gyerekek magyar iskolába járását. Az új tanév kezdetével ugyanis a szórványvidéken megvalósuló iskolabuszprogram keretében Magyarország és a Rákóczi Szövetség támogatásával Szencen is munkába állhatott egy iskolabusz, amely azokról a településekről hordja a gyerekeket a szenci magyar tanítási nyelvű alapiskolába, ahol megszűnt a magyar iskola.
– fogalmazott lapunknak Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke. Mint mondta, az a kilencezer kézfogás, amit a Kárpát-medencében ebben az időszakban a Rákóczi Szövetség megtesz a szülők felé a támogatóival együtt, azt is mutatja, hogy Magyarország és a magyar társadalom számontartja az anyaország határain túl élő magyar gyermekeket, hogy nem közömbös számára egyetlenegy magyar ember itt, a Felvidéken sem.
Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke kiemelte, az a nívós műsor, amit a gyerekek ezen a napon a vendégeknek bemutattak, azt bizonyítja, jó kezekben vannak a magyar iskolákban, és hogy a szülők jól döntöttek, amikor az anyanyelvi oktatás mellett tették le a voksukat.
– mondta a Csemadok elnöke. Hozzátette, ez az összetartozás érzése arra is buzdít bennünket, hogy a gyerekeink a következő években és évtizedekben se felejtsék el, hova tartoznak.
"Hogy az utánunk következő nemzedékek is tudják azt, a gyökereikből táplálkozva a szülőföldjükön bátran, emelt fővel lehetnek magyarok" – emelte ki Bárdos.
– fogalmazott lapunknak Klenovics Gábor, a Szenci önkormányzat nemzeti közösségekért is felelős megbízottja. Mint mondta, a Szenci Molnár Albert Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola felvidéki viszonylatban egyike a nagyobb iskoláknak, bár látni kell azt is, hogy az iskola tanulóinak jó része a környező településekről jár be, hiszen a környéken ezen kívül már csak egyetlen teljes szervezettségű magyar iskola működik, a féli, illetve egy kisiskola Hegysúron.
– mondta Klenovics Gábor. A szenci iskolabusz idén így két kört tesz meg reggel és délután is, hogy az egy órába beleférjen. Boldogfáról indul, majd felveszi a rétei gyerekeket, akiket letesz a szenci iskola napközijében, majd a másik körben elmegy Zoncra, (idén ugyanis ott is bezárt a magyar kisiskola), majd onnan Egyházfára, és újra visszatér Szencre.
A statisztikai adatok szerint százalékarányban, országos viszonylatban Szencen és a környéken a legnagyobb a betelepülés. Az óriási betelepülési arány ellenére a jövőnk szempontjából rendkívül fontos, hogy minél több gyerek járjon magyar óvodába, s onnan magyar iskolába írassák be a szülők. A Szenc és Vidéke Társulás számára évek óta elsődleges szempont, hogy tevékenységével támogassa a magyar óvodába járó gyerekeket és családjukat is, a Szenci járásban pedig évek óta a Rákóczi Szövetség magyariskola-programjának a partnerszervezete.
– fogalmazott Duray Rezső, a Szenc és Vidéke Társulás elnöke hozzátéve, hogy augusztus 21-én pedig nagy örömmel vették át Budapesten a 21 személyes iskolabuszt is, amely nagy segítséget jelent a járás magyar kisiskolásai és szüleik számára. Mint mondta, az oktatási-nevelési támogatáson és az ösztöndíjprogramon kívül köszönet jár a Rákóczi Szövetségnek és a magyar kormánynak az egyéb támogatásokért is, például az ingyenes anyanyelvi táborokért.
– mondta bizakodóan a társulás elnöke.
Az ünnepséget követően a résztvevők Szenci Molnár Albert szobránál is elhelyezték az emlékezés és tisztelet virágait.
Megjelent a MAGYAR7 40. számában.